Shannara – zapomniany klasyk?

Autor: Davey Cobben Redaktor: Motyl

Dodane: 16-07-2018 18:10 ()


Moim ulubionym cyklem wśród klasyków jest seria o Shannarze autorstwa Terry’ego Brooksa. Amerykański adwokat pisząc Miecz Shannary, tworzy odpowiednik brytyjskiego Władcy Pierścieni, zdobywając tym samym ogromny sukces komercyjny. Pierwsza trylogia inspirowała wielu autorów fantasy, których po dziś dzień czytamy z wielką przyjemnością. A jednak Brooks zdaje się tracić popularność w Holandii. Czy tak rzeczywiście jest?

Mimo iż seria otrzymała wiele różnych dodruków (od wydań kieszonkowych prisma po twardą okładkę, od okładki miękkiej po kieszonkowe poema), nie jest ona już wznawiana. Ostatnie niderlandzkie wydanie ukazało się za pośrednictwem Bewakers van Faerie (pierwsza część – Donkere Erfenis van Shannara [eng. The Dark Wraith of Shannara]). Dalsze części (w Ameryce wydano od tego czasu jeszcze sześć książek oraz sporo opowiadań) niestety nigdy nie pojawiły się po niderlandzku.

Dlaczego więc poruszam temat tej serii podczas Tygodnia z Klasykami, skoro zajmujemy się głównie autorami, którzy są wydawani aktualnie? Cóż, ponieważ ponowne wydanie może mieć miejsce w różnych formach. W Holandii, jak i na całym świecie Shannara (a dokładniej mówiąc druga książka z serii: Kamienie Elfów Shannary) przeżyła ożywienie w momencie wprowadzenia serii telewizyjnej na stacji MTV: The Chronicles of Shannara. Fabuła z drugiej części została wykorzystana jako główny wątek dla 20 odcinków serii. Występujący tam aktorzy byli w większości nieznani, choć John Rhys-Davies idealnie pasował do roli Eventine’a Ellesedila (aktor ten zagrał Gimliego w LOTR-ze, miało to połączyć obydwie serie).

MTV od razu wykupiło kolejny sezon Chronicles of Shannara, co oznaczało, że producenci ponownie mogli zacząć prace nad opowieścią. Premiera zastała już zaplanowana na to lato. Drugi sezon nie będzie oparty na kolejnej książce z serii, ponieważ zdecydowano o kontynuacji poprzedniej linii fabularnej, zostawiając tym samym aktorów z pierwszego sezonu (trzecią częścią cyklu jest Pieśń Shannary, w której występują przede wszystkim liczne nowe postacie). Mimo wszystko, według Terry’ego Brooksa, przy kontynuacji pierwszego sezonu zostaną wykorzystane fragmenty z książki, trzymając się tym samym źródła historii.

Dla mnie jako fana tej serii jest to niestety niewystarczające, aby zaspokoić mój głód Shannary. Będę musiał się zatem wgryźć w historie po angielsku. Mam jednak nadzieję, że kiedyś będę mógł zebrać kompletną kolekcję niderlandzkich wydań Shannary.

W wypadku, gdyby ktoś chciał zebrać serię o Shannarze w jednym ze starszych wydań, dobrą opcją będą sklepu z używanymi książkami. Jednym z nich jest Anderwereld Magie, wystawiający pokaźne stoisko na wielu wydarzeniach związanych z fantastyką [w Holandii – przyp. tłum.]. Aktualnie posiadają na sprzedaż kilka części Shannary, na przykład De Reis van de Jarle Shannara (eng. The Voyage of the Jerle Shannara), Miecz Shannary czy Vuur van de Endelen (eng. Angel Fire East).

Link do oryginału: https://www.fantasywereld.nl/boeken/boekachtergrond/shannara-vergeten-klassieker/

Tłumaczenie: Damian Olszewski


comments powered by Disqus