„Księgi Magii” tom 1: „Dobór składu” - recenzja

Wydawnictwo DC skrzętnie podąża drogą zarzynania wielkich marek. Pod topór trafili już „Strażnicy”, w końcu przyszedł czas na „Sandmana” i jego uniwersum.

Nowości komiksowe dla dzieci Klubu Świata Komiksu

Zapraszamy do zapoznania się z informacją o grudniowych nowościach komiksowych dla dzieci przygotowanych przez wydawnictwo Egmont. 

„Kick-Ass”: „Nowa” - recenzja

Kick-Ass, który zadebiutował w komiksowym światku w roku 2008, był jednym z najciekawszych ujęć problemu postaci „superbohatera” skonfrontowanej z brutalną rzeczywistością.

„Asteriks”: „Złoty menhir” - recenzja

W oczekiwaniu na kolejny tom przygód niezłomnych Galów wydawnictwo Egmont sięgnęło po – wydawałoby się – zapomnianą historię napisaną jeszcze przez Rene Goscinnego.

„Punisher MAX” tom 9 - recenzja

Po tzw. jeździe bez trzymanki zafundowanej fanom swoistej krucjaty „Franciszka Zameckiego” przez skądinąd znanego (m.in. z „Kaznodziei” i „Chłopaków”) Gartha Ennisa osiągnięcie porównywalnej jakości fabularnej wydawać się mogło nieosiągalne.

„Instytut bombowych teorii” - recenzja

Będąc swego czasu dość fanatycznym wyznawcą twórczości Gary’ego Larsona, zwłaszcza jego słynnego cyklu „The Far Side”, uśmiechnąłem się, wertując nowy komiks wydawnictwa Marginesy, niepozorne rozmiarami dziełko Toma Gaulda „Instytut bombowych teorii”.

„Conan” tom 3: „Powrót do Cymerii” - recenzja

W efekcie perturbacji towarzyszących przejęciu przez Marvela praw do publikacji komiksów opartych na literackim dorobku Roberta E. Howarda dobrze rozpoczęta prezentacja tego typu produkcji z zasobu wydawnictwa Dark Horse została u nas zawieszona. 

„Na polach Grunwaldu” - recenzja

Mariusz Moroz pozostaje wierny tematyce krzyżackiej. Po „Przeklętej puszczy 1280” oraz „Endorfie” oferuje opowieść o bitwie, która bez wątpienia stanowi jeden z najbardziej spektakularnych momentów naszej historii. 

„Trzeci Testament” - recenzja

Składająca się z czterech albumów seria „Trzeci Testament” była furtką do sławy dwóch autorów o ugruntowanej dziś pozycji na rynku frankofońskim.

„Dziki Zachód” tom 1: „Calamity Jane” - recenzja

Calamity Jane – legenda Dzikiego Zachodu – na okładce poświęconego jej albumu opublikowanego przez wydawnictwo Lost In Time, spogląda swoim przenikliwym wzrokiem, gdzieś hen daleko przed siebie.

„Wujek Sknerus i Kaczor Donald” tom 4: „Ostatni z klanu McKwaczów” – recenzja

Jesteśmy ukształtowani przez określone wzorce. Wychowawców, rodziców, nauczycieli.

„New X-Men” tom 3: „Bunt w Instytucie Xaviera” - recenzja

Grant Morrison wspólnie z Frankiem Quitely stworzyli jedną z najciekawszych propozycji uniwersum mutantów, wprowadzając do tego świata Cassandrę Novą.

„Superman. Action Comics” tom 3: „Polowanie na Lewiatana” - recenzja

Człowiek ze Stali ryzykuje nie tylko swoim życiem, ale również bezpieczeństwem najbliższych.

„Staruszek Logan” tom 6: „Życia minione” - recenzja

Gdy demony przeszłość, a w przypadku Staruszka Logana przyszłość, nie przestają dawać o sobie znać, racjonalne zachowanie jest ostatnią rzeczą, której można spodziewać się po dręczonym wspomnieniami bohaterze.

„Dymki z Tintina jak dymek z komina” - recenzja

Tadeusz Baranowski to twórca wśród wielu uznawany za postać kultową w polskim komiksie.

„Uniwersum DC według Mike’a Mignoli” - recenzja

Z wszelkimi antologiami bywa zazwyczaj tak, że ich poziom artystyczny jest różny. 

„Mercy” tom 1: „Dama, mróz i diabeł” - recenzja

Mirka Andolfo dała się poznać polskiemu czytelnikowi dzięki dobrze przyjętej trylogii Wbrew naturze, nie dziwi więc publikacja kolejnej serii tej autorki. 

„Ciemności Smalandii” - recenzja

Najpierw był Emil ze Smalandii. Rezolutny łobuziak, który narodził się w wyobraźni Astrid Lindgren i zaistniał na kartach wielotomowego cyklu książek szwedzkiej autorki.

„Coda” tom 3 - recenzja

No i stało się. Witamy na końcu świata. 

„Jessica Jones. Fioletowa córka” - recenzja

Zakończenie poprzedniego tomu zapowiadało trzęsienie ziemi w życiu głównej bohaterki i to trzęsienie ziemi faktycznie nastąpiło.

„Umbrella Academy” tom 3: „Hotel niepamięć” - recenzja

Chaos, tym słowem można opisać to, co czeka na czytelników trzeciego tomu Umbrella Academy zatytułowanego Hotel niepamięć.

„Jeremiah” tom 21: „Kuzyn Lindford” - recenzja

Koncepcja sztucznej replikacji organizmów na bazie powielenia ich genotypu przez długie lata stanowiła domenę nade wszystko kreatorów fantastyki w jej różnorodnych postaciach (by wspomnieć choćby epizod serii „Valerian” pt. „Na fałszywych ziemiach”).

„Omega Men” - recenzja

Ziemska Biała Latarni, Kyle Rayner, przybywa z misją pokojową do układu Wega, który jest jedynym znanym źródłem stellarium we wszechświecie, czyli niezwykle rzadkiego pierwiastka służącego do stabilizacji rdzeni planetarnych.

„The Old Guard – Stara Gwardia” księga pierwsza: „Otwarcie ognia” - recenzja

Po Starą Gwardię zdecydowałem się sięgnąć, bo żona namawia mnie na obejrzenie produkcji Netflixa opartej na tym właśnie dziele duetu Greg Rucka (scenariusz) i Leonardo Fernández (rysunki).

„Fibi i jednorożec” tom 4: „Galopem przez święta” – recenzja

Święta, święta… ale nie, jeszcze nie po niech, a tylko przed tym najbardziej magicznym okresem w roku.

„Batman. Detective Comics” tom 2: „Rycerz z Arkham” - recenzja

Po fatalnym tomie „Mitologie” dostajemy opowieść, którą da się czytać bez irytacji, złości i poczucia zażenowania.

„Lewiatan” - recenzja

Przez blisko dwie dekady Brian Michael Bendis uchodził za jedną z najważniejszych „wunderwaffe” Domu Pomysłów w zmaganiach tego wydawnictwa o rząd dusz czytelników. 

„Hitman” tom 2 - recenzja

Po lekturze drugiego tomu „Hitmana” trudno uciec od myśli, że seria Gartha Ennisa i Johna McCrea idealnie pasowałaby do profilu schyłkowej działalności TM-Semic.

„DMZ. Strefa zdemilitaryzowana” tom 3 - recenzja

Jeszcze jakiś czas temu pomyślałbym, że seria DMZ autorstwa duetu Brian Wood (scenariusz) & Riccardo Burchielli (rysunki) przedstawia scenariusz tyle intrygujący i angażujący, ile mało prawdopodobny.

„Corto Maltese” tom 13: „Pod słońcem północy” - recenzja

Dwunasty tom kolorowej edycji przygód Corto Maltese był ostatnim stworzonym przez Hugo Pratta. 

„Azymut” tom 5: „Ostatnie podmuchy zimy” – finałowy tom cudownej baśni – recenzja

Niesamowita, wzruszająca, wieloznaczna, czarująca, melancholijna i ekscytująca baśń.

„Czarolina” tom 1: „Pewnego dnia zostanę fantastykolożką!” - recenzja

„Czarolina” to kolejna komiksowa wariacja na temat szkoły dla młodych czarowników.

„Doktor Strange” tom 3 - recenzja

Cóż oni wszyscy Ci uczynili Doktorze Strange? Za jakie grzechy, a może – za jakie czary, znalazłeś się w tym absolutnie głupim i pustym miejscu, które otacza Cię zewsząd?

„Kapitan Szpic i tajemnica starej naczepy” - recenzja

Trudno jest uniknąć powtórzeń, pisząc o kolejnych przygodach Kapitana Szpica, które publikowane są przez Ongrysa.

„Green Lantern” tom 2: „Dzień, w którym spadły gwiazdy” - recenzja

W pierwszej odsłonie interpretacji perypetii Hala Jordana według scenariusza Granta Morrisona okazało się, że ów weteran komiksowej branży nadal jest władny do tworzenia nie tylko „piętrowo” konstruowanych eposów (vide „Multiwersum”), ale też klarownych, stricte rozrywkowych fabuł. 

„Bradl” tom 5 - recenzja

Wyrzuty sumienia potrafią dręczyć nawet najtwardszych.

„Stworzenie” - recenzja

Po Szymonie Kaźmierczaku to Beata Sosnowska jest kolejną autorką, której zbiór prac postanowiło opublikować Wydawnictwo Granda.

„Rick and Morty” tom 10 - recenzja

No i proszę państwa mamy mały jubileusz – na rynku trafia właśnie tomik numer dziesięć przygód Ricka i Morty'ego.

„Liga Sprawiedliwości” tom 4: „Szósty wymiar” - recenzja

W zmaganiach o zachowanie spójności i dalszego bytu całokształtu stworzenia przedstawiciele Ligi Sprawiedliwości bywali już w bardzo odległych lokacjach (by wspomnieć choćby Świat Jastrzębi).

„Usagi Yojimbo Saga” księga 5 - recenzja

Po kilku miesiącach przerwy w końcu wracamy na ścieżkę, którą tak wytrwale wędruje długouchy ronin.

„Batman”: „Ostatni Rycerz na Ziemi” - recenzja

Staż duetu Scott Snyder/Greg Capullo (oraz wspomagających ich plastyków takich jak m.in. Danny Miki) bywa różnie oceniany. 

„Wounded” tom 2: „Ostatnie słowa" - recenzja

Drugi tom autorskiej serii Mikołaja Spionka rozpoczyna się od strzelaniny przy stole do gry w black jacka. 

„Death or Glory” tom 1: „Dałeś się dopaść” - recenzja

Rick Remender lubi nawiązywać w swoich komiksach do innych tekstów kultury (zresztą który artysta nie lubi) i nie inaczej jest w pierwszym tomie „Death or Glory” opowiadającym o żyjącej poza oficjalnym systemem (czyli zdala od podatków, kredytów, ubezpieczenia itp. Itd.) Glory.

„Conan Barbarzyńca”: „Życie i śmierć Conana” księga druga - recenzja

Ikoniczny status wykreowanego przez Roberta Erwina Howarda Barbarzyńcy być może nie ma już tej „siły rażenia” co w czasach popularności kinowych produkcji z udziałem Arnolda Schwarzeneggera.