Dzień TM-Semic 2024

Autor: Jan Lorek Redaktor: Redakcja

Dodane: 05-06-2024 00:10 ()


W 2024 roku mijają 34 lata od ukazania się pierwszych komiksów z wydawnictwa znanego później jako TM-Semic. Firma w momencie ukazania się zeszytów z przygodami Człowieka-Pająka i Pogromcy (chodzi o Punishera) nazywała się TM-Systegruppen, a jej siedziba mieściła się w Solnej w Szwecji, czyli kraju gdzie zlokalizowana była siedziba międzynarodowego przedsiębiorstwa o nazwie Semic. Za opracowanie polskich wydań odpowiedzialna była redakcja znajdująca się w stolicy Małopolski, chyba można tak powiedzieć - utworzona przy firmie Codem, która notabene funkcjonuje do dziś, nie zajmując się komiksami.
 
Po opublikowaniu kilku przygód Spider-Mana i Punishera, do kiosków trafili też Batman i Superman. Firma wydawała również komiksy o Różowej Paterze, Fantomie, Transformers, Green Lanternie, Conanie... Niemal zdominowała rynek wydawniczy na poletku komiksowym w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Chociaż już w połowie tamtej dekady sytuacja zaczęła się psuć, właściwie do końca 1998 roku nie było najgorzej. Wtedy to z kiosków zniknął zarówno najstarszy komiks oficyny, czyli "Spider-Man", jak i magazyn prezentujący przygody Batmana i Supermana. W kolejnych latach wydawnictwo istniało już niemal symbolicznie. Komiks nie był już równie atrakcyjny, jak na początku lat dziewięćdziesiątych. Zmienił się rynek - forma dystrybucji, odbiorcy - klienci, wkroczyły inne oficyny,  a próba odbudowania choćby części dawnych wpływów TM-Semic, już po wygaśnięciu umowy ze Szwedami i koniecznością zmiany nazwy, nie powiodła się. Publikacje niegdysiejszego lidera na rynku komiksowym nad Wisłą ukazywały pod szyldem Fun Media, a ostatnie trafiły do sprzedaży w 2003 r.
 
Po latach możemy wspominać przedsięwzięcie Waldemara Tevnella, współzałożyciela i prezesa TM-Semic, z sentymentem. Jaki scenarzysta komiksowy wymyśliłby scenariusz, w którym komiks zeszytowy znowu stałby się tak popularny, jak to miało miejsce w Polsce trzy dekady wstecz?
 
5 czerwca od jakiegoś czasu przyjmujemy za Dzień TM-Semic, ponieważ wtedy przypada rocznica pojawienia się reklamy komiksów tej oficyny w popularnym niegdyś "Świecie Młodych".
 
 

comments powered by Disqus