Michael Reynolds - Synowie Rzeszy

Autor: Tomasz „Trogal” Kot Redaktor: Ivan aka Immortal

Dodane: 18-07-2009 17:22 ()


Korekta: Bethirsonek

 

Mimo że II wojna światowa zakończyła się dobre sześćdziesiąt cztery lata temu, to wydarzenia, które rozgrywały się w jej trakcie do dziś są przedmiotem zainteresowania. Szczególnie dużo uwagi poświęca się sprawcy całej wojennej pożogi - III Rzeszy. Ilość publikacji dotyczących niemieckiego uzbrojenia, taktyki wojennej czy choćby biografii dowódców jest niezliczona. Do tego sporego grona jakiś czas temu dołączyła książka autorstwa Michaela Reynoldsa, zatytułowana „Synowie Rzeszy. II Korpus Pancerny SS w Normandii, Ardenach i na froncie wschodnim". Michael Reynolds, a właściwie generał Michael Reynolds, to brytyjski żołnierz w stanie spoczynku. Obecnie jest autorytetem w sprawach dotyczących II wojny światowej. W jego dorobku znajduje się kilka książek poświęconych korpusom pancernym SS.

 

Tytuł znakomicie oddaje tematykę książki, jednak autor skoncentrował się przede wszystkim na losach trzech dywizji pancernych utworzonych w 1943 roku. Były to: 9. Dywizja Pancerna SS „Hohenstaufem", 10. Dywizja Pancerna SS „Frundsberg" oraz 2. Dywizja Pancerna SS „Das Reich". Wyżej wymienione formacje pancerne brały czynny udział w walkach toczonych na wszystkich frontach II wojny światowej - od Rosji po Francję i od Bałkanów po Skandynawię. Niemieckie dywizje pancerne skutecznie opierały się atakom aliantów i można zaryzykować tezę, że miały udział w tym, że wojna nie skończyła się szybciej.

 

Słowa uznania należą się autorowi książki, który włożył wiele wysiłku w jej powstanie. Gen. Reynolds musiał przekopać się przez wiele materiałów źródłowych, relacji, rozkazów. Dzięki temu możemy być pewni, że książka jest rzetelnie przygotowana pod względem merytorycznym.

 

Na pochwałę zasługuje również tłumaczenie, bowiem przełożenie na język polski książki o tematyce militarnej do prostych rzeczy nie należy.

 

„Synowie Rzeszy" to książka wymagająca. Przy jej czytaniu należy być niezwykle skupionym, tak by nie umknęła ogromna ilość szczegółów. W trakcie lektury można odczuć, że została napisana przez prawdziwego pasjonata.

 

Książka została bardzo ładnie wydana. Znajdują się w niej liczne mapy oraz zdjęcia. To wszystko sprawia, że „Synowie Rzeszy" jest pozycją godną polecenia.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...