Dom Pomysłów świętuje!

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 05-06-2022 12:42 ()


Okazuje się, że dziś świętujemy nie tylko kolejną rocznicę ujawnienia się TM-Semic, ale także szczególną chwilę, którą jest aż potrójny jubileusz Marvela. Oto bowiem 5 czerwca 1962 r. swoje debiuty „zaliczyli” trzej bardzo znaczący herosi tego wydawnictwa. Mowa tu o pierwszym Ant-Manie, Thorze, a nade wszystko flagowym bohaterze Domu Pomysłów, czyli oczywiście Spider-Manie!

Tego właśnie dnia do ówczesnego obiegu prasowego w Stanach Zjednoczonych trafiły kolejne nowości sygnowane przez zyskujące na popularności wydawnictwo Marvel Comics. Wśród nich znalazły się trzy szczególne w tym kontekście magazyny: „Tales to Astonish” nr 35., „Journey Into Mystery” nr 83. oraz „Amazing Fantasy” nr 15. W pierwszym z nich dał o sobie znać znany z jednego z wcześniejszych numerów (a konkretnie 27.) naukowiec Hank Pym. Tym razem jednak jako dysponent technologii miniaturyzacji skrywający się pod pseudonimem Ant-Man. Autorami tej opowieści był niezawodny duet Stan Lee/Jack Kirby. Druga ze wspomnianych publikacji zawierała fabułę z udziałem Thora, którą według pomysłu Stana rozpisał jego brat Larry Lieber (w roli rysownika ponownie Jack Kirby). Wreszcie ostatni ze wzmiankowanych tytułów prezentował osobliwy przypadek licealisty Petera Parkera, który w efekcie styczności z napromieniowanym stawonogiem przyjął tożsamość Spider-Mana. Oczywiście pomysł ten stanowił pochodną wyobraźni także Stana Lee, a wizualną stronę przedsięwzięcia wziął na siebie Steve Ditko.

Tym sposobem rozpoczęła się Wielka Przygoda czytelników na całym świecie, którzy od tamtej pory mają sposobność śledzić losy trójki tych zdecydowanie niezwykłych osobowości. Do tego nie tylko na kartach licznych komiksów, ale też animacji i przede wszystkim niezmiennie popularnych kinowych produkcji. Można zatem pokusić się o przypuszczenie, że pomimo „sześćdziesiątki” na karku wspomniane marki mają się świetnie i jeszcze bardzo długo stanowić będą istotny składnik kultury popularnej.

P.S. Debiuty szanownych Jubilatów zawarto w opublikowanej u nas kolekcji „Superbohaterowie Marvela” (tomy 1, 31 i 34).


comments powered by Disqus