Eric Denécé - Historia oddziałów specjalnych

Autor: Tomasz „Trogal” Kot Redaktor: Ivan aka Immortal

Dodane: 16-07-2009 15:28 ()


Korekta: Bethirsonek

 

            Oddziały specjalne stanowią integralną część każdej nowoczesnej armii. Od ich działań zależy przebieg i wynik konfliktów zbrojnych. Operacje przez nie przeprowadzane są ściśle tajne i wszelkie informacje na ich temat niezwykle rzadko przedostają się do wiadomości opinii publicznej. Tym, którzy chcieliby dowiedzieć się co nieco o siłach specjalnych, ich misjach oraz specyfikacji działań, polecam książkę - „Historia Oddziałów specjalnych" autorstwa Erica Denécéa.

            Treść została podzielona na trzy części. W pierwszej autor przedstawia działania sił specjalnych od starożytności do 1939 roku. Okazuje się, że już starożytni stosowali niekonwencjonalne metody walki, by przez zaskoczenie pokonać przeważające siły wroga. Nie inaczej bywało w średniowieczu. Wówczas prym w zadaniach specjalnych wiedli mieszkańcy Bliskiego Wschodu, którzy pomysłowością górowali nad Europejczykami.

Część druga została poświęcona udziałowi sił specjalnych w historii konfliktów wojennych po 1939 roku. Był to czas ożywionej działalności tych formacji. Oddziały specjalne uczestniczyły w konfliktach odbywających się w najróżniejszych rejonach świata. Ponadto coraz częściej służyły realizacji politycznych interesów.

            Ostatni fragment dotyczy organizacji i funkcjonowania współczesnych służb specjalnych. Autor pokazuje, jakie wyzwania czekają na te jednostki w przyszłości i zastanawia się nad potencjalnym sposobem ich wykorzystania.

Denécé skupił się głównie na działaniu i misjach sił specjalnych Wielkiej Brytanii, USA, ZSRR i Rosji, Francji oraz Izraela. Lektura z pewnością byłaby ciekawsza, gdyby autor poświęcił nieco uwagi oddziałom powołanym do życia przez państwa arabskie oraz azjatyckie. Wówczas można by śmiało rzec, że książka stanowi kompendium wiedzy na temat służb specjalnych istniejących na całym świecie.

„Historia oddziałów specjalnych" została napisana w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu czyta się ją niezwykle sprawnie. Brakowało mi jedynie zdjęć oraz opisów uzbrojenia i umundurowania, jakim dysponują służby specjalne. Umieszczenie tych informacji z pewnością dodałoby atrakcyjności wydawnictwu. Pomimo tej drobnej wady, polecam książkę Denécé'a wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat oddziałów specjalnych.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...