Tom Phillips „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” – recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 02-12-2019 18:00 ()


Wiedza w stanie czystym, którą zaserwowano w niezwykle interesującej i smakowitej formie. Tak można byłoby opisać wrażenia z lektury „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. Nietrudno się domyślić, że tytuł został doprawiony pewną dozą pieprzu, słowem – bezkompromisowości. Ale czy można się temu dziwić, skoro Tom Phillips, autor publikacji, zajmował się stand-upem?

Philipsa cechuje określony, brytyjski temperament, takie też poczucie humoru – nieco absurdalne, niedorzeczne, ale diablo inteligentne! Jednak pomysłowego autora znamionuje coś jeszcze. Chęć odkrycia prawdy i popularyzacja wiedzy. Bo Philips piastuje również stanowisko redaktora internetowego serwisu Full Fact, cenionej niezależnej organizacji zajmującej się sprawdzaniem faktów. To jednak nie wszystko. Wcześniej był on bowiem dyrektorem wydawniczym brytyjskiej wersji serwisu BuzzFeed, gdzie „dzielił swój czas między poważne relacjonowanie poważnych spraw... a robienie zupełnie niepoważnych żartów”. A to dopiero początek!

„Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” to istna skarbnica wiedzy. Dowiadujemy się z niej o mechanizmach, które rządzą światem w skali mikro oraz makro. Taktyczne błędy geniuszy na polach bitew i śmiertelne wypadki z zakresu techniki transportu. Zaczynamy od wynalezienia koła – a właściwie jeszcze wcześniej, od wspinaczki Lucy, słynnej przedstawicielki Australopithecusa afarensisa, aż do wielki skok w kosmiczną przestrzeń. Będziemy mogli okazję do tego, aby poznać Imperium Chorezmijskie, wniknąć w strukturę szkockiego państwa, odczytać zasady ludu Xhosa, przeanalizować porażki Hitlera, odczytać wzór struktury Wielkiego Muru Chińskiego, dowiedzieć się o tym, jak potwornymi bestiami są australijskie króliki, czy zrozumieć, czym właściwie jest Wielka Pacyficzna Plama Śmierci.

Tom Phillips ze znawstwem, a co najważniejsze w niezwykle lekki, przystępny, zajmujący sposób odnosi się do kwestii najważniejszych, jeśli chodzi o cywilizacyjny rozwój naszego gatunku. Autorowi udało się wydobyć potencjał w podejmowanych wątkach, a także wykorzystać wiedzę, jaką nabył podczas studiowania. A trzeba wiedzieć, że jest on absolwentem archeologii, antropologii, historii i filozofii nauki w Cambridge. Doskonałe towarzystwo dla czytelników, którzy pragną, aby w wolnych chwilach poszerzyć intelektualny horyzont.

Lektura przypomina wędrówkę przez wieki, podczas której odkrywamy najbardziej zaskakujące, zdumiewające, a co lepsze (gorsze?) katastrofalne porażki w historii ludzkości. I to od samego początku, a więc upadku (skoku?) naszego praprapraprzodka z drzewa, aż do współczesności, kiedy to duma i pycha kroczy przed upadkiem… „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” – prawdziwa, popularnonaukowa perełka!

 

Tytuł: Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

  • Autor: Tom Phillips
  • Wydawnictwo: Albatros
  • Data wydania: 02.04.2019 r.
  • Format: 130x210 mm
  • Liczba stron: 320
  • Oprawa: miękka
  • ISBN-13: 9788381254809
  • Cena: 34,99 zł


comments powered by Disqus