"Magia w tradycji starożytnej" - recenzja

Autor: Anna Załoga Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 24-03-2008 09:54 ()


 

Magia jest nieodłącznym elementem kultur starożytnych. Dawne wierzenia mogą wydawać się dziś niedorzeczne i naiwne, jednakże tworzą obraz świata bogatego i uporządkowanego. Świata, w którym niemalże każda cząstka codzienności, wypełniona jest „boską" mocą, gdzie siłą sprawczą są prawa natury oraz tajemnicze, magiczne oddziaływania.

            Liczne rytuały i skomplikowane wierzenia, fascynujące z jednej, przerażające z drugiej strony przyciągają majestatem i tajemniczą aurą, jaką wokół siebie tworzą. We wstępie do książki Adriana Devine`a „Magia w tradycji starożytnej" czytamy: „Stosowali ją niewolnicy i królowie, kapłani i magowie, politycy, artyści i rzemieślnicy. Służyła do najrozmaitszych celów - od leczenia po wzbudzanie miłości i zyskiwanie szczęścia i powodzenia(...) Badając starożytną magię, można dowiedzieć się wielu szczegółów o pradawnych społecznościach, ich wierzeniach, poziomie technologii i sposobie życia (...). Jest doskonałym przykładem wrodzonej chęci człowieka do kontrolowania samego siebie, swojego otoczenia, innych ludzi, a także własnego losu.(...) Magia w starożytności była nieodłączną częścią życia codziennego, składnikiem religii, elementem nauki".

            I z tych właśnie elementów autor stara się stworzyć poprawną kompozycję kulturową. Opisuje, co prawda poszczególne zagadnienia, ale w sposób bardzo ogólny, skrótowy, nie zagłębiając się i nie analizując ich. Można zatem poznać podstawowe informacje o różnych, starożytnych kulturach oraz o ich magii, jednak chcąc poznać je głębiej, trzeba sięgnąć do innych pozycji.

            Język publikacji jest prosty, a styl pozostawia wiele do życzenia. Niby lektura jest lekka, jednak stylistyka tekstu psuje nieco wrażenie. Duży plus natomiast stanowi układ tekstu - bardzo przejrzysty, z licznymi podrozdziałami, pozwalający szybko odnaleźć interesujące nas hasło. 

            Ponadto autor umieszcza rozdział o wierzeniach Etrusków, których kultura często jest pomijana. Podobnie jednak jak pozostałe kultury, ta również potraktowana jest bardzo ogólnie. W książce znaleźć również możemy sporo ciekawostek i zaskakujących tradycji, np. zwyczaj rzucania w pannę młodą jabłkami mający zapewnić płodność, czy też wiara, iż pewna nimfa dyktuje zasady budowania miast...

            Książce brakuje też niestety tekstów źródłowych i ilustracji, co znacznie obniża ogólną ocenę pozycji. Odczuwalny jest także brak opisu przykładowych rytuałów. Po raz kolejny autor pobieżnie, powierzchownie porusza omawianą problematykę. Z lektury wyłania się książka, która może być wstępem do dalszych studiów na temat magii starożytnej, a nie samodzielnym dziełem, będącym kopalnią informacji. Osoba nie mająca pojęcia o temacie może znaleźć tu trochę interesujących wiadomości. Wystarczy jednak trochę merytorycznego przygotowania i będziemy zawiedzeni ogólnikowością treści i jej powierzchownością. Dlatego też „Magia w tradycji starożytnej" to książka, którą mogę polecić jako punkt wyjścia do bardziej rzetelnych poszukiwań.

 

 

Tytuł: Magia w tradycji starożytnej

Autor: Adrian Devine

Wydawnictwo: KIRKE

Rok wydania: 2004

Liczba stron: 188

Okładka: miękka

Wymiary: 14x20 cm

Cena: 22 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...