„Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość” - recenzja

Sy­me­tria. Chy­ba każ­dy kie­dyś spo­tkał się z tym po­ję­ciem na eta­pie swo­jej na­uki. Po­tra­fi stwier­dzić, że coś jest sy­me­trycz­ne czy po­sia­da oś sy­me­trii.

"Terra nullius. Podróż przez ziemię niczyją" - recenzja

Współ­cze­sna ma­pa Au­stra­lii za­wie­ra ja­sne, przej­rzy­ste kon­tu­ry. Za­ry­so­wa­ny ob­szar wy­spiar­skie­go kon­ty­nen­tu nie jest już tak oczy­wi­sty, po­tra­fi mie­nić się nie­jed­no­znacz­ną sza­ro­ścią, pro­wo­ko­wu­jąc py­ta­nia na­tu­ry et­nicz­nej, kul­tu­ro­wej, po­li­tycz­nej...

„Podróż, która zmieniła świat. Darwin na pokładzie Beagle'a” - recenzja

Nie moż­na za­prze­czyć, że Ka­rol Dar­win sta­no­wi jed­ną z naj­waż­niej­szych po­sta­ci ostat­nich dwu­stu lat. Je­go pra­ca nad po­cho­dze­niem czło­wie­ka i ewo­lu­cją ga­tun­ków za­trzę­sła świa­tem, po­dzie­li­ła lu­dzi, a na je­go wła­sną gło­wę spro­wa­dzi­ła nie la­da bu­rzę. Kim był czło­wiek, któ­ry ośmie­lił się rzu­cić wy­zwa­nie bi­go­te­rii i ciem­no­cie w cza­sach, gdy jed­na ofi­cjal­na in­ter­pre­ta­cja Bi­blii by­ła do­gma­tem nie tyl­ko re­li­gij­nym, ale i na­uko­wym?

„Sowieccy partyzanci 1941-1944. Mity i rzeczywistość” - recenzja

Po­mi­mo in­ten­syw­nych ba­dań nad dzie­ja­mi II woj­ny świa­to­wej (a przy oka­zji nie­usta­ją­cej po­pu­lar­no­ści te­go okre­su wśród od­bior­ców prac po­pu­lar­no­nau­ko­wych), wciąż nie bra­ku­je za­gad­nień wy­ma­ga­ją­cych grun­tow­nej re­in­ter­pre­ta­cji. Zwłasz­cza w przy­pad­ku tzw. Wiel­kiej Woj­ny Oj­czyź­nia­nej, któ­ra wsku­tek krem­low­skiej pro­pa­gan­dy ob­ro­sła wy­jąt­ko­wo kłam­li­wą tra­dy­cją mi­tycz­ną.

"Nieznane Archiwa Mistyfikacji" - recenzja

Za­pra­sza­my do za­po­zna­nia się z re­cen­zją książ­ki "Nie­zna­ne Ar­chi­wa Mi­sty­fi­ka­cji" Ale­xa Bo­ese. 

Michael Reynolds - Synowie Rzeszy

Mi­mo że II woj­na świa­to­wa za­koń­czy­ła się do­bre sześć­dzie­siąt czte­ry la­ta te­mu, to wy­da­rze­nia, któ­re roz­gry­wa­ły się w jej trak­cie do dziś są przed­mio­tem za­in­te­re­so­wa­nia.

Eric Denécé - Historia oddziałów specjalnych

Od­dzia­ły spe­cjal­ne sta­no­wią in­te­gral­ną część każ­dej no­wo­cze­snej ar­mii. Od ich dzia­łań za­le­ży prze­bieg i wy­nik kon­flik­tów zbroj­nych.

"Historia broni siecznej. Kordy, puginały, noże i bagnety" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji al­bu­mu " Hi­sto­ria bro­ni siecz­nej. Kor­dy, pu­gi­na­ły, no­że i ba­gne­ty" Ta­de­usza Kró­li­kie­wi­cza. Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Encyklopedia uzbrojenia" - recenzja książki Iana V. Hogga

„En­cy­klo­pe­dia uzbro­je­nia” to wspa­nia­ła po­zy­cja dla fa­nów wszel­kie­go ro­dza­ju bro­ni, od bia­łej, po­przez pal­ną, a na czoł­gach i ra­kie­tach skoń­czyw­szy. Sze­ro­kie spek­trum ga­tun­ków czy­ni tę lek­tu­rę atrak­cyj­ną dla wie­lu czy­tel­ni­ków

"Rusofoby w odwrocie" - recenzja

Ja­nusz Kor­win-Mik­ke to je­den z naj­bar­dziej roz­po­zna­wal­nych uczest­ni­ków i ko­men­ta­to­rów pol­skiej sce­ny po­li­tycz­nej. Zna­ny jest z cię­te­go ję­zy­ka i wy­ra­zi­stych po­glą­dów, okre­śla­nych czę­sto ja­ko kon­tro­wer­syj­ne. Je­go naj­now­sza książ­ka – „Ru­so­fo­by w od­wro­cie” utrwa­la wi­ze­ru­nek by­łe­go sze­fa Unii Po­li­ty­ki Re­al­nej.

Recenzja książki "Konfucjusz" Jonathana Clementsa

„Kon­fu­cjusz” to bio­gra­fia naj­więk­sze­go fi­lo­zo­fa w dzie­jach Chin. Kong – Fu­zi (Mistrz Kong) – bo tak w ory­gi­na­le brzmi je­go imię – jest tu­taj opi­sa­ny przede wszyst­kim ja­ko czło­wiek.

Recenzja książki "Rzeczpospolita III i pół" Sylwii Milan

Książ­ka za­wie­ra­ją­ca wy­wia­dy z ludź­mi, któ­rzy (mniej lub bar­dziej) przy­czy­ni­li się do po­wsta­nia Rzecz­po­spo­li­tej 3.5.

"Wojny w Imperium Rzymskim" - recenzja

Woj­ny do­mo­we w Im­pe­rium Rzym­skim sta­no­wią bar­dzo cie­ka­wą lek­tu­rę. Da­niel Gaz­da skon­cen­tro­wał się na we­wnętrz­nych kon­flik­tach jed­ne­go z naj­więk­szych państw sta­ro­żyt­no­ści. Przed­sta­wio­ne są dzie­je wo­jen do­mo­wych, a tak­że naj­więk­szych jej bo­ha­te­rów – od Ma­riu­sza i Sul­li, przez Pom­pe­ju­sza Wiel­kie­go i Ju­liu­sza Ce­za­ra, po Se­we­rów i Kon­stan­ty­na.

Recenzja książki „Seryjni zabójcy” Rodney Castleden

Se­ryj­ni mor­der­cy to te­mat bar­dzo czę­sto po­ru­sza­ny przez pi­sa­rzy. Na ryn­ku ma­my na­praw­dę za­trzę­sie­nie po­zy­cji, któ­re opi­su­ją czy to rze­czy­wi­stych, czy to fik­cyj­nych za­bój­ców. Czym róż­ni się od nich książ­ka za­pro­po­no­wa­na przez wy­daw­nic­two Bel­lo­na? Mo­że tym, że pre­zen­tu­je nam ona zja­wi­sko se­ryj­nych za­bój­ców na prze­strze­ni kil­ku wie­ków.

"Warszawa. Listopad 1918." - recenzja

W związ­ku z 90. rocz­ni­cą od­zy­ska­nia przez Pol­skę nie­pod­le­gło­ści na ryn­ku wy­daw­ni­czym uka­za­ło się wie­le po­zy­cji do­ty­czą­cych wal­ki o nie­pod­le­głość. Wśród nich na pew­no wy­róż­nia się książ­ka Le­cha Wy­szczel­skie­go pt. War­sza­wa. Li­sto­pad 1918.

"Jan Zamoyski. Hetman i polityk" - recenzja

O het­ma­nie Ja­nie Za­moy­skim sły­sze­li za­pew­ne wszy­scy. A je­śli nie, cóż, wy­pa­da w ta­kiej sy­tu­acji chy­ba tyl­ko spło­nąć pą­so­wym ru­mień­cem ze wsty­du. Ale nic stra­co­ne­go, bo­wiem nada­rza się świet­na oka­zja, by swo­ją wie­dzę na te­mat te­go zna­ko­mi­te­go żoł­nie­rza, po­li­ty­ka i wy­bit­ne­go mę­ża sta­nu po­głę­bić.

"Człowiek, który stworzył Hitlera" - recenzja

Na­kła­dem wy­daw­nic­twa „Świat Książ­ki” uka­za­ła się ko­lej­na hi­sto­ria iko­ny III Rze­czy – Adol­fa Hi­tle­ra. Jest to ty­tuł o ty­le nie­ty­po­wy, że nie trak­tu­je tyl­ko o Fuh­re­rze i je­go „do­ko­na­niach” - czy to na płasz­czyź­nie po­li­tycz­nej, czy oso­bi­stej - ale opi­su­je kil­ka waż­nych eta­pów w je­go ży­ciu po­przez pry­zmat pew­nej „przy­pa­dło­ści”, ja­kiej na­ba­wił się pod­czas I Woj­ny Świa­to­wej.

„Największe skandale. Polityka. Finanse. Obyczaje” - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki „Naj­więk­sze skan­da­le. Po­li­ty­ka. Fi­nan­se. Oby­cza­je” Eda Wri­gh­ta. Ży­czy­my mi­łej lek­tu­ry.

"Historia broni siecznej" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji al­bu­mu "Hi­sto­ria bro­ni siecz­nej" Ta­de­usza Kró­li­kie­wi­cza. Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Czerwona gwiazda przeciw swastyce" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki "Czer­wo­na gwiaz­da prze­ciw swa­sty­ce" Wa­si­li­ja B. Je­miel­ja­nien­ko.Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Admirałowie Hitlera"

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki "Ad­mi­ra­ło­wie Hi­tle­ra". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Justynian i Imperium Bizantyjskie" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki "Ju­sty­nian i Im­pe­rium Bi­zan­tyj­skie" Ja­me­sa Al­la­na Evan­sa. Źy­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Synowie Cezara" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki "Sy­no­wie Ce­za­ra. Dy­na­stia ju­lij­sko-klau­dyj­ska" Phi­li­pa Ma­ty­sza­ka. Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

Recenzja książki „Jak NIE zginie ludzkość” Andrzeja Zimniaka

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki An­drze­ja Zim­nia­ka "Jak NIE zgi­nie ludz­kość". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Historia wielkich pomyłek" - recenzja

Hi­sto­ria wiel­kich po­my­łek zde­cy­do­wa­nie sa­ma sta­no­wi po­mył­kę. Wy­daw­nic­two Bel­lo­na zna­na jest ze zróż­ni­co­wa­nych po­zy­cji, za­rów­no ta­kich, któ­re zy­sku­ją ogrom­ną rze­szę sym­pa­ty­ków, jak i tych, na któ­rych po gra­do­bi­ciu uwag nie po­zo­sta­je su­cha nit­ka. Dzie­ło Ro­ge­ra Ros­sin­ga z pew­no­ścią za­li­cza się do tej dru­giej gru­py.

"Wrogowie Rzymu" - recenzja

Za­dzie­ra­nie z po­tęż­nym Rzy­mem ozna­cza­ło pro­wo­ko­wa­nie nie­bez­pie­czeńst. Tyl­ko nie­licz­ni przed­sta­wie­ni na kar­tach ni­niej­szej pu­bli­ka­cji zmar­li we wła­snych łóż­kach. We­rcyn­ge­to­ryk­sa i Ju­gur­tę ścię­to. In­ni, wśród nich naj­więk­si ad­wer­sa­rze Rzy­mu: Han­ni­bal, Bo­udi­ka, Kle­opa­tra po­peł­ni­li sa­mo­bój­stwo.

"Czyngis-Chan. Zdobywca świata" - recenzja

Na­kła­dem Wy­daw­nic­twa Bel­lo­na uka­za­ła się ko­lej­na lek­tu­ra z se­rii „Bio­gra­fie”. Tym ra­zem pió­ra Leo de Har­to­ga, trak­tu­ją­ca o jed­nym z naj­więk­szych wo­jow­ni­ków w hi­sto­rii świa­ta.

Błędy, które zmieniły bieg historii - recenzja

Każ­dy wy­kształ­co­ny hi­sto­ryk, sza­nu­ją­cy swój za­wód, po prze­czy­ta­niu książ­ki Ro­mu­al­da Ro­mań­skie­go po­wi­nien za­krzyk­nąć: niech ten he­re­tyk wy­klę­ty bę­dzie z na­szej spo­łecz­no­ści; nie go­dzi się pi­sać ta­kich spe­ku­la­cji i żą­dać za to pie­nię­dzy. A mnie się wte­dy przy­po­mni krą­żą­cy kie­dyś w In­ter­ne­cie wi­ze­ru­nek pier­sia­stej blon­dyn­ki w dość ku­szą­cym ne­gli­żu, pod­pi­sa­ny "Nie umiem go­to­wać – ale ko­go to ob­cho­dzi".

"Najkrwawsze walki II Wojny Światowej" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki Da­vi­da Lee za­ty­tu­ło­wa­nej "Naj­krwaw­sze wal­ki II woj­ny świa­to­wej. Hi­sto­ria bez­po­śred­nich starć żoł­nier­skich”. ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Shinsengumi: ostatni wojownicy szoguna" - recenzja

Shin­sen­gu­mi - tę na­zwę zna każ­dy mi­ło­śnik man­gi i ani­me, czy też sze­rzej - ja­poń­skich kli­ma­tów. Eli­tar­ne od­dzia­ły mi­li­cji miej­skiej o tej na­zwie, choć nie­licz­ne, za­pi­sa­ły się w hi­sto­rii Ja­po­nii dzię­ki swej bez­względ­no­ści, spraw­no­ści w wal­ce oraz nie­mal­że fa­na­tycz­ne­mu od­da­niu pa­pie..., to zna­czy szo­gu­no­wi.

"Magia w tradycji starożytnej" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia książ­ki Ad­ria­na De­vi­ne`a za­ty­tu­ło­wa­nej "Ma­gia w tra­dy­cji sta­ro­żyt­nej". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

Magia z czterech stron świata - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki Ad­ria­na De­vi­ne`a "Ma­gia z czte­rech stron świa­ta". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Narzędzie magii. Historia luster i zwierciadeł" - recenzja

Nie­daw­no mia­łem oka­zję za­po­znać się z książ­ką au­tor­stwa Sa­bi­ne Mel­chior Bon­net za­ty­tu­ło­wa­ną „Na­rzę­dzie ma­gii. Hi­sto­ria lu­ster i zwier­cia­deł". Jak już moż­na się spo­dzie­wać po brzmie­niu sa­me­go ty­tu­łu, jest to hi­sto­ria zwy­kłe­go przed­mio­tu, ja­ki to­wa­rzy­szy czło­wie­ko­wi od daw­na, czy­li wła­śnie lu­stra.

"Historia kanibalizmu" - recenzja

Od chwi­li, kie­dy ludz­kość sta­ła się zdol­na do re­flek­sji fi­lo­zo­ficz­nej, roz­po­czę­ła roz­wa­ża­nia na te­mat na­tu­ry czło­wie­ka.

"Człowiek w żelaznej masce" - recenzja

Pra­ca „Czło­wiek w że­la­znej ma­sce" Ro­ge­ra Mc Do­nal­da jest po­zy­cją nie­ty­po­wą. Z jed­nej stro­ny ma­my do czy­nie­nia z pra­ca na­uko­wą, z dru­giej barw­ną opo­wie­ścią płasz­cza i szpa­dy.

"Bitwa pod Warszawą 1656" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki Mi­ro­sła­wa Na­giel­skie­go "Bi­twa pod War­sza­wą 1656", któ­ra opi­su­je naj­więk­szą bi­twę pod­czas na­jaz­du Szwe­dów na Pol­skę. Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Panowie świata" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki Ju­ana Car­lo­sa Ca­stil­lo­na za­ty­tu­ło­wa­nej "Pa­no­wie świa­ta. Dzie­je teo­rii spi­sko­wych". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

"Krwawe cesarzowe" - recenzja

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki Her­rin Ju­dith za­ty­tu­ło­wa­nej "Krwa­we ce­sa­rzo­we". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.

Recenzja książki „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii”

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki "Zwie­rzę­ta zo­dia­ku z kul­tu­rze Ja­po­nii" Mag­da­le­ny To­ma­szew­skiej - Bo­la­łek. Ma­my na­dzie­ję, że przy­pad­nie Wam do gu­stu.

Recenzja "Historii Trzeciej Rzeszy"

W dzia­le na­uko­wym Krzyś-miś zre­cen­zo­wał dla was "Hi­sto­rię Trze­ciej Rze­szy" Chri­sa Bi­sho­pa i Da­vi­da Jor­da­na.

Recenzja 'Mitów, podań i wierzeń dawnych Słowian'

Za­pra­sza­my do za­głę­bie­nia się w świat Swa­ro­ży­ca, Pe­ru­na, wą­pie­rzy i żmi­jów, przy oka­zji lek­tu­ry re­cen­zji książ­ki "Mi­ty, po­da­nia i wie­rze­nia daw­nych Sło­wian" Je­rze­go Strzel­czy­ka.

Recenzja 'K-129 zaginął'

Za­pra­sza­my do re­cen­zji książ­ki hi­sto­rycz­nej "K-129 za­gi­nął. Praw­dzi­wa hi­sto­ria Czer­wo­ne­go Paź­dzier­ni­ka", au­tor­stwa Mar­ci­na 'In­dia­ny' Wa­ciń­skie­go.

Recenzja 'Miłości staropolskiej' A. Lisak

Dzi­siaj w dzia­le na­uko­wym przed­sta­wia­my re­cen­zję książ­ki 'Mi­łość sta­ro­pol­ska' Agniesz­ki Li­sak. Au­tor re­cen­zji, Mer­lin, przy­bli­ży nam te­mat ży­cia sek­su­al­ne­go Dzi­ko­po­lan...

Recenzja książki 'Krucjaty' Jamesa Harpura

Dzi­siaj w dzia­le na­uko­wym przed­sta­wia­my re­cen­zję książ­ki 'Kru­cja­ty' Ja­me­sa Har­pu­ra. Za­pra­sza­my do lek­tu­ry!

Recenzja książki Nicholasa Thomasa "Odkrycia. Podróże kapitana Cooka"

Za­pra­sza­my do prze­czy­ta­nia re­cen­zji książ­ki hi­sto­rycz­nej "Od­kry­cia. Po­dró­że ka­pi­ta­na Co­oka". Ży­czy­my przy­jem­nej lek­tu­ry.