Nasz Przewodnik po Książkach o Smokach

Autor: Redakcja Portalu FantasyWereld Redaktor: Motyl

Dodane: 28-07-2018 14:41 ()


W naszych Przewodnikach (np. Nasz Przewodnik po Fantasy Magii i Miecza czy Przewodnik po Epickiej Fantasy) próbujemy przedstawić propozycję wyboru książek lub serii tworzącą wspaniały punkt wyjścia zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących czytelników zainteresowanych wybranym tematem. W przypadku książek o smokach zwracamy wzrok ku niektórym klasykom, wymieniamy kilka nowych, wartych uwagi pozycji oraz dajemy parę wskazówek dla fanów rodzimie niderlandzkojęzycznych książek o smokach. Wszystkie linki w tekście odnoszą się do naszych recenzji tych pozycji.

Christopher Paolini opublikował Eragona w wieku dziewiętnastu lat za pośrednictwem własnego wydawnictwa. Osiągnął tak wielki sukces, że został zauważony i raz jeszcze wydany przez dużego wydawcę, a w roku 2006 powieść sfilmowano. Ekranizacja nie miał już tak wielkiego powodzenia, jednak seria Paoliniego zdawała się być popularna. Świat ujrzał więc kilka następnych części (Najstarszy, Brisingir, Dziedzictwo). Wyszła także książka o świecie, w którym rozgrywa się akcja: Eragons gids tot Alagaestia (Eragon's Guide to Alagaestia). Paolini pracuje aktualnie nad powieścią science fiction, jednak później planuje wrócić do Eragona, pisząc piątą część serii. Jeśli chodzi o smoki, smoczyca Saphira z tego cyklu to jedna z największych ulubienic czytelników.

Jeźdźcy smoków z Pern Anne McCaffrey to nieco starsza seria, której pierwsza książka ukazała się już w roku 1967. Od tego czasu wydano dziesiątki części, zarówno długich, jak i krótkich prac, które zdobywały nagrody takie jak Hugo czy Nebula. Cykl opowiada o planecie Pern, której regularnie zagrażają niezwykłe Nici: srebrne pasma spadające z nieba, niszczące wszystko na swojej drodze. Jedynie potężne, zionące ogniem, latające i posługujące się telepatią smoki z Pernu są w stanie oprzeć się Niciom. Aby przetrwać, mieszkańcy planety muszą nawiązać współpracę ze smokami. Parę ostatnich części autorka napisała razem ze swoim synem Toddem McCaffrey'em.

Cykl, bez którego nie można się obejść, jeśli mówimy o smokach, to Temeraire Naomi Novik. Seria ta składa się z dziewięciu części (niestety po niderlandzku ukazało się tylko sześć z nich oraz jedno opowiadanie), a ich akcja rozgrywa się w okresie napoleońskim. Z tą różnicą, że w świecie wykreowanym przez Novik Anglicy i Francuzi walczą ze sobą, wykorzystując w tym celu smoki. Trenuje się bestie różnego rodzaju. Młody angielski kapitan, William Laurence znajduje jajo, z którego wykluwa się Temeraire. Smoczyca wybiera go na swojego pana i od tego momentu walczą ramię w ramię z różnymi wrogami. Więź między smokami i ludźmi w tej serii jest przedstawiona niezwykle pięknie.

Belgijka An Janssens wygrała Luitingh Manuscriptenwedstrijd za swoją powieść Drakenkoningin. Po niej ukazały się jeszcze dwie kolejne części, które dopełniają Smoczą trylogię (Drakentrilogie): Drakentovenaar oraz Drakenvuur. W serii tej Ognisty Smok, kilka Lodowych Smoków oraz pewien czarnoksiężnik podejmują walkę z Siłami Ciemności, aby uratować świat. Oryginalne elementy obecne w trylogii już wystarczają, aby zainteresować się cyklem, a tak zadziwiająco uparte postacie jak Ursus, Lodowy Smok, sprawiają, że Drakentrilogie jest jeszcze bardziej interesujące.

Jeśli zastanawiasz się nad zapleczem Smoków w kulturze wschodniej i zachodniej, z pewnością książka Drakologie (eng. Dragonology) Dugalda Steera będzie czymś dla ciebie. Znajduje się w niej wszystko o różnych rodzajach smoków, o tym, jak rozpoznawać smoki wschodnie i zachodnie, oraz jak wygląda cykl życia smoka. Można się z niej nauczyć wszelkich zagadek anatomii różnych przedstawicieli tych bestii, zaklęć i uroków. W końcu znajdujemy także odpowiedź na nieuchronne pytanie: Jak samemu zostać smokologiem?

W cyklu Talon Julie Kagawy zabójcy smoków z zakonu Świętego Jerzego wytępili praktycznie wszystkie smoki. Stworzenia te nadal jednak istnieją, a ich liczba wzrasta pod silnymi rządami Talona. Ember, główna bohaterka, zadaje sobie pytanie, czy to względne bezpieczeństwo przeważy nad surowymi zasadami Talona. Do tej pory ukazały się [po niderlandzku – przyp. tłum.] trzy części (Pupil, Rebel i Jager – pl. odpowiednio: Talon, Buntownik, trzecia część nie ukazała się po polsku), czwarta część jest już w drodze.

Ostatnio ukazała się także trzecia część trylogii Złotoskóry Robin Hobb, jednak w jej Królestwie Sześciu Księstw pojawiła się także inna bardzo interesująca seria – De Kronieken van de Wilde Regenlanden (The Rain Wild Chronicles). Składa się ona z czterech części: Drakenhoeder, Drakenziel, Drakenstad i Drakenbled (eng. The Dragon Keeper, Dragon Haven, The City of Dragons i The Blood of Dragons). Opowieść ta stanowi kontynuację Kupców I ich żywostatków, a niektóre z postaci z tej trylogii pojawiają się jako bohaterowie trzecioplanowi w serii o smokach. Już samo nazwisko autorki powinno być wystarczającą zachętą do zapoznania się z jej smoczym cyklem!

Za pośrednictwem wydawnictwa Veltiva Publishing ukazała się trylogia Drägan Duma Patty van Delft (Zij die hoort, Bondgenoten & Verraders i Het Zwarte Kristal). Szesnastoletnia Jill zostaje przeniesiona do innego wymiaru – Drägen Dumy. W tym świecie ludzie oraz smoki walczą ramię w ramię, aby ochronić świat przez Morbidami. Jill szkolona jest przez Drägannymara, czy raczej smoczego rycerza. Stopniowo uświadamia sobie, że może odegrać bardzo znaczącą rolę w nadchodzącej potyczce…

Cóż, lista o smokach z pewnością nie obejdzie się bez wzmianki o Pieśni Lodu i Ognia Georga R.R. Martina. Choć w serii można wychwycić na niebie jedynie trzy smoki, są one bardzo silne, a ich więź z Daenerys Targaryen przedstawiona jest w niesamowicie piękny sposób. O książkach jest nadal cicho, ale seria telewizyjna na kanale HBO zaprezentowała smoki fenomenalnie, a widzowie są niesamowicie ciekawi tego, jak dalej potoczą się ich losy. W lipcu ukaże się nowy sezon, wyprzedzając wydarzenia z nadchodzącej książki Georga R.R. Martina. O smokach możemy także poczytać w Świecie Lodu i Ognia.

Dylogia Eon i Eona Alison Goodman rozgrywa się w świecie inspirowanym kulturą Japonii i Chin. Główna postać szkoli się u byłego mistrza smoków, aby zostać wybranym przez smoka. Niestety kryje się w tym wszystkim pewien podstęp. Eon nie jest bowiem chłopcem, a kobietą – Eoną. Odkrycie tego sekretu skutkowałoby z pewnością długą i bolesną śmiercią. Wszystko potwornie się komplikuje, gdy dawno zaginiony smok powraca, wybierając Eona(/-ę) na nowego mistrza.

Jesteś w stanie polecić jakieś książki lub serie o smokach? Daj nam znać w komentarzach!

Tłumacz: Damian Olszewski


comments powered by Disqus