Recenzja 'Miłości staropolskiej' A. Lisak

Autor: Rafał 'Merlin' Hordyjewski Redaktor: Neratin

Dodane: 17-08-2007 10:54 ()


Pozycja „Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale” Agnieszki Lisak jest popularnonaukową lekturą poświeconą perypetiom miłosnym w dawnej Polsce. Tematy życia codziennego, a tym bardziej miłosnego naszych przodków należą do rzadko podejmowanych w literaturze przedmiotu. Ukazanie się tej pracy musi zatem cieszyć.

Autorka Miłości postawiła sobie za cel pokazać nam zupełnie inną stronę przeszłości. Poszukiwała „prawdziwego, ludzkiego oblicza” życia w dawnej Polsce, wolnego od patetycznego czy wyidealizowanego obrazu. W takim zwierciadle przedstawiony zostaje świat miłosnych perypetii w jakim żyli nasi przodkowie.

W książce przedstawiono poszczególne etapy i rodzaje miłości. Autorka patrzy na świat z perspektywy ówczesnych kobiet. Zawarcie dobrego małżeństwa i być może odnalezienie w nim miłości było zwykle największym sukcesem na jaki mogła liczyć wówczas białogłowa. Obserwując koleje losów poszczególnych kobiet poznajemy zatem obyczaje i mentalność tamtych wieków i ludzi.

Jako, że w czasach staropolskich miłość związana była głównie z małżeństwem w pierwszych rozdziałach otrzymujemy opis przygotowań do tej uroczystości. Zaczynamy od poszukiwania odpowiedniego kandydata, Jednocześnie poznajemy wiele związanych z tymi czynnościami zwyczajów co znacznie podnosi wartość książki. Z pewnością dzięki temu może zainteresować zarówno osoby niezbyt pasjonujące się przeszłością jak i lubujących się w historii dzikopolowców.

Kolejne rozdziały pokazują nam małżeńskie losy - szczęśliwe lub tragiczne. Jako, że miłość czasem objawiała się poza małżeństwem czytelnik dowiedzieć się może o staropolskich romansach, zdradach i wpadkach. Nie brakuje również pikantniejszych rozdziałów, gdzie możemy poznać tajemnice alkowy naszych monarchów ale i problemy seksualne szlachty czy niższych stanów.

Autorka nie ogranicza się bowiem do dziejów miłości szlacheckiej ale stara się pokazać przykłady spośród różnych stanów. Jak wiadomo strzała Amora nie zna różnic społecznych, skutki jej działania mogły być jednak różne w zależności od pozycji kochanków.

W książce znajdziemy również losy tych, których miłość ominęła bądź musieli za nią płacić. Poznamy smutne losy Anny Jagiellonki i niekochanych habsburskich żon Zygmunta Augusta. Poznamy staropolskie afrodyzjaki i szlaki wędrówki francuskiej choroby. Będzie można spotkać bigamistów, czarownice i zoofitów.

Chociaż autorka skupia się na przedstawieniu dziejów miłości w Rzeczypospolitej szlacheckiej to nieobce są jej jednak wybiegi w inne okresy historyczne. Mamy zatem okazję poznać miłosne perypetie władców średniowiecznych, czy poczytać o obyczajach XIX wieku, których korzenie często sięgały wiele lat wstecz.

Książkę uzupełnia kilkadziesiąt kolorowych ilustracji zamieszczonych na końcu. Ilustrują one życie codzienne, przedstawiają bohaterów spotkanych w rozdziałach jednym słowem są cennym dodatkiem do lektury.

Pracę można śmiało polecić osobom zainteresowanym sferą staropolskiej obyczajowości i życia codziennego choć z pewnością zainteresować może każdego. Polecam ją również jako dodatkowy podarunek dla nowożeńców czy zakochanych.

 

 

Autor: Agnieszka Lisak

Tytuł: Miłość staropolska

Wydawnictwo Bellona , Czerwiec 2007

ISBN: 978-83-111-0722-9

Liczba stron: 280

Wymiary: 170 x 240 mm

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...