Subsydiacja wydawnicza – kto na niej skorzysta?

Subsydiacja wydawnicza to aktualnie jeden z najpopularniejszych sposobów na częściowo samodzielne wydawanie książek. 

„Chciałem mieć jak najpełniejszy obraz historii” - wywiad z Bartoszem Rdułtowskim

W pierwszej połowie lat czterdziestych XX wieku, w trakcie trwania II wojny światowej, Niemcy rozpoczęli realizację projektu Riese, wielkiego założenia górniczo-budowlanego w Górach Sowich, na ternie Dolnego Śląska.

Człowiek jest zdolny do tego, żeby wybrać dobro - wywiad z Martą Łysek

Mamy już koniec września. Może szukacie pomysłu na lekturę na długie jesienne wieczory?

Fotorelacja ze spotkania z Maciejem Bartkowem w Chełmku

9 lipca 2022 r. w Chełmku miał miejsce wykład Macieja Bartkowa.

Przygody ciała i świadomości

Postacie robota, androida czy cyborga towarzyszą literaturze fantastyczno-naukowej w zasadzie od samego jej zarania stymulując wyobraźnię milionów czytelników. 

Rozmowa z Franciszkiem Piątkowskim, twórcą „Powiernika”

Rozmowa z Franciszkiem Piątkowskim, twórcą „Powiernika”.

Wywiad z Krzysztofem Haladynem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Krzysztofem Haladynem, autorem świeżutkiej premiery, czyli Cyfraka Antywirusa.

„Należy oddzielić historie alternatywne i prawdziwe” - rozmowa z Piotrem Langenfeldem

„Należy oddzielić historie alternatywne i prawdziwe” - rozmowa z Piotrem Langenfeldem, pisarzem, publicystą, korespondentem wojennym, autorem powieści „Scenariusz Chaosu”.

20. rocznica odejścia Krzysztofa Borunia

Zanim na literackim „firmamencie” w pełni rozbłysła „gwiazda” Stanisława Lema, na długo przed ujawnieniem się twórców socjologicznej science fiction i rozpoczęciem działalności redakcji miesięcznika „Fantastyka”

Wywiad z Agnieszką Hałas

Prezentujemy wywiad z Agnieszką Hałas, autorką cyklu Teatr węży.

Skąd się wzięła „Gra o Tron”?

Wszystko już było – to stwierdzenie najlepiej oddaje trudną sytuację pisarzy w epoce, gdy dorobek literatury jest już tak bogaty, że wymyślenie nowej, nieczerpiącej z dokonań innych pisarzy  fabuły jest wyzwaniem prawie niemożliwym.

Wywiad z Michałem Stonawskim - autorem horrorów z Krakowa

Prezentujemy wywiad z Michałem Stonawskim, autorem horrorów z Krakowa, współautorem zbioru tekstów dotyczących nawiedzonych miejsc, pt. „Mapa Cieni”.

Dorosły czytelnik o młodzieńczym sercu

Książeczki dla dzieci są dla dzieci, zgadza się? 

Nasz przewodnik po fantasy magii i miecza

Chciałbyś się zanurzyć w pełnym akcji, przyjemnie i gładko opisanym świecie Sword & Sorcery?

Nasz Przewodnik po Opowieściach Dystopicznych

Dystopia jako gatunek od zawsze stanowiła wartościową część literatury science fiction, ale ze względu na jej popularność w dziełach Young Adult widać w ostatnim czasie wzmożone nią zainteresowanie.

Nasz Przewodnik po Seriach Epickiej Fantasy

W tym artykule chciałem streścić wybrane serie, których jako fan epickiej fantasy kategorycznie nie możesz pominąć.

Nasz Przewodnik po Książkach o Smokach

W naszych Przewodnikach (np. Nasz Przewodnik po Fantasy Magii i Miecza czy Przewodnik po Epickiej Fantasy) próbujemy przedstawić propozycję wyboru książek lub serii tworzącą wspaniały punkt wyjścia zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących czytelników zainteresowanych wybranym tematem.

Nasz Przewodnik po Science Fiction

Podczas naszego Tygodnia Tematycznego z Science Fiction nie unikniemy publikacji artykułu z serii Przewodnik po… 

Przewodnik po Dziecięcej Literaturze Grozy

Od jakiegoś czasu piszemy Przewodniki po…, krótkie wstępy do klasyków i ostatnio najbardziej popularnych pozycji z danego tematu. 

Shannara – zapomniany klasyk?

Moim ulubionym cyklem wśród klasyków jest seria o Shannarze autorstwa Terry’ego Brooksa. 

Wywiad z Jasonem Rekulakiem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Jasonem Rekulakiem - autorem powieści „Niemożliwa forteca”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka. 

Co się czytało w 2017 roku?

Ubiegły rok był obfity w różnego rodzaju lektury. 

Wywiad z Michałem J. Chmielewskim, autorem powieści „Złe”

Zapraszamy do lektury wywiadu z Michałem J. Chmielewskim, autorem powieści Złe i Zrobiłbym coś złego.

Neil Gaiman i jego „Amerykańscy bogowie" - wszystko, co musisz wiedzieć o autorze przed premierą serialu

Neil Gaiman to obecnie jeden z najbardziej poczytnych twórców współczesnej fantastyki.

O trylogii solarnej Jana Maszczyszyna słów kilka

Do rąk Czytelników trafił ostatni tom trylogii solarnej Jana Maszczyszyna.

„Skupiam się na klasyce, bo ją lubię i cenię” - rozmowa z Wojtkiem Sedeńko

Zapraszamy do lektury krótkiej rozmowy z Wojtkiem Sedeńko, wydawcą (Soralisnet.pl – książki w sieci), znawcą i animatorem literatury fantastycznej.

Poznać popkulturę - ebook "Wszyscy gracze są głupcami"

Zapraszamy do lektury darmowego ebooka "Wszyscy gracze są głupcami", w którym znalazło się 20 artykułów traktujących o różnych aspektach popkultury.

Jakub Ćwiek "Papież sztuk" - fragment

6 maja nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się jubileuszowy Kłamca. Papież sztuk. Książki będą jednak dostępne wcześniej na poznańskim Pyrkonie! Prezentujemy fragment powieści. 

"Książki, o których istnieniu wolałbyś nie wiedzieć" - felieton

W październiku zeszłego roku, wydawnictwo Razzioli wznowiło Codex Seraphinianus, jedną z najdziwniejszych książek, o jakich słyszeliście.

Sentymentalny fenomen, czy fenomenalny sentyment? Czym jest „stalker”.

W 1972 roku znani rosyjscy pisarze science fiction, wspólnie tworzący bracia: Arkadij i Boris Strugaccy wydają Piknik na skraju drogi. W swojej powieści przedstawiają wizję świata odmienionego po wizycie obcych.

Wywiad niepoważny - "Nevermore" Kelly Creagh

W listopadzie tego roku nakładem Wydawnictwa Jaguar ukazała się powieść Nevermore. Kruk autorstwa amerykańskiej debiutantki Kelly Creagh. Po wywiadzie z pisarką przyszła pora na wywiad z bohaterami książki – niepoprawną Isobel (szkolną czirliderką) oraz jeszcze bardziej niepoprawnym Varenem, złośliwym i podobno niepopularnym gotem.

Marcin Wełnicki "Testament Damoklesa" - fragment powieści

Prezentujemy Państwu fragment książki "Testament Damoklesa" pióra Marcina Wełnickiego. Powieść nie tak dawno ukazała się na rynku wspólnym nakładem Agencji Wydawniczej RUNA i Wydawnictwa Bellona.

Andrzej Sawicki "Niezwykły przypadek Martyny Gewalt" - opowiadanie

Nakładem Agencji Wydawniczej RUNA oraz Wydawnictwa Bellona ukazała się powieść Andrzeja Sawickiego Nadzieja czerwona jak śnieg, traktująca o powstaniu styczniowym, w którym udział biorą... mutanci. Akcja Niezwykłego przypadku Martyny Gewalt rozgrywa się w świecie owej powieści i może posłużyć jako wstęp dla wszystkich czytelników Nadziei...

Andrzej Sawicki "Nadzieja czerwona jak śnieg" - fragment książki

26 października do sprzedaży trafiła powieść Andrzeja Sawickiego, czyli Nadzieja czerwona jak śnieg. Poniżej prezentujemy Państwu opis i fragment powieści.

Dariusz Domagalski "Vlad Dracula" - fragment książki

26 października, do sprzedaży trafiła długo oczekiwana powieść Dariusza Domagalskiego, czyli Vlad Dracula. Poniżej prezentujemy Państwu opis oraz fragment powieści.

"Chciałabym oddać hołd Poemu" - wywiad z Kelly Creagh

Kelly Creagh to amerykańska pisarka i tancerka, która zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Nevermore”, wydaną niedawno w Polsce przez Wydawnictwo Jaguar. Już przed premierą książka cieszyła się ogromną popularnością wśród czytelników i zebrała wiele bardzo pozytywnych recenzji.

Eugeniusz Dębski "Russian Impossible" - fragment

Prezentujemy Państwu opis oraz fragment najnowszej powieści Eugeniusza Dębskiego "Russian Impossible". Książka miała swoją premierę 1 listopada 2011r.

Dmitry Glukhovsky "Piter" - fragment książki

Zapraszamy do odsłuchania fragmentu książki Dmitrija Glukhovskiego "Piter". 

"Assassin’s Creed: Bractwo" - fragment

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis prezentujemy Państwu na naszym serwisie fragment premierowej książki "Assassin's Creed: Bractwo", także w wersji do odsłuchania.

Wywiad z Margaret Haddix

5 października miała miejsce polska premiera bestsellerowej, sprzedanej w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy, serii „Dzieci Cienie” autorstwa amerykańskiej pisarki, Margaret Haddix.

"Dzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów" - fragment powieści!

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem bestsellerowej serii Dzieci Cienie. Premiera pierwszych dwóch tomów będzie miała miejsce już 5 października, tymczasem na naszym serwisie można już przeczytać fragmenty udostępnione przez Wydawnictwo Jaguar.

"Pani Shaladoru - Czarne Kamienie, księga VIII" - fragment powieści!

Przed wiekami Shaladorczycy, uchodźcy ze zniszczonego terytorium, znaleźli schronienie w Dena Nehele. Nim jednak zdążyli zadomowić się w nowym miejscu, władzę przejęły tam okrutne królowe. Zabraniały uchodźcom kultywowania rodzimych tradycji, a tych, którzy ośmielali się stawiać opór, bezwzględnie karały.

Wywiad z Maciejem Żytowieckim

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Maciejem Żytowieckim, autorem świetnego kryminału urban fantasy "Mój prywatny demon", który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Ifryt. Życzymy przyjemnej lektury.

Wywiad z Kennethem Boeghem Andersenem

Biblioteki nie chcą zamawiać tej książki – poszła plotka, że jej treść jest satanistyczna. A nagrodzony prestiżową duńską Nagrodą Orla, przyznawaną między innymi przez Duńskie Ministerstwo Kultury, „Uczeń Diabła” nie ma nic wspólnego z kultem zła.