„Należy oddzielić historie alternatywne i prawdziwe” - rozmowa z Piotrem Langenfeldem

„Należy oddzielić historie alternatywne i prawdziwe” - rozmowa z Piotrem Langenfeldem, pisarzem, publicystą, korespondentem wojennym, autorem powieści „Scenariusz Chaosu”.

20. rocznica odejścia Krzysztofa Borunia

Zanim na literackim „firmamencie” w pełni rozbłysła „gwiazda” Stanisława Lema, na długo przed ujawnieniem się twórców socjologicznej science fiction i rozpoczęciem działalności redakcji miesięcznika „Fantastyka”

Wywiad z Agnieszką Hałas

Prezentujemy wywiad z Agnieszką Hałas, autorką cyklu Teatr węży.

Skąd się wzięła „Gra o Tron”?

Wszystko już było – to stwierdzenie najlepiej oddaje trudną sytuację pisarzy w epoce, gdy dorobek literatury jest już tak bogaty, że wymyślenie nowej, nieczerpiącej z dokonań innych pisarzy  fabuły jest wyzwaniem prawie niemożliwym.

Wywiad z Michałem Stonawskim - autorem horrorów z Krakowa

Prezentujemy wywiad z Michałem Stonawskim, autorem horrorów z Krakowa, współautorem zbioru tekstów dotyczących nawiedzonych miejsc, pt. „Mapa Cieni”.

Dorosły czytelnik o młodzieńczym sercu

Książeczki dla dzieci są dla dzieci, zgadza się? 

Nasz przewodnik po fantasy magii i miecza

Chciałbyś się zanurzyć w pełnym akcji, przyjemnie i gładko opisanym świecie Sword & Sorcery?

Nasz Przewodnik po Opowieściach Dystopicznych

Dystopia jako gatunek od zawsze stanowiła wartościową część literatury science fiction, ale ze względu na jej popularność w dziełach Young Adult widać w ostatnim czasie wzmożone nią zainteresowanie.

Nasz Przewodnik po Seriach Epickiej Fantasy

W tym artykule chciałem streścić wybrane serie, których jako fan epickiej fantasy kategorycznie nie możesz pominąć.

Nasz Przewodnik po Książkach o Smokach

W naszych Przewodnikach (np. Nasz Przewodnik po Fantasy Magii i Miecza czy Przewodnik po Epickiej Fantasy) próbujemy przedstawić propozycję wyboru książek lub serii tworzącą wspaniały punkt wyjścia zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących czytelników zainteresowanych wybranym tematem.

Nasz Przewodnik po Science Fiction

Podczas naszego Tygodnia Tematycznego z Science Fiction nie unikniemy publikacji artykułu z serii Przewodnik po… 

Przewodnik po Dziecięcej Literaturze Grozy

Od jakiegoś czasu piszemy Przewodniki po…, krótkie wstępy do klasyków i ostatnio najbardziej popularnych pozycji z danego tematu. 

Shannara – zapomniany klasyk?

Moim ulubionym cyklem wśród klasyków jest seria o Shannarze autorstwa Terry’ego Brooksa. 

Wywiad z Jasonem Rekulakiem

Zapraszamy do lektury wywiadu z Jasonem Rekulakiem - autorem powieści „Niemożliwa forteca”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka. 

Co się czytało w 2017 roku?

Ubiegły rok był obfity w różnego rodzaju lektury. 

Wywiad z Michałem J. Chmielewskim, autorem powieści „Złe”

Zapraszamy do lektury wywiadu z Michałem J. Chmielewskim, autorem powieści Złe i Zrobiłbym coś złego.

Neil Gaiman i jego „Amerykańscy bogowie" - wszystko, co musisz wiedzieć o autorze przed premierą serialu

Neil Gaiman to obecnie jeden z najbardziej poczytnych twórców współczesnej fantastyki.

O trylogii solarnej Jana Maszczyszyna słów kilka

Do rąk Czytelników trafił ostatni tom trylogii solarnej Jana Maszczyszyna.

„Skupiam się na klasyce, bo ją lubię i cenię” - rozmowa z Wojtkiem Sedeńko

Zapraszamy do lektury krótkiej rozmowy z Wojtkiem Sedeńko, wydawcą (Soralisnet.pl – książki w sieci), znawcą i animatorem literatury fantastycznej.

Poznać popkulturę - ebook "Wszyscy gracze są głupcami"

Zapraszamy do lektury darmowego ebooka "Wszyscy gracze są głupcami", w którym znalazło się 20 artykułów traktujących o różnych aspektach popkultury.

Jakub Ćwiek "Papież sztuk" - fragment

6 maja nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się jubileuszowy Kłamca. Papież sztuk. Książki będą jednak dostępne wcześniej na poznańskim Pyrkonie! Prezentujemy fragment powieści. 

"Książki, o których istnieniu wolałbyś nie wiedzieć" - felieton

W październiku zeszłego roku, wydawnictwo Razzioli wznowiło Codex Seraphinianus, jedną z najdziwniejszych książek, o jakich słyszeliście.

Sentymentalny fenomen, czy fenomenalny sentyment? Czym jest „stalker”.

W 1972 roku znani rosyjscy pisarze science fiction, wspólnie tworzący bracia: Arkadij i Boris Strugaccy wydają Piknik na skraju drogi. W swojej powieści przedstawiają wizję świata odmienionego po wizycie obcych.

Wywiad niepoważny - "Nevermore" Kelly Creagh

W listopadzie tego roku nakładem Wydawnictwa Jaguar ukazała się powieść Nevermore. Kruk autorstwa amerykańskiej debiutantki Kelly Creagh. Po wywiadzie z pisarką przyszła pora na wywiad z bohaterami książki – niepoprawną Isobel (szkolną czirliderką) oraz jeszcze bardziej niepoprawnym Varenem, złośliwym i podobno niepopularnym gotem.

Marcin Wełnicki "Testament Damoklesa" - fragment powieści

Prezentujemy Państwu fragment książki "Testament Damoklesa" pióra Marcina Wełnickiego. Powieść nie tak dawno ukazała się na rynku wspólnym nakładem Agencji Wydawniczej RUNA i Wydawnictwa Bellona.

Andrzej Sawicki "Niezwykły przypadek Martyny Gewalt" - opowiadanie

Nakładem Agencji Wydawniczej RUNA oraz Wydawnictwa Bellona ukazała się powieść Andrzeja Sawickiego Nadzieja czerwona jak śnieg, traktująca o powstaniu styczniowym, w którym udział biorą... mutanci. Akcja Niezwykłego przypadku Martyny Gewalt rozgrywa się w świecie owej powieści i może posłużyć jako wstęp dla wszystkich czytelników Nadziei...

Andrzej Sawicki "Nadzieja czerwona jak śnieg" - fragment książki

26 października do sprzedaży trafiła powieść Andrzeja Sawickiego, czyli Nadzieja czerwona jak śnieg. Poniżej prezentujemy Państwu opis i fragment powieści.

Dariusz Domagalski "Vlad Dracula" - fragment książki

26 października, do sprzedaży trafiła długo oczekiwana powieść Dariusza Domagalskiego, czyli Vlad Dracula. Poniżej prezentujemy Państwu opis oraz fragment powieści.

"Chciałabym oddać hołd Poemu" - wywiad z Kelly Creagh

Kelly Creagh to amerykańska pisarka i tancerka, która zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Nevermore”, wydaną niedawno w Polsce przez Wydawnictwo Jaguar. Już przed premierą książka cieszyła się ogromną popularnością wśród czytelników i zebrała wiele bardzo pozytywnych recenzji.

Eugeniusz Dębski "Russian Impossible" - fragment

Prezentujemy Państwu opis oraz fragment najnowszej powieści Eugeniusza Dębskiego "Russian Impossible". Książka miała swoją premierę 1 listopada 2011r.

Dmitry Glukhovsky "Piter" - fragment książki

Zapraszamy do odsłuchania fragmentu książki Dmitrija Glukhovskiego "Piter". 

"Assassin’s Creed: Bractwo" - fragment

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis prezentujemy Państwu na naszym serwisie fragment premierowej książki "Assassin's Creed: Bractwo", także w wersji do odsłuchania.

Wywiad z Margaret Haddix

5 października miała miejsce polska premiera bestsellerowej, sprzedanej w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy, serii „Dzieci Cienie” autorstwa amerykańskiej pisarki, Margaret Haddix.

"Dzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów" - fragment powieści!

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem bestsellerowej serii Dzieci Cienie. Premiera pierwszych dwóch tomów będzie miała miejsce już 5 października, tymczasem na naszym serwisie można już przeczytać fragmenty udostępnione przez Wydawnictwo Jaguar.

"Pani Shaladoru - Czarne Kamienie, księga VIII" - fragment powieści!

Przed wiekami Shaladorczycy, uchodźcy ze zniszczonego terytorium, znaleźli schronienie w Dena Nehele. Nim jednak zdążyli zadomowić się w nowym miejscu, władzę przejęły tam okrutne królowe. Zabraniały uchodźcom kultywowania rodzimych tradycji, a tych, którzy ośmielali się stawiać opór, bezwzględnie karały.

Wywiad z Maciejem Żytowieckim

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Maciejem Żytowieckim, autorem świetnego kryminału urban fantasy "Mój prywatny demon", który ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Ifryt. Życzymy przyjemnej lektury.

Wywiad z Kennethem Boeghem Andersenem

Biblioteki nie chcą zamawiać tej książki – poszła plotka, że jej treść jest satanistyczna. A nagrodzony prestiżową duńską Nagrodą Orla, przyznawaną między innymi przez Duńskie Ministerstwo Kultury, „Uczeń Diabła” nie ma nic wspólnego z kultem zła.

"Księga Tris" - premiera

12 września miała miejsce premiera książki "Księga Tris". Paradoks prezentuje opis oraz fragment książki.

Uważaj, czego pragniesz... - zapowiedź "Nevermore - Kruk"

Jeśli sądzisz, że w gatunku romansu paranormalnego nie można wymyślić czegoś zaskakującego, zmierz się z „Nevermore – Kruk”! Pierwszy paranormal romance z naprawdę gotyckim twistem. Nie tylko dla nastolatek!

"Więzień układu" - fragment książki

Prezentujemy naszym czytelnikom fragment książki Więzień układu, która ukazała się na rynku 05 września nakładem Wydawnictwa Ifryt. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem powieści.

"Lodowy smok", czy George R.R. Martin dla dzieci!

Ozdobiony pięknymi rysunkami sławnej artystki Yvonne Gilbert Lodowy smok jest niezapomnianą opowieścią o odwadze, miłości i poświęceniu, stworzoną przez jednego z najsławniejszych pisarzy fantasy na świecie.

Wywiad z Agnieszką Hałas, autorką premierowej powieści "Dwie karty"

Paradoks prezentuje wywiad z Agnieszką Hałas, autorką powieści "Dwie karty". Z debiutantką powieściową rozmawiał Krzysztof Księski.

Jacek Komuda "Zawód historyk" - relacja ze spotkania

Zapraszamy do zapoznania się z relacją ze spotkania z Jackiem Komudą, jakie miało miejsce 30 marca na Uniwersytecie Warszawskim.

Premiera dziewiątego numeru e-zina Pathfinder

Tematem przewodnim numeru są różne wizje przyszłości, jaka czeka ludzkość - od cyberpunku i postapo po Star Trek. 

Wywiad ze Stefanem Dardą

Zapraszamy do przeczytania rozmowy ze Stefanem Dardą, autorem powieści "Dom na wyrębach", nominowanej do nagrody im. Janusza A. Zajdla, oraz "Słonecznej Doliny". Życzymy przyjemnej lektury. Wywiad przeprowadził Krzysztof Księski.