Stephen King - do kogo trafią jego książki?

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 11-05-2024 21:29 ()


Opuszczony hotel w górach w środku zimy, dręczona nastolatka z mocą telekinezy, komórki zmieniające ludzi w zombie i psychopatyczny morderca za kółkiem - to wszystko wytwory wyobraźni jednego człowieka. Każdy, kto nie zna dorobku Stephena Kinga, nie może nazywać się miłośnikiem horroru, jednak twórczość tego autora wychodzi poza sztywne ramy stylu grozy. Co czeka na czytelnika wśród powieści, które stworzył Stephen King?

 

Zanim powstały książki Kinga

Każdy zagorzały fan powieści i opowiadań Stephena Kinga wie, że mało brakowało, a pierwsza z nich, "Carrie", nie doczekałaby się druku. Do kontynuacji pracy nad powieścią namówiła pisarza żona, gdy szkic miał już wylądować w śmietniku. Tabitha King poznała się na kontrowersyjnym pomyśle, na którym oparta jest cała książka, na długo przed mężem, który był już zmęczony kreowaniem postaci głównej bohaterki. Jak więc autor rozpoczynał swoją karierę zawodową?

Już jako dziecko przejawiał ogromną fascynację fabułą, zarówno filmami, jak i słowem pisanym. To od matki dostał swoją pierwszą maszynę do pisania - marki Royal. Tak zaczęła się cała przygoda, a kolejne powieści mogą dziś porywać czytelników na całym świecie.

Stephen King – ekranizacje dzieł autora

King nie bez powodu znajduje się wśród najbardziej poczytnych pisarzy. Jego historie fabularne fascynowały także reżyserów i scenarzystów, dzięki czemu autor doczekał się wybitnych ekranizacji swoich utworów. "Zielona Mila" czy ""Skazani na Shawshank" to historie o wielkiej sile rażenia, tak samo wbijające w fotel dzisiaj, jak i 30 lat temu. Ekranizacja "Lśnienia" z wcielającym się w główną postać Jackiem Nickolsonem to klasyka gatunku, a "Carrie" także zadebiutowała na wielkim ekranie. Książki autora, tak jak i niejedno jego opowiadanie, doczekały się wielu adaptacji filmowych, dlaczego więc lepiej jest sięgnąć po oryginał, niż po prostu oglądać ekranizacje?

Bez reszty zanurzyć się w półświecie grozy

Bez względu na to, czy Stephen King zabiera czytelnika w całkowicie nieprawdopodobny świat, czy też umieszcza akcję w znanej nam rzeczywistości, na kartach książek znaleźć można o wiele więcej, niż świetnie poprowadzoną fabułę. Sama głębia postaci sprawia, że już od pierwszych stron można się z nimi utożsamiać, a walka z samym sobą i emocje przedstawiane są tak obrazowo, że trudno oderwać się od opowieści. Tak przedstawia się między innymi "Doktor Sen", czyli kontynuacja słynnego "Lśnienia". Historia o chłopcu znanym z pierwszej części, który zagłusza własne myśli alkoholem, pozwala nie tylko zagłębić się we współczesną Amerykę, ale i odbyć razem z głównym bohaterem drogę do odkupienia. Z kolei "Pan Mercedes" umożliwia zagłębienie się zarówno w psychikę seryjnego mordercy, jak i świeżo upieczonych detektywów na jego tropie.

Czemu King należy do klasyki gatunku?

Stephen King jest autorem wielu książek, które trafiają teraz na szczyt listy bestsellerów. Za nazwiskiem Stephena Kinga stoi jednak coś więcej niż tylko napompowana popularność, ale o tym trzeba się już przekonać samemu. Takie klasyki jak zbiór opowiadań "Pory roku"czy "Zielona mila" to nie tylko rozrywka na kilka godzin. W środku czekają na czytelnika momenty wzruszenia, napływu adrenaliny oraz czystego strachu. Właśnie dlatego kolejne powieści Kinga są chętnie przyjmowane przez jego wiernych fanów.

Stephen King, mistrz grozy literackiej, nie tylko przyciąga czytelników swoimi przerażającymi historiami, ale także odkrywa przed nimi głębokie emocjonalne labirynty. Jego fenomen tkwi nie tylko w strachu, ale także we wnikliwej analizie psychologii postaci, co sprawia, że czytelnik zatapia się w książkach Kinga na długie godziny. To właśnie ta głębia sprawia, że każda jego publikacje klasuje się wysoko na listach bestsellerów.

 

Artykuł sponsorowany


comments powered by Disqus