"Jan Zamoyski. Hetman i polityk" - recenzja

Autor: Tomasz Kot Redaktor: Sienio

Dodane: 29-12-2008 09:05 ()


O hetmanie Janie Zamoyskim słyszeli zapewne wszyscy. A jeśli nie, cóż, wypada w takiej sytuacji chyba tylko spłonąć pąsowym rumieńcem ze wstydu. Ale nic straconego, bowiem nadarza się świetna okazja, by swoją wiedzę na temat tego znakomitego żołnierza, polityka i wybitnego męża stanu pogłębić. Przed kilkoma tygodniami ukazała się książka Sławomira Leśniewskiego pt „Jan Zamoyski. Hetman i polityk” wydana przez wydawnictwo Bellona w serii „Biografie”.

    Autor książki jest historykiem znanym miedzy innymi z monumentalnego dzieła wydanego na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku: „Poczet hetmanów polskich i litewskich”. Oprócz tego, Leśniewski dał się poznać jako autor publikacji poświęconych głównie historii wojskowości.

    „Jan Zamoyski…” to lektura przybliżająca postać  wielkiego hetmana i polityka. Napisana w bardzo przyjemny sposób, nie tylko dla znawców danej epoki. Mnie najbardziej zaciekawiły rozdziały poświęcone polityce wewnętrznej prowadzonej przez Zamoyskiego. Hetman z wielką pasją reformował niektóre dziedziny życia politycznego, dążąc do ich usprawnienia, a tym samym lepszej efektywności. Z bezwzględnością zwalczał opozycję wewnętrzną i wrogów zewnętrznych Rzeczypospolitej, finansując z własnej sakwy wyprawy mające strzec jej granic i suwerenności.

Ponadto autor przybliża czytelnikom szczegóły życia hetmana w sposób niezwykle przystępny i interesujący. W zasadzie nie mogło być inaczej, bowiem Zamoyski był człowiekiem niezwykłym, tak jak czasy w których przyszło mu żyć. Był poddanym czterech polskich monarchów, doskonały polityk – to on stworzył podwaliny pod słynną elekcję viritim (każdy szlachcic osobiście mógł dokonać wyboru króla). Studiując na zagranicznych uniwersytetach zdobył gruntowne wykształcenie. Dzięki temu okazał się niezwykle wytrawnym politykiem. Jan Zamoyski był również wielkim mecenasem nauki i sztuki. W swoim życiu miał zaszczyt piastować najwyższe urzędy państwowe.

Oprócz fascynujących faktów z życia Zamoyskiego, autor stara się odpowiedzieć na pytanie, które podzieliło opinie wielu osób na temat Jana Zamoyskiego – czy była to najwybitniejsza postać w dziejach Rzeczypospolitej, czy wyrachowany karierowicz, który dążył do pomnożenia swojej fortuny i założenia na swoje skronie polskiej korony. Jakie jest zdanie Leśniewskiego na ten temat? Tego zdradzić nie mogę, powiem tylko, że odpowiedź znajduje się w książce.

    Dzieło Leśniewskiego ma bardzo przejrzysty i czytelny układ. Podzielona została na osiem chronologicznie poukładanych rozdziałów. Dodatkową część stanowi „opis ważniejszych urzędów oraz godności, o których była mowa książce” rzecz niezwykle ciekawa i przydatna.

    Z całą stanowczością należy stwierdzić, że lektura Leśniewskiego nie wnosi nic nowego do literatury opisującej losy Zamoyskiego. Jest raczej próbą usystematyzowania dotychczasowego stanu badań dotyczących tej osoby. Polecam ją wszystkim, nie tylko fascynatom historii. Z lektury biografii można nauczyć się wielu pożytecznych rzeczy. Mino, że ich bohaterowie żyli w odległych czasach, popełniali te same błędy i byli narażeni na podobne pokusy.

 

 

Wydawca: Bellona

ISBN/EAN 9788311113312

184 stron

format 170x240 mm

oprawa twarda z obwolutą

 

Dziękujemy Wydawnictwu Bellona za udostępnienie książki do recenzji. 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...