„Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość” - recenzja

Autor: Ania Andrys Redaktor: KrowaQ

Dodane: 05-04-2016 17:30 ()


Symetria. Chyba każdy kiedyś spotkał się z tym pojęciem na etapie swojej nauki. Potrafi stwierdzić, że coś jest symetryczne czy posiada oś symetrii. Ale czy zastanawialiście się jak ważną rolę w otaczającym nas świecie odgrywają symetrie? Czy wiedzieliście, że z ich istnienia można wywnioskować własności cząstek elementarnych, a także zasady zachowania? Jeśli nie, a temat was zainteresował na pewno warto sięgnąć po książkę „Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość” Dave’a Goldberga. Choć jest to pozycja napisana przez fizyka, lekkość z jaką prowadzi on z czytelnikiem dialog sprawia, że wiedza, którą chce nam przekazać nie jest tak ciężka jak można byłoby się spodziewać.

Zgodnie z tytułem autor przede wszystkim skupia się na motywie symetrii, wskazując ich obecność w większości praw fizyki i ich wpływ na cały znany nam świat. Tłumaczy znane teorie zagłębiając się właśnie w ten temat, nie zawsze widoczny na pierwszy rzut oka. Można znać niektóre definicje, spotkać się z nimi w szkole, ale ta książka pokazuje, jak mało naprawdę wiemy, że wciąż można zagłębiać się dalej. Na uwagę zasługuje już sama okładka tej książki, gdy w „lustrzanym odbiciu” widzimy fragment wszechświata, pokazuje, z jaką niewiadomą przyjdzie nam się zapoznać na jej stronach.

Nie można do końca powiedzieć, że ta pozycja jest dla każdego, że weźmie ją laik i wszystko zrozumie. Pomimo tego, że Goldberg tłumaczy podjętą problematykę w jak najprostszy sposób, posiłkując się wyrafinowanym poczuciem humoru i porównaniami do bohaterów popkultury, bez minimalnej znajomości podstaw fizyki można poczuć się przytłoczonym niektórymi definicjami lub pojęciami. Jest to jednak na pewno dobry wstęp do zapoznania się z tą tematyką. Może ona rozbudzić ciekawość i chęć poszerzania swojej wiedzy, zwłaszcza że zawiera ona ciekawe alegorie autora. Aby ułatwić czytelnikowi swoje wywody, stara się on przedstawiać wszystko bardzo obrazowo. Znajdziemy tutaj porównania do „Alicji w Krainie Czarów”, próbę wyjaśnienia jak powinna działać teleportacja, z której korzystali bohaterowie Star Treka czy też jak można zbudować sztuczną grawitację. Jeśli ktoś boryka się z pytaniami, czy coś wymyślonego przez twórców filmów lub książek science fiction jest dopuszczalne przez prawa fizyki, na pewno w tej książce znajdzie trochę podpowiedzi.

Jak na pozycję popularnonaukową jest ona luźno i ciekawie napisana i można nawet dobrze się przy niej bawić. Może dzięki temu inaczej spojrzymy na świat, przez pryzmat symetrii lub jej braku, który również odegrał rolę w powstawaniu wszechświata. Jeśli kogoś po przeczytaniu tej książki zainteresuje temat i będzie chciał dalej się w niego zagłębiać, autor podaje szeroką bibliografię pozycji, po które można sięgnąć. Aby uporządkować wiedzę, w dodatkach znajdziemy również spis cząstek elementarnych z podziałem oraz spis definicji różnych symetrii. Można się zdziwić jak wiele ich jest.

Specjalnie nie opisuję tutaj teorii czy praw fizyki, które analizuje Goldberg, aby nie zaciemnić czy nie namieszać w jego wywodach. Jeśli ktoś ma ochotę poznać coś nowego, poszerzyć swoją wiedzę albo zmierzyć się z fizyką, która nigdy nie była czymś dla niego przyjemnym, a chciałby odmienić swój pogląd lub poznać ją z innej strony, to na pewno warto sięgnąć po tę książkę.

 

Dave Goldberg jest profesorem fizyki na Drexel University. Specjalizuje się w kosmologii teoretycznej oraz obserwacyjnej. Doktorat z astrofizyki uzyskał na Uniwersytecie Princeton.

Tytuł: "Wszechświat w lustrzanym odbiciu. Jak ukryte symetrie kształtują naszą rzeczywistość"

  • Autor: Dave Goldberg
  • Wydawca: Prószyński i S-ka 
  • Data wydania: 08.2015
  • Oprawa: miękka
  • Stron: 384
  • Format: 142mm x 202mm
  • Cena: 42 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Prószyński i S-ka za przesłanie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus