„Największe skandale. Polityka. Finanse. Obyczaje” - recenzja

Autor: Tomasz Kot Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 24-10-2008 18:58 ()


 

Uważa się, że skandal to zazwyczaj kontrowersyjny czyn nagłośniony przez media, a popełniony przez osobę publiczną. Często związany jest z ujawnieniem romansu, kłamstwa, wiarołomstwa, zdrady, szantażu lub niekompetencji. W taki sposób interpretuje to pojecie Ed Wright, znany amerykański felietonista, a zarazem autor książki „Największe skandale. Polityka. Finanse. Obyczaje”, która pojawiła się niedawno na polskim rynku. Co prawda, ostatnimi czasy zalewają nas ze wszystkich stron produkty, które są „naj”, jest to jednak zasługa speców od marketingu, którzy tym prostym zabiegiem pragną wzbudzić sensację, a przede wszystkim zwiększyć sprzedaż.

W przypadku recenzowanej książki jest jednak zupełnie inaczej. Mimo pewnych wad i niedociągnięć, warto dać się naciągnąć na wydatek związany z jej zakupem. Wright napisał bowiem książkę interesującą. Ukazuje w niej przewrotność, zawiłość oraz ciemną stronę ludzkiej natury, a ściślej, bezeceństwa, które na przestrzeni dziejów zostały popełniane przez osoby znane i szanowane. Bohaterami są wielkie postaci historyczne, jak na przykład: Katarzyna Wielka, Tomasz Jefferson, Piotr Czajkowski, czy chociażby nasz rodak – Roman Polański.

Książka została podzielona na sześć części, a wszystkie opisywane skandale ułożone są w porządku tematycznym. Każda sprawa rozpoczyna się jak akt oskarżenia. Motywy działania (z dziesięciu głównych autor wybiera te najbardziej właściwe danej historii), głównego winowajcy, skandal oraz okoliczności jego powstania. Każdy opisany w niej przypadek jest na swój sposób wyjątkowy i nie jest łatwo streścić szczegóły biografii którejkolwiek spośród kilkunastu osób.

Wydaje się jednak, że książka w swej wymowie jest nieco moralizatorska. Zamiarem autora było pokazanie, jakie pokusy czyhają na ludzi i którym ludzie najczęściej ulegają. Gdyby w książce przedstawiono losy zwykłych śmiertelników, a nie postaci historycznych, z pewnością ich poczynania nie byłyby uznane za skandal.

Na pewno propozycja Wrighta zmusza do myślenia. Któż w końcu z nas ma czyste ręce? Przecież tak często, bez względu na późniejsze konsekwencje, popełniamy błędy. Człowiek jest jednostką słabą, która pragnie zdobyć to, co jest powszechnie zakazane. W końcu nie bez powodu mówi się, że zakazany owoc smakuje lepiej. Kierują nami żądze i pragnienia, nie jesteśmy do końca istotami racjonalnymi. I choćby nie wiem jak mocno się zarzekać, nie wiadomo, jaki epizod z naszej biografii nie będzie dawał nam w przyszłości spokojnie zasnąć. Tymczasem każdy sądzi, że uda mu się uniknąć odpowiedzialności… dopóki nie wpadnie.

 

 

Tytuł: Największe skandale. Polityka. Finanse. Obyczaje

Autor: Ed Wright

Tłumacz: Jackiewicz Kinga

Wydawca: Bellona

Rok wydania: 2008 r.

Oprawa: miękka

Format: 17x24 cm

Liczba stron: 328

Cena: 39 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...