Wszystkiego Najlepszego, Spider-Manie!

Autor: Czesław Wyrwidąb Redaktor: Motyl

Dodane: 10-08-2020 08:00 ()


Dziś swoje 58. urodziny obchodzi Spider-Man, który po raz pierwszy pojawił się na łamach magazynu Amazing Fantasy #15, opublikowanego 10 sierpnia 1962 roku. Twórcami postaci byli legendarni Stan Lee oraz Steve Ditko. Okładkę do tego pierwszego komiksu ze ścianołazem stworzył Jack Kirby (rysunek) i Steve Ditko (tusz). Kolorystą komiksu był Stan Goldberg, a liternictwem zajął się Artie Simek.

Paradoksalnie był to ostatni numer Amazing Fantasy w latach 60. ubiegłego stulecia. Jednak dla Spider-Mana był to wymarzony start. Postać z miejsca zaskarbiła sobie sympatię czytelników i już w marcu 1963 roku pojawiła się w swoim flagowym tytule The Amazing Spider-Man. Największy boom na historie z Pajączkiem nastał w latach 90. ubiegłego stulecia, gdy sukcesy święcił miesięcznik z twórczością Todda McFarlane'a, a popularność postaci była tak duża, że jego przygody były publikowane w pięciu magazynach, nie licząc występów gościnnych. W XXI wieku przygody Spider-Mana doczekały się również siedmiu filmowych ekranizacji - tzw. trylogii Sama Raimiego z Tobeyem Maguirem w roli głównej, która nawiedziła kina w latach 2002-2007 (niedościgniony i wręcz wzorowy Spider-Man 2), dwóch filmów z Andrew Garfieldem emitowanych w latach 2012-2014 oraz jak na razie dwóch filmów z Tomem Hollandem z 2017 i 2019 roku należących do MCU. Obecnie Pajączek przeżywa filmowy renesans dzięki włączeniu tej postaci do ekipy ekranowych Avengers.    

W Polsce Spider-Man po raz pierwszy pojawił się w czerwcu 1990 roku dzięki legendarnemu wydawnictwu TM-SEMIC i ukazywał się nieprzerwanie do końca 1998 roku (102 numery serii). Później zaliczył niewielki epizod w reinkarnacji słynnego wydawnictwa, jednak na potrzeby Fun Media ukazał się jedynie jeden numer The Amazing Spider-Mana z historią rozpoczynającą doceniony run Michaela J. Straczynskiego (numer 1/03) i sześć zeszytów Ultimate Spider-Mana (2002-2003). Później Pajączek gościł już na łamach wydawnictwa Egmont, w którym do tej pory ukazują się jego najnowsze przygody. Z kolei klasyczne historie z Peterem Parkerem opublikowało nieistniejące już wydawnictwo Mandragora w polskiej edycji Essentiali (dwa tomy). Kilka starszych klasyków ukazało się nakładem wydawnictwa Hachette w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela i Superbohaterów Marvela, a także dzięki oficynie Mucha Comics (m.in. Spider-Man: Niebieski). 

Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć solenizantowi kolejnych lat niestrudzonej walki z zakapiorami wszelkiej maści i emocjonujących przygód, a ich twórcom nieskończonej kopalni interesujących pomysłów. 100 lat Spider-Manie

Galeria


comments powered by Disqus