Przewodnik po Dziecięcej Literaturze Grozy

Autor: Davey Cobben Redaktor: Motyl

Dodane: 17-07-2018 23:11 ()


 Od jakiegoś czasu piszemy Przewodniki po…, krótkie wstępy do klasyków i ostatnio najbardziej popularnych pozycji z danego tematu. Patrząc na motyw przewodni tego artykułu -  Dziecięca Literatura Grozy – jest to naturalnie proste… Poniżej prezentujemy w przypadkowej kolejności kilka ulubionych serii i pojedynczych pozycji z powyższego gatunku.

Zaczynamy artykuł od mojej miłości z lat młodzieńczych: zbiorów opowiadań od Het Griezelgenootschap (pol. Stowarzyszenie Grozy). Znamienici pisarze, którzy należeli do tej grupy (między innymi Tais Teng, Bies van Ede, Paul van Loon i Eddy C. Bertin), pisali ekscytujące, pełne humoru opowieści o wilkołakach, mumiach, wampirach i innych monstrach. Ciekawe w tych opowiadaniach było to, że nie zawsze kończyły się one dobrze, co oczywiście dodatkowo podniecało czytelnika. (Przeczytaj także nasz wywiad z Paulem van Loon z okazji jego wystawy, która została właśnie otwarta).

Inną klasyczną serią jest Gęsia skórka R. L. Stine'a, gdzie w każdej książce miała miejsce inna straszna historia. Przez to, że w każdym rozdziale była scena pełna napięcia, pozycje bardzo szybko się czytało. Historie niezmiennie kończyły się ciekawym zwrotem akcji. W 2015 pojawił się także film oparty na tym cyklu (Goosebumps) z Jackiem Blackiem w roli głównej.

Cykl Mysteries van de raaf być może nie jest bardzo straszny, jednak został tutaj zawarty ze względu na mroczną atmosferę, która przywodzi nieco na myśl Rodzinę Adamsów. Akcja rozgrywa się zawsze w pewnym gotyckim zamku, a główną postacią jest żyjący od wieków kruk. Na wszelkie możliwe sposoby próbuje on bronić zamku i jego mieszkańców przed różnymi niebezpieczeństwami, do czego musi użyć wszystkich swoich zdolności i całej swojej wiedzy. Recenzja dostępna tutaj: część 1: Het griezelige kasteelbeest, część 2:  Spoken op de loer.

Artykuł o dziecięcej literaturze grozy byłby niekompletny bez wzmianki o Roaldzie Dahlu! Jego fantastyczne opowieści o Wiedźmach, Wielkomiludzie i Państwie Głuptakowach są rozkoszą dla czytelnika młodszego i starszego. Na szczęście niektóre z jego książek zostały niedawno wydane w nowej odsłonie przez wydawnictwo Fontein, będąc nadal popularnymi pozycjami wśród młodzieży. Złośliwe postacie, przyjemnie okropne fragmenty i śmieszne wydarzenia sprawiają, że książki Roalda Dahla są nieśmiertelnymi klasykami.

Nie, oczywiście, że nie zapomnieliśmy o Paulu van Loonie… Od lat pisze dziecięcą literaturę grozy z takimi postaciami jak Dolfje WeerWolfije (Adolf, mały wilkołak) czy Foeksia de miniheks (mini wiedźma Foeksia). Ostatnia z książek o uroczym wilkołaku Dolfje'im nazywa się GriezelWielen. Marije bardzo pozytywnie ją zrecenzowała. Nie zapomnij więc wziąć udziału w naszym konkursie, do wygrania dwie książki tego autora (GriezelWielen i Griezelhandboek).

Względnie nowa seria autorstwa Jonathana Strouda nazywa się Lockwood & Co. Opowiada ona o losach małej, zdezorganizowanej, lecz mimo to bardzo dobrej agencji łowcy duchów Jonathana Lockwooda i jego asystentów. Niesamowicie przewrotne i pełne duchów opowiadania są odpowiednie zarówno dla starszych, jak i młodszych czytelników. Przeczytaj nasze recenzje, części 1, 2 i 3! Przypadkiem dowiedzieliśmy się także, że seria ta otrzyma własny serial telewizyjny.

Thomas J. Wachter – nazywany także Tomem – jest siódmym synem siódmego syna, przez co otrzymał wyjątkowe moce. Napięcie w Kronikach Wardstone Josepha Delaneya jest bardzo wyraźne – główni bohaterowie muszą podjąć walkę z różnymi mrocznymi istotami. Ta nie przebiega jednak tak gładko. Przeczytaj nasze recenzje części pierwszej: De laatste leering (Ostatni uczeń) oraz części drugiej: De vloek (Klątwa).

Oczywiście Paul van Loon nie jest jedynym niderlandzkim pisarzem, umiejącym tworzyć ciekawe powieści grozy dla dzieci. Tais Teng (wspomniany wcześniej jako członek Het griezelgenootschap) także dobrze sobie radzi! Ciężko sobie wyobrazić jego listę publikacji, ale jego przykładowe opowiadania grozy dla dzieci można znaleźć w zbiorach De Griezelklas i Ondiertuin. Na naszej stronie (FantasyWereld – przyp. tłum.) możesz przeczytać jego opowiadanie De Grijns van de Geit.

Na zakończenie jeszcze jeden klasyk: Krabat Otfrieda Preußlera. Czarne młyny zawarte w tytule (nid. Meester van de Zwarte Molen­, molen = młyny – przyp. tłum.) okazują się zaczarowaną szkołą czarnej magii. Krabat, główny bohater opowieści, przechodzi trening, aby na końcu stoczyć bój z Czarnoksiężnikiem. Jest to walka dobra ze złem. Przeczytaj także nasza recenzję Bajki tego pisarza i weź udział w konkursie, aby wygrać De kleine heks!

Podobał ci się ten artykuł? Uważasz może, że nasze pozostałe Przewodniki po… są interesujące? Podobnie jak nasz: Przewodnik po Książkach o Smokach, Klasyki wydane ponownie, Horror i Groza, Science-fiction,  Romantyczne Fantasy, Opowieści dystopiczne, Magia i Miecz i Epickie Fantasy.

Link do oryginału: https://www.fantasywereld.nl/uitgelicht/gids-naar-griezelige-kinderboeken/

Tłumaczenie: Damian Olszewski


comments powered by Disqus