"Warszawa. Listopad 1918." - recenzja

Autor: Michał Sieńko Redaktor: Sienio

Dodane: 25-01-2009 14:28 ()


W związku z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na rynku wydawniczym ukazało się wiele pozycji dotyczących walki o niepodległość. Wśród nich na pewno wyróżnia się książka Lecha Wyszczelskiego pt. Warszawa. Listopad 1918.

Wydawnictwo Bellona proponuje nam bardzo interesującą pozycję, z której możemy dowiedzieć się jak trudny i skomplikowany był proces formowania II Rzeczypospolitej. Autor szczegółowo omawia najważniejsze kwestie dotyczące przyszłego państwa polskiego. Dodatkowo przedstawia szczegóły sytuacji międzynarodowej, czym dopełnia obraz odradzania się polskiej państwowości.

Bój o kształt Polski toczył się na wielu płaszczyznach. W tym dziele znajdziemy informację o konferencjach pokojowych zwycięskich mocarstw, o koncepcjach na kształt granic II RP, o różnych organizacjach paramilitarnych działających na terenach okupowanych przez zaborców, a także o armiach polskich działających w ramach struktur wojskowych państw zaborczych.

Bardzo ciekawym wydał mi się rozdział poświęcony projektom kształtowania się granic państwa polskiego. Dość szczegółowo zaprezentowane są dwie koncepcje rozwoju Rzeczypospolitej – inkorporacyjna Romana Dmowskiego oraz federacyjna Józefa Piłsudskiego. W oby przypadkach wymienione są zarówno plusy, jak i minusy, a sam autor wstrzymuje się od narzucania opinii czytelnikowi, która z tych doktryn jest „lepsza”.

We fragmentach poświęconych sytuacji międzynarodowej i konferencjom pokojowym przedstawiono opinie przywódców największych światowych mocarstw dotyczące przyszłości Polski. Autor wspomina także o polskich dyplomatach starających się o jak najkorzystniejsze warunki podpisywanych umów oraz o trudnościach, na jakie natrafiali podczas negocjacji.

Wydawnictwo Bellona zadbało także o walory estetyczne pracy - twarda oprawa, wiele ilustracji, czytelna czcionka oraz tematyczno-chronologiczny układ kompozycyjny sprawia, że książkę pochłaniałem kartka za kartą, rozdział za rozdziałem.

Tytuł może sugerować, że dzieło poświęcone jest przede wszystkim Warszawie i temu, co działo się w stolicy. Oczywiście wielokrotnie wzmiankowana jest atmosfera, jaka panowała w mieście, podobnie kilka rozdziałów poświęconych zostało wyłącznie stolicy, ale ona sama została potraktowana jako przyszłe centrum Polski, a nie jako samotna wyspa odcięta od świata – losy Warszawiaków ukazano w kontekście krajowym.

Fakty i wydarzenia przedstawiono w klarowny sposób, a sama książka napisana jest przyjemną i lekką prozą. Autorowi udało się stworzyć popularnonaukowe dzieło, które z powodzeniem może trafić do rąk młodych czytelników chcących poznać kolejną trudną kartę z dziejów Polski, jak i osób związanych z historią bardziej naukowo. Obie te grupy powinny znaleźć w tej pozycji coś dla siebie.

Korekta: Aspazja

 

 

Wydawnictwo: BELLONA

Rok wydania: 2008

Oprawa: Twarda

Format: 16.5x23.5 cm

Język: polski

Ilość stron: 278

ISBN: 9788311113237

 

 

Dziękujemy Wydawnictwu Bellona za udostępnienie książki do recenzji. 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...