"Czerwona gwiazda przeciw swastyce" - recenzja

Autor: Rafał "Merlin" Hordyjewski Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 29-09-2008 11:44 ()


 

Wasilij B. Jemieljanienko był radzieckim pilotem w czasie II wojny światowej. Służył na legendarnej maszynie, jaką był Ił-2 Szturmowik. Po latach stworzył książkę, w której przedstawił swoje losy i dokonania kolegów w tamtych czasach.

„Czerwoną gwiazdę przeciw swastyce” czyta się dobrze. Jest napisana barwnym językiem, z wieloma dialogami. Trzeba przyznać, że miejscami przypomina dobrą powieść o rozbudowanej i wciągającej fabule. Jednak w trakcie lektury należy pamiętać, że wszytko to, co opowiada autor oparte jest na jego osobistych doświadczeniach. Świadomość tego powoduje, iż lektura tej historii staje się jeszcze bardziej emocjonująca. Losy autora poznajemy od samego początku wojny, gdy jako młody pilot decyduje się walczyć przeciwko Niemcom. Dowiadujemy się o początkach przygody ze Szturmowikiem, szkoleniach, trudnościach z maszynami.

Można powiedzieć, że książka ta ma dwóch bohaterów - jednym z nich są piloci, niektórzy, niestety, pojawiający się na jej kartach na dosyć krótki czas, drugim samolot Il-2, uwielbiany już w tamtych czasach. Pasję, jaką darzyli tę maszynę piloci, udało się autorowi przekazać również w swych wspomnieniach. W kolejnych rozdziałach poznajemy coraz to nowe przygody, czasem tragiczne, czasem wesołe. Niektóre mogą dziwić – jak choćby rozdział o przygarnięciu psa, nasuwający skojarzenia pilotów z załogą Rudego 102. Z tą różnicą, że tu mamy opisane prawdziwe wydarzenia. Towarzyszymy bohaterowi w trudnych chwilach początkowych lat wojny i dziwimy się, jak wielu przeciwnościom udało mu się stawić czoła. Szczególnie emocjonujące są przypadki przymusowego lądowania i perypetie związane z powrotem do bazy. Trzeba przyznać, że Jemieljanienko na brak szczęścia nie mógł narzekać.

Książka, niestety, nie jest zaopatrzona w komentarz historyczny. Traktować ją trzeba jako opowieść o lotnikach, a nie pracę naukową o walkach powietrznych na froncie wschodnim. Jako hołd złożony tamtym ludziom, doskonale zdaje egzamin. Polski czytelnik, zwłaszcza taki, który nie zna sytuacji politycznej tamtego okresu, może czuć się jednak nieco zagubiony. Pamiętać trzeba, że autor pisał swe wspomnienia z punktu widzenia obywatela Związku Radzieckiego, stąd druga wojna światowa rozpoczyna się w czerwcu 1941 roku, a relacje o niektórych wydarzeniach, mimo zapewnień wydawcy, przypominają retorykę radzieckiej propagandy. Wynika to właśnie z przedstawienia tamtej rzeczywistości i sposobu myślenia obywateli tego komunistycznego giganta, prawdziwie zjednoczonych w walce przeciwko Niemcom.

Dodatkową atrakcją jest wkładką ze zdjęciami przedstawiającymi zarówno walki Iłów, jak i wspominanych przez autora kolegów. Pozycję można polecić osobom zainteresowanym drugą wojną światową. Dla miłośników lotnictwa jest, można rzec, obowiązkową lekturą.

 

 

 

Tytuł: Czerwona gwiazda przeciw swastyce

Autor: Wasilij B. Jemieljanienko

Tłumacz: Baranowski Marian

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2007

Oprawa: Miękka

Format: 16.5 x 23.5cm

Ilość stron: 232

Cena: 32 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...