Recenzja "Historii Trzeciej Rzeszy"

Autor: Krzysztof Księski Redaktor: Neratin

Dodane: 24-10-2007 11:39 ()


Druga wojna światowa to wydarzenie historyczne, które położyło się ogromnym cieniem na całe XX stulecie. W niespotykany dotąd sposób zmieniła aktorów światowej sceny publicznej, wywróciła do góry nogami stosunki międzynarodowe, pozbawiła wreszcie życia miliony istnień. Okazało się, że człowiek zdolny jest do największych zbrodni w imię fałszywych ideologii, jest także zdolny to niesamowitych poświęceń w walce o swój los. Nic więc dziwnego, że ten okres spotkał się i wciąż się spotyka z ogromnym zainteresowaniem badaczy, a także rzeszy czytelników. Wciąż powstają nowe pozycje naukowe, popularne i beletrystyczne traktujące o drugiej wojnie światowej, jej głównych uczestnikach, przyczynach i skutkach tej katastrofy. Bardzo dużo uwagi poświęca się w tym miejscu głównemu sprawcy apokalipsy – Hitlerowi oraz Niemcom pod jego przewodnictwem.

„Historia Trzeciej Rzeszy. Zwycięstwa i upadek Niemiec 1939 – 1945” Chrisa Bishopa i Davida Jordana. wpisują się w powyższy trend. To kilkuset stronnicowe kompendium dotyczące przyczyn, przebiegu i skutków najkrwawszej wojny w dziejach. Książka wydana jest w bardzo atrakcyjnej formie. Duży format, twarda oprawa i kredowy papier robią świetne wrażenie. W środku znajduje się mnóstwo czarno – białych i kolorowych fotografii, z których część nie była dotąd publikowana w Polsce. Ponadto zamieszczono w niej około 100 szczegółowych, kolorowych map, na których przedstawiono działania nie tylko na frontach, ale i decydujące zmagania podziemia antyhitlerowskiego, w tym także mapę Powstania Warszawskiego. Pomaga to w zrozumieniu złożonych działań wojennych, prowadzonych przez poszczególne kraje zaangażowane w konflikt. Zakres przedmiotowy dzieła obejmuje historię Trzeciej Rzeszy: od jej powstania, po dojściu Adolfa Hitlera w 1933 r., aż po jej upadek w 1945 r.

Autorzy skupiają się jednak przede wszystkich na działaniach wojennych na frontach drugiej wojny światowej, znacznie mniej miejsca poświęcając sprawom wewnętrznym Niemiec czy okupowanych krajów. Wydaje się, że w takim razie podtytuł utworu winien stanowić tytuł główny. Nie mamy bowiem do czynienia z głęboką analizą postaci Hitlera oraz niemieckiego totalitaryzmu, znaną choćby z prac Allana Bullocka. Bishop i Jordan sprowadzają historię Trzecie Rzeszy do szeregu zmagań wojennych zakończonych jej klęską, pomijając sprawy równie istotne, związane z istotą totalitaryzmu, formami jego działania. Dlatego też wybór tytułu jest nietrafiony.

Książka jest jednak rzetelnym przedstawieniem wydarzeń sprokurowanych przez wiedeńskiego malarza. Wytłumaczono tu główne motywy, ważniejsze fakty dotyczące przebiegu poszczególnych faz wojny – planów, frontów i działań, kończąc upadkiem Trzeciej Rzeszy. Wszystko napisane stylem popularno-naukowym, co bez wątpienia jest ukłonem w stronę amatorów zainteresowanych tematyką historyczną, ale jednocześnie nie będących specjalistami. Liczba podanych faktów i analiz nie przeraża, powiedziałbym nawet, że nie jest zbyt wielka czy głęboka. Sprawia to, że laik z pewnością z przyjemnością przeczyta tę książkę, natomiast profesjonalista co najwyżej zniecierpliwi się brakiem głębi i nowych informacji. Jedynym, co może go zainteresować to nowe, nieznane na naszym rynku zdjęcia z tego okresu oraz dość szczegółowe mapy i plany. Tu z pewnością na chwilę się zatrzyma.

Podsumowując mogę stwierdzić, że omawiana pozycja jest przeznaczona przede wszystkich dla osób, które zawodowo nie zajmują się historią, ale interesują się nią hobbystycznie. Opisuje w sposób rzetelny wydarzenia drugiej wojny światowej, przekazując całkiem spory zasób informacji. Szczególnie mocnym punktem pozycji są fotografie i mapy, które mogą zadowolić nie tylko amatorów, ale również tych, którzy zajmują się historią zawodowo. Choć nie wiem czy z tego powodu warto wydać aż 125 złotych.

 

Autorzy: Chris Bishop, David Jordan

Tytuł: Historia Trzeciej Rzeszy

Wydawca: Bellona

Liczba stron: 386

Wymiary: 240 mm x 305 mm

Oprawa twarda

Cena detaliczna: 125,00 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...