Kartka z kalendarza: Dzień TM-Semic po raz kolejny

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 05-06-2023 06:18 ()


W czerwcu mija kolejna, trzydziesta trzecia rocznica pojawienia się na polskim rynku wydawnictwa znanego jako TM-Semic. Wtedy jeszcze nazywało się inaczej. Co jednak wyróżnia tegoroczną rocznicę? Niestety, pewna przykra informacja towarzysząca, ponieważ mija także dwadzieścia lat od ukazania się ostatnich komiksów wydanych przez tę firmę, choć już działającą pod inną nazwą.

W czerwcu 1990 r. w magazynie „Świat Młodych” pojawiła się reklama zapowiadająca publikację na polskim rynku zagranicznych komiksów. To właśnie rocznicę ukazania się pisma, czyli 5 czerwca przyjmujemy jako symboliczną dla początku wydawnictwa, czyli Dzień TM-Semic. Jako pierwsze publikacje firmy do sprzedaży trafiają zeszyty z postaciami ze świata Marvela: Spider-Manem i Punisherem. Pod koniec 1990 r. wydawca zaprezentował także pierwsze numery serii z przygodami Supermana i Batmana. Oprócz nich pojawiły się jeszcze inne serie: „Różowa Patera” i „Goliat”. Takie były początki wydawnictwa znanego wówczas jako TM-System Supergruppen Codem. W 1991 r. oficyna poszerzyła ofertę o inne komiksy, np. „Transformers”. We wspomnianym roku zmieniono również nazwę na TM-Semic. Pod nowym szyldem ukazały się kolejne komiksy takie, jak np. „Green Lantern”, „Fantom” czy „Conan”. Ciągle jednak najpopularniejsze w ofercie są serie, które wydawca wybrał na start. „Punisher” ukazywał się do 1997 r. „Spider-Man” zniknął później, bo w grudniu 1998 r. ukazał się ostatni numer. Podobnie było z przygodami Batmana i Supermana, którzy trafili do jednego miesięcznika zawierającego przygody obu postaci.

Wydawnictwo od początku było związane ze szwedzkim koncernem Semic. Polski oddział w pewnym momencie się odłączył, a po jakimś czasie musiał zmienić nazwę. Tak pojawiło się Fun Media. Firma jednak nie istniała na rynku zbyt długo i w 2003 r., 20 lat temu, ukazały się jej ostatnie komiksy, czyli siódmy zeszyt „Ultimate Spider-Mana”, drugie wydanie „Lobo: Ostatni Czarnian”, „JLA: Ziemia 2” i... pierwszy numer serii „The Amazing Spider-Man”. Dodajmy jeszcze, że firma z KRS-u została wykreślona w roku 2004.

Dziś przypominamy o wydawnictwie, które niewątpliwie było największym na naszym rynku w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Może to dobra okazja, żeby zerknąć do jakichś starych publikacji? W tym roku przypada także trzydziesta rocznica ukazania się „Punisher: War Zone”, czyli grubego, czarno-białego wydania zawierającego pierwsze zeszyty serii tworzonej przez Chucka Dixona i Johna Romitę Jr. Również w 1993 r. opublikowano numery „Supermana” zawierające opowieść pt. „Czerwone szkło” autorstwa Jamesa Hudnalla i Eda Hanningana. Mija też ćwierć wieku od ukazania się „Batmanów” autorstwa Moencha i Jonesa. Na pewno jest z czego wybierać.

Galeria


comments powered by Disqus