„Wszystko, co wiemy o UFO” - recenzja

Autor: Paridae Redaktor: Motyl

Dodane: 05-07-2020 13:41 ()


W obliczu wszystkiego, co dzieje się teraz na świecie oraz trwających wakacji, wielu zastanawia się, co zrobić ze sobą. Jedni oglądają zaległe seriale, a inni oddają się lekturze. W sumie każdy wie, że typowe wakacyjne czytadła w zasadzie powinny spełniać trzy warunki: być lekkie, miłe i przyjemne. A jak jeszcze poszerzą naszą wiedzę i światopogląd o świecie i wszechświecie? Czemu nie! Teoretycznie Wszystko, co wiemy o UFO idealnie się w to wpisuje.

Sprawa UFO to zdecydowanie nie moje klimaty, dlatego od samego początku podchodziłam z niemałą rezerwą, ale też nadzieją, że może tym razem dowiem się czegoś ciekawego, co jednak przekona mnie do szerszego zapoznania się z tą kwestią. Jednak im bardziej zagłębiałam się w niniejszą publikację, tym bardziej liczyłam strony, które pozostały mi do końca.

To, co odrzuca na samym początku potencjalnego czytelnika (przynajmniej w moim przypadku) to język tej publikacji, której bliżej do postów z Facebooka lub skryptów z odcinków serii na YouTube niż porządnej publikacji popularnonaukowej. Szkoda, bo być może sensownie udokumentowana, lepiej by przemówiła do czytelnika. Niestety tak nie jest. Podanie jako źródła odnośnika do Wikipedii zdecydowanie dyskwalifikuje tę pozycję jako popularnonaukową. Rozrywkowa też nie jest.

Rozumiem zamysł autorów, którzy poprzez prostą formułę chcieli przekazać jak najwięcej istotnych według nich informacji. Jednak ostatecznie dostajemy klasyczny groch z kapustą, jakby ktoś nie wiedział, jak naprawdę ta książka ma wyglądać: czy ma iść bardziej w stronę Pudelka.pl i Trudnych Spraw, czy raczej bardziej skupić się na naukowych aspektach tajemnicy UFO. Wyszło, jak wyszło, tym samym dostaliśmy produkt ksiażkopodobny, od którego lepiej trzymać się jak najdalej.

Podsumowując, szczerze odpuście sobie czytanie Wszystko, co wiemy o UFO. To książka tak miałka, że ani wzbudza w czytelniku chęci pogłębienia tego zagadnienia, ani innych cieplejszych uczuć. Więc darujcie sobie czytanie, a lepiej odpalcie sobie Z archiwum X lub Roswell. Na jedno wyjdzie, a przynajmniej na seansie tych seriali będziecie się lepiej bawić.

 

Tytuł: Wszystko, co wiemy o UFO

  • Autor: Elisabeth Neila, Mark Neila
  • Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  • Format: 130x200 mm
  • Liczba stron: 200
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788381692540
  • Data wydania: 5 marca 2020 r.
  • Cena: 34 zł

comments powered by Disqus