Wiwat Papcio Chmiel!

Ledwie dwa dni temu wspominaliśmy bardzo ważną rocznicę (tj. ujawnienie się inicjatywy wydawniczej, która z czasem wyewoluowała w bezcenne z perspektywy wielu osób wydawnictwo TM-Semic), by znów świętować! 

Maciej Jasiński „Kolorowa rzeczywistość, czyli obraz PRL w polskim komiksie” - recenzja

Stopniowo, acz sukcesywnie zwiększa się liczba publikacji książkowych podejmujących tematykę rodzimego komiksu.

„Rozwój jest dla mnie bardzo ważny” – rozmowa z Mikołajem Spionkiem, autorem serii „WOUNDED”

Zapraszamy do lektury wywiadu z Mikołajem Spionkiem, autorem serii „WOUNDED”. 

Wspomnienia o Tadeuszu Raczkiewiczu

Tadeusz Raczkiewicz urodził się w roku 1949 w Gubinie. Znany był z komiksów publikowanych w „Świecie Młodych”.

Fantastyczny facet - znany pisarz wspomina Tadeusza Raczkiewicza (1949-2019)

„Fantastyczny facet, bardzo zdolny artysta. Szkoda, że nie zaistniał mocniej w świecie komiksu III RP”. Znany pisarz wspomina Tadeusz Raczkiewicza (1949-2019).

Komiksowe podsumowanie 2018 roku

Minione dwanaście miesięcy obfitowało w wiele interesujących premier, nowych wydawnictw, a także testów kolejnych kolekcji.

Komiksowa wystawa w Oświęcimskim Centrum Kultury

Do 28 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury przy ul. Jędrzeja Śniadeckiego 24 można zobaczyć wystawę poświęconą komiksowi.

„Ma być fajnie, nie musi być dosłownie i polski tekst ma się mieścić” - wywiad z Michałem Zdrojewskim, tłumaczem TM-Semic

W stopkach komiksów oprócz scenarzystów i rysowników znajdziemy też choćby tłumaczy.

Janusz Christa – 10 lat od śmierci mistrza

Być może trudno w to uwierzyć, ale dziś upływa dziesięć lat od chwili, gdy Janusz Christa, bez cienia wątpliwości przedstawiciel ścisłej czołówki klasyków polskiego komiksu, przeniósł się do Wieczności.

Rysując Biblię - wywiad z Sergio Cariello, autorem rysunków do „Biblii Komiksu”

W parafii Św. Józefa Oblubieńca w Krakowie ukazuje się pismo pt. „W Rodzinie Józefa”. 

Sebastian Chosiński „Teczka personalna. O komiksie Kapitan Żbik” - recenzja

Mimo że od nominalnego końca komunizmu upłynie niebawem bagatela trzy dekady, przynajmniej część herosów ówczesnej popkultury ma się nadspodziewanie dobrze.

Szukamy erotyków, które przekraczają granice dobrego smaku, moralności, wytrzymałości, ostrej jazdy – wywiad z Planetą Komiksów

O komiksach, które mają moc – baśniach, historiach wojennych, kryminałach i erotykach – rozmawiamy z Karolem Jansonem i Marią Lengren, duetem prowadzącym wydawnictwo „Planeta Komiksów”.

„Świat Młodych” - wspominka

Tytus, Romek i A’Tomek, Jonka, Jonek i Kleks, Kuśmider i Filo, Tajfun, Kriss i Maar, Dziad Borowy, Trąbaczek i inni mieszkańcy Pensjonatu Snów

„Mam w głowie sporo różnych pomysłów” - wywiad z Mariuszem Morozem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Mariuszem Morozem, autorem m.in. albumu „Przeklęta Puszcza 1280”.

„Praca sprawiała mi wiele frajdy”. O Mandragorze po latach - wywiad z Przemysławem Wróblem

W roku 2001 niewiele pozostało z dawnego rozmachu przemianowanego na Fun Media wydawnictwa TM-Semic.

Buster Brown – niepoprawny kawalarz

Autorem komiksu "Buster Brown" jest Richard F. Outcault uznawany za ojca światowego komiksu. 

Urodziny Papcia Chmiela!

Henryka Jerzego Chmielewskiego alias Papcia Chmiela nie trzeba zapewne przedstawiać nie tylko zagorzałym wielbicielom komiksów.

Święto TM-Semic po raz kolejny!

Zdawać się mogło, że dopiero co świętowaliśmy ćwierć wieku od zaistnienia wydawnictwa TM-Semic.

Dwie dekady Ery Egmontu!

Jubileuszy Ci u nas dostatek! Wszak nie dalej jak trzy dni temu mieliśmy sposobność celebrować 80. rocznicę debiutu Człowieka ze Stali, a już pojawia się kolejna okazja do świętowania.

80 lat Człowieka ze Stali!

Osiemdziesiąt lat to co prawda niepełna „stówka”, niemniej niejeden twórca udzielający się w ramach kultury popularnej oddałby duszę (z Prasolotu rzecz jasna) za osiągnięcie porównywalnej żywotności przez twory jego wyobraźni.

Wywiad z tłumaczem komiksu „Kajko i Kokosz: Szkoła latania”

Zapraszamy do lektury wywiadu z Michaelem Kandelem - tłumaczem komiksu Kajko i Kokosz: Szkoła latania. 

Komiksowe podsumowanie 2017 roku

Jak co roku postanowiliśmy podsumować minione dwanaście miesięcy na rynku komiksowym, które z zaprezentowanych przez wydawców tytułów wywarły na nas największe wrażenie.

To był przypadek. Wywiad z Jackiem Witczyńskim, autorem komiksu „Dack Yold: Bezimienna Armia”

Na początku lat dziewięćdziesiątych rynek komiksowy w Polsce, po zmianach ustrojowych, właściwe dopiero startował. 

O muzyce, komiksach i jeździe na deskorolce - wywiad z Sylvainem Runbergiem

Podczas 28. MFKiG w Łodzi rozmawialiśmy z autorem takich serii jak: Podboje, Orbital, Millennium czy Konungowie. Zapraszamy do lektury wywiadu z Sylvainem Runbergiem.

Dziedzictwo Morrisa - wywiad z Achdé i Julem, autorami Lucky Luke'a

Podczas 28. MFKiG w Łodzi rozmawialiśmy z autorami nowych przygód najszybszego kowboja na Dzikim Zachodzie. Zapraszamy do lektury wywiadu z Achdé i Julem.

Wywiad ze Scottem McCloudem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Scottem McCloudem, autorem takich dzieł jak Zrozumieć komiks czy Stwórca.

Komiksowe podsumowanie 2016 roku!

Ponad sześćset tytułów zaprezentowali wydawcy w minionym roku. W historii rodzimego rynku komiksowego takiego urodzaju nie było.

Nie tylko o „Hrabstwie Harrow" - wywiad z Tylerem Crookiem

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, jakiego udzielił nam Tyler Crook, autor komiksu Hrabstwo Harrow, podczas swojego pobytu w Polsce.

O Polsce, historii, science fiction oraz ISIS - wywiad z Marvano

Marvano, czyli Mark Van Oppen był gościem tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Zapraszamy do przeczytania wywiadu, jakiego udzielił nam autor Wiecznej wojny podczas swojego pobytu w Polsce.

„Azyl Mrocznego Rycerza” - O wybranych wątkach znamiennego komiksu Granta Morrisona w kinowej adaptacji Christophera Nolana

Latem 2008 roku w kinach niemal całego świata święcił triumfy film „Mroczny Rycerz”, stanowiący kolejną już adaptację perypetii jednej z najistotniejszych ikon popkultury.

Henryk Jerzy Chmielewski „Żywot człeka zmałpionego” - recenzja

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nikomu, kto choćby w wymiarze symbolicznym zetknął się z przejawami rodzimej twórczości komiksowej Papcia Chmiela, przedstawiać go nie trzeba.

Jerzy Wróblewski - Requiem dla mistrza

Równo ćwierć wieku temu, 10 sierpnia 1991, zmarł Jerzy Wróblewski, jeden z najwybitniejszych i najbardziej pracowitych twórców komiksu.

Marcin Jaworski „Urodzony, żeby rysować. Twórczość komiksowa Jerzego Wróblewskiego” - recenzja

Co prawda połowa bieżącego roku ledwie za nami; niemniej już teraz można śmiało rzec, że A.D. 2016 upływa pod znakiem szczególnej celebracji dorobku Jerzego Wróblewskiego.

O pasji, komiksach i erotyce - wywiad z Planetą Komiksów!

Zapraszamy do lektury wywiadu z wydawnictwem Planeta Komiksów, które zadebiutowało na rynku w zeszłym roku albumem "The Shadow. Cień".

„Jerzy Wróblewski okiem współczesnych artystów komiksowych” - recenzja

Unikalne połączenie talentu, warsztatowej biegłości, pracowitości i pasji tworzenia – oto Jerzy Wróblewski, jeden z czołowych mistrzów polskiego komiksu.

O Tarzanie, pulpie i branży komiksowej - wywiad z Tomem Grindbergiem

Jednym z zagranicznych gości zeszłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi był Tom Grindberg. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z rysownikiem "Narodzin demona".

Komiksowe podsumowanie 2015 roku!

Miniony rok okazał się dla komiksowej branży niezwykle urodzajny. Wysyp najrozmaitszych tytułów sprawił, że co miesiąc czytelnicy mieli nie lada orzech do zgryzienia, co kupić w pierwszej kolejności. Tak dobrze nie było chyba nigdy. Dzięki staraniom wydawców oferta na rodzimym rynku jest bardzo bogata, a na sklepowe półki trafiają dzieła kolejnych znanych i utytułowanych autorów. 

O pracy z Mignolą, nieustannym rysowaniu, nurkowaniu oraz marzeniu o Catwoman - wywiad z Peterem Snejbjergiem

Jednym z zagranicznych gości tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi był Peter Snejbjerg. Zapraszamy do lektury krótkiego wywiadu z rysownikiem m.in. "Świetlistej brygady".

„Z odmętów komiksu: Shaman’s Tears” - część druga

„To było czyste szaleństwo!” – jak miał ponoć stwierdzić Tom DeFalco, redaktor naczelny Marvel Comics w początkach lat dziewięćdziesiątych minionego wieku. Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu „Z odmętów komiksu: Shaman’s Tears”. 

„Z odmętów komiksu: Shaman’s Tears” - część pierwsza

„To było czyste szaleństwo!” – jak miał ponoć stwierdzić Tom DeFalco, redaktor naczelny Marvel Comics w początkach lat dziewięćdziesiątych minionego wieku.

"Zawsze staram się, żeby moja okładka była… okładką." - wywiad z Davem Johnsonem

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa jednym z gości był Dave Johnson, rysownik komiksu "Superman: Czerwony syn". Udało nam się porozmawiać z nim nie tylko o komiksach. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Jubileusz 25 lat TM-Semic!

Dokładnie ćwierć wieku temu, 5 czerwca 1990 r., czytelnicy harcerskiej gazety „Świat Młodych” natrafili na elektryzująco brzmiącą reklamą: „Światowe komiksy w tłumaczeniu polskim! Pierwsze numery już w czerwcu!”.

"Nikt się nie spodziewał, że „Chew” będzie hitem, włącznie ze mną." - wywiad z Johnem Laymanem

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa jednym z gości był John Layman, scenarzysta "Chew". Udało nam się z nim uciąć krótką pogawędkę o komiksach, ale nie tylko. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Fantom wiecznie żywy!

Zanim Krypton eksplodował z wielkim hukiem, a rakieta z małym Kal-Elem na pokładzie zaryła w polu kukurydzy dobrodusznych państwa Kentów, nim młody dziedzic fortuny Wayne’ów obejrzał „Znak Zorro”, a sznur pereł jego nieodżałowanej matki posypał się na bruk Crime Alley, w puszczach afrykańskiej Bangalli dało się słyszeć legendę o nieśmiertelnym Duchu, postrachu wszelkiej maści szubrawców.

Komiksowe podsumowanie 2014 roku

Rok 2014 był dla komiksowej branży niezwykle udany. Ukazało się wiele ciekawych tytułów, a oferta dla rodzimego odbiorcy była nad wyraz bogata. Wydawcy dołożyli wszelkich starań, aby na księgarskie i domowe półki trafiły komiksy znanych i nagradzanych twórców.