Nasz Przewodnik po Science Fiction

Autor: Redakcja Portalu FantasyWereld Redaktor: Motyl

Dodane: 22-07-2018 13:38 ()


Podczas naszego Tygodnia Tematycznego z Science Fiction nie unikniemy publikacji artykułu z serii Przewodnik po… Tym razem pomogła nam Diana – członkini zarządu Stichting Magicon oraz DTTA (Dutch Time Travellers' Association). Na naszej liście próbowaliśmy zawrzeć dobrą mieszankę starszych i nowszych pisarzy, międzynarodowych i niderlandzkich. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o konkretnej serii, podyskutować, która z nich nie powinna była się tu znaleźć, a której brakuje? Zajrzyj na nasze forum!

Najlepsze powieści science fiction

Zacznijmy od klasyka, podziwianego nie tylko w wersji książkowej, ale również jako gry, seriale telewizyjne i nawet filmy – Diuna Franka Herberta. Seria składa się z sześciu książek. Te jednak kontynuowane były po śmierci autora przez jego syna – Briana Herberta oraz przez Kevina J. Andersona, który napisał liczne prequele i opowieści o trzech najważniejszych rodach Diuny (Atrydach, Harkonnenach i Corrinach). Ogromny cykl, który bez najmniejszego problemu przetrwał próbę czasu.

Na liście nie może zabraknąć Fundacji autorstwa jednego z największych pisarzy scifi na świecie, Isaaca Asimova. Pierwsze trzy książki, zwane także "Trylogią Fundacji", rozwinięte zostały z licznych wcześniejszych opowiadań, publikowanych w latach 40. w pismach poświęconych science fiction i literaturze pulpowej. Po trylogii pojawiły się jeszcze dwie kontynuacje oraz dwa preludia. Asimov niestety nie skończył serii. Po jego śmierci wiele pytań z nią związanych nadal pozostaje bez odpowiedzi. Genialny umysł naukowca Asimova nadal rozbrzmiewa w jego książkach…

Dan Simons, zdobywca między innymi World Fantasy Award, niejednokrotnie udowodnił swoje wielostronne talenty nagradzanymi powieściami science fiction i fantasy grozy. Najbardziej znany jest z Hyperiona, ukoronowanego Hugo Award oraz Locus Award. Simmons pisał później także trzy kolejne części: Upadek Hyperiona, Endymion i Triumf Endymiona. Ekscytujące i intrygujące powieści, które warte były wznowienia w zeszłym roku przez wydawnictwo Luitingh!

Paul Harland jest jednym z najbardziej znanych niderlandzkich pisarzy science fiction. Po jego szokującej śmierci zmieniono nazwę konkursu na opowiadania z Millennium Prijs (wcześniej King Kong Award) na Paul Harland Prijs (obecnie Harland Awards). On sam pisał wiele opowiadań science fiction, ale również parę książek, np. debiutancką powieść Water tot ijs. Za pośrednictwem wydawnictwa Verschijnsel nadal można zamówić wiele z prac Harlanda!

Powieści z serii Kultury to dzieła science fiction autorstwa szkockiego pisarza Iana M. Banksa. Opowieści skupiają się wokół Kultury, utopijnego społeczeństwa złożonego z humanoidalnych istot, kosmitów oraz wysoce zaawansowanej sztucznej inteligencji, rozprzestrzenionej po Drodze Mlecznej. Niestety seria ta nie ukazała się po niderlandzku (choć inne książki już tak, np. Fabryka Os), ale należy pozytywnie odpowiedzieć na to wyzwanie, bo oryginalna angielska wersja z pewnością jest godna polecenia!

Alastair Reynolds to brytyjski pisarz sci-fi, który wiele lat mieszkał w Holandii. Jego książki, między innymi Przestrzeń objawienia definiowane są jako Space Opera, obszerna intergalaktyczna opowieść. Tutaj Reynold może zawsze uciekać się do swojego tytułu doktora astronomii oraz wieloletniego doświadczenia w pracy w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

2001: Odyseja kosmiczna to powieść science fiction oraz film pełnometrażowy z roku 1968, powstały we współpracy filmowca Stanleya Kubricka oraz pisarza i wydawcy Arthura C. Clarke'a. Obydwa dzieła bazują na opowiadaniu The Sentimel Clarke'a. Kubrick szukał kontaktu do autora tekstu, aby wspólnie nakręcić film science fiction. Tak powstał scenariusz, który stworzył podstawy zarówno dla książki Clarke'a, jak i dla filmu Kubricka. Klasyczna historia, z którą z pewnością warto się zapoznać w obydwu formach!

Autostopem przez galaktykę (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) to zbiór komicznych prac science fiction Douglasa Adamsa. Początkowo wzorowana była na słuchowisku w ramach Radia MMC. Później jednak autor rozwinął ten pomysł przez stworzenie pięcioczęściowej serii książek. Jakiś czas później powstała także ostatnia, szósta część autorstwa Eoina Colfera (I jeszcze jedno... Autostopem przez Galaktykę 6). W książce tej możemy znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie wszechświata, a co my mamy dalej z nią zrobić?

Dysfunkcja rzeczywistości (lub The Reality Disfunction) zabiera nas do uniwersum na skraju zagłady. W XXVII w. powstają dwa obozy: edeniści, stosujący modyfikacje genetyczne, oraz adamici, odrzucający tego typu manipulacje ze względu na swoje przekonania. Duża liczba planet Drogi Mlecznej porównywalnych z Ziemią została skolonizowana, tworząc część wielokulturowej Konfederacji. Coś dla fanów intrygujących, pomysłowo rozwiniętych historii! Kolejne części niestety nie zostały nigdy przetłumaczone [na niderlandzki – przyp. tłum.]…

Na zakończenie jeszcze jeden niderlandzki autor! Seria o Kit Guardner (do tej pory cztery książki, piąta już niedługo) o międzygwiezdnej prywatnej pani detektyw Kit Gaurdner autorstwa Pepper Kay została bardzo ciepło przyjęta. Główną rolę odgrywa Kit Gaurdner. Wraz ze swoim bratem Jimem prowadzą międzygwiezdne biuro detektywistyczne. Przyjęte przez nich zlecenia przynoszą im rozmaite przygody w różnych światach. W każdej z książek rozgrywa się oddzielna historia, jednak główna fabuła, obecna w każdej części, nadaje serii jako całości dodatkowego wydźwięku.

Link do oryginału: https://www.fantasywereld.nl/boeken/boekachtergrond/onze-gids-naar-sciencefiction/

Tłumaczenie: Damian Olszewski


comments powered by Disqus