Iron Maiden - The Final Frontier (recenzja)

Iron Maiden wydali w połowie sierpnia swoją 15 płytę zatytułowaną The Final Frontier. Muzycy z tego zespołu kilka razy wspominali, że nagrają nie więcej jak właśnie 15 płyt. Jak im się udała ta, która prawdopodobnie będzie ostatnią?

Upiór w Operze - recenzja

Tylko do końca maja, w warszawskim muzycznym teatrze Roma, można oglądać najwspanialszy spektakl Andrew Lloyda Webbera, czyli szeroko znanego Upiora w Operze. Zapraszamy do lektury wrażeń jakie przysparza owo przedstawienie.

"Wielcy kompozytorzy filmowi" - Wojciech Kilar

W połowie listopada ubiegłego roku Agora, wydawca m.in. Gazety Wyborczej, rozpoczęła sprzedaż kolekcji zatytułowanej "Wielcy kompozytorzy filmowi". Obecnie jest już dostępna cała kolekcja, której poszczególnym częściom przyjrzymy się bliżej.

Soundtrackowy Hall of Fame: Legends of the Fall

Lata 90-te ubiegłego wieku były dla Jamesa Hornera niewątpliwie najlepszymi w dotychczasowej, kompozytorskiej karierze. Nim jednak nastał sławetny Braveheart, Horner równie świetnie sprawił się zaledwie rok wcześniej. 

Soundtrackowy Hall of Fame: Kingdom of Heaven

Długo zastanawiałem się, czy do mojej personalnej listy najlepszych ścieżek dźwiękowych dodać Królestwo Niebieskie czy też może Kroniki Narnii. Ostatecznie postawiłem na to pierwsze. Dlaczego? Przeczytacie w recenzji. 

Strażnicy - recenzja ścieżki dźwiękowej

Niedawno z ekranów naszych kin zniknęła adaptacja komiksu Alana Moore'a - "Strażnicy" - w reżyserii Zacka Snydera, twórcy "300". Czas przyjrzeć się bliżej ścieżce dźwiękowej do tego filmu.

Soundtrackowy Hall of Fame: Gladiator

"Gladiator", film Ridleya Scotta stał się motorem napędowym wysokobudżetowych, epickich filmów. Na dodatek dobrych, epickich filmów. Perfekcji filmowej dopełnia muzyka stworzona przez specjalistę od tego typu partytur - Hansa Zimmera.

Caamora - "Walk on Water" EP - recenzja.

Arjen Lucassen szerzej znany jako Ayreon powinien się mieć na baczności. Niedawno przybył mu kolejny konkurent - Clive Nolan, który wraz z polską wokalistką Agnieszką Świtą stworzył projekt pod nazwą Caamora.

Soundtrackowy Hall of Fame: Finding Neverland

Jan A.P. Kaczmarek, to nazwisko przed 2005 rokiem kojarzyło się nawet nie zatwardziałym fanom muzyki filmowej a dopiero osobom związanym z tą branżą zawodowo. Rzec można, że dla przeciętnego fana Kaczmarek nie istniał. Potem nadszedł 2005 rok i Oskar za muzykę do "Marzyciela".

Indyjsko - celtycka rewolucja na deskach teatru

6  czerwca  2008  do katowickiego Teatru im. S. Wyspiańskiego zawitało  kolejne  show  z cyklu  tańca i muzyki irlandzkiej. Brali w nim  udział  muzycy  zespołu Beltaine, tancerze zespołu  Comhlan, a gościem specjalnym był  indyjski  muzyk, Girithar Udupa. Oto relacja jednej z uczestniczek.

Riverside w Piekarach Śląskich - relacja z koncertu

Kolejna relacja z cyklu: koncerty. Tym razem  zamieszczamy relację z koncertu Riverside w Piekarach Śląskich, w którym nasza redaktorka miała okazję uczestniczyć 13 maja 2008.

U2 3D - audiowizualne arcydzieło.

Na ekranach kin mamy okazję oglądać coś, co prawdopodobnie jest krokiem milowym dla jakichkolwiek zapisów koncertów. Technika trójwymiarowa w kinach nie jest żadną nowością, jednak po raz pierwszy w historii zapisano w tej technice koncert. I to nie byle jakiej grupy.

Relacja z koncertu Comy.

Czym byłaby muzyka bez koncertów? Występy na żywo to z reguły to co melomani lubią najbardziej. Paradoks mackami swoich korespondentów będzie odsłaniał koncertowe oblicza różnych kapel. Na początek Coma.

Soundtrackowy Hall of Fame: Dragonheart

"Ostatni Smok" to bodaj najlepsza ścieżka dźwiękowa w karierze amerykańskiego kompozytora Randy'ego Edelmana. Choć nie powala bogactwem tematycznym to jednak słucha się jej z niekłamaną przyjemnością i stanowczo zasługuje ona na miejsce w moim specjalnym zestawieniu.

Soundtrackowy Hall of Fame: Dances with Wolves

Niewiele jest filmów w karierze reżyserskiej Kevina Costnera, które mu wyszły. Większość jest dość przeciętna, żeby nie powiedzieć nudna. Chlubnym wyjątkiem jest tutaj "Tańczący z Wilkami", film z początku lat dziewięćdziesiątych, który reanimował modę na westerny. Ilustracja muzyczna Johna Barry'ego dała kompozytorowi nie tylko Oskara ale i sławę po wsze czasy.

Koncert Dream Theater - recenzja.

Zamieszczamy recenzję koncertu Dream Theater jako wrażenia fanki, która miała okazję pierwszy raz zobaczyć ten światowej sławy zespół na żywo i jako pierwsze efekty europejskiej trasy Dream Theater u boku z Riverside.

Piracka trylogia z Karaibów, część III.

"Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" powoli znikają z ekranów naszych kin, czas więc najwyższy by domknąć muzyczną trylogię i zaprezentować recenzję muzyki do III części przygód Jacka Sparrowa.

Krzysztof Penderecki - recenzja koncertu.

Zapewne każdy z was słyszał o Krzysztofie Pendereckim - wybitnym kompozytorze i muzyku. W tej recenzji pokazane będą wrażenia osoby mającej jakiekolwiek pojęcie o muzyce, która zetknęła się z nim oko w oko. Przepraszam, że dodana tak późno, dopiero teraz wpadłam na pomysł, by zamieścić ją na portalu.

Piracka trylogia z Karaibów - część II

Dziś długo oczekiwana premiera III części Piratów z Karaibów. Na fali zainteresowania opisałem poprzednio muzykę do części pierwszej. Przyszedł czas na zapoznanie się z muzyką do części drugiej.

Piracka trylogia z Karaibów - część I.

Na ekrany kin wejdzie niedługo trzecia część pirackiej trylogii, chyba najbardziej oczekiwany film tego roku. Nadarza się więc okazja by choć raz postąpić z duchem czasu i napisać artykuł nawiązujący do aktualnych wydarzeń. Jako, że "PK: Na krańcu świata" jest III częścią cyklu (podobno będą i kolejne) niepodobna jest nie przyjrzeć się muzyce do Piratów od jej początków czyli od "Klątwy Czarnej Perły".

Soundtrackowy Hall of Fame: Children of Dune

Zapraszamy do przeczytania kolejnej recenzji z cyklu najlepszych soundtracków. Tym razem autor cyklu zabiera nas w daleką przyszłość na Arrakis - Diunę - Pustynną Planetę, wraz z muzyką Briana Tylera.

Soundtrackowy Hall of Fame : Braveheart

Zapraszamy do przeczytania ciekawego tekstu dotyczącego znakomitej ścieżki dźwiękowej do kultowego już filmu. Życzymy przyjemnej lektury.

Soundtrackowy Hall of Fame : Conan the Barbarian

Lata 80-te ubiegłego wieku były szczytowe dla wszelkiej maści filmów fantasy, jednych lepszych drugich gorszych. Apogeum popularności przypadało również książce (a właściwie całej ich serii) napisanej przez Roberta E. Howarda. Stworzył on postać Conana, wojownika który żyjąc w okrutnym, barbarzyńskim świecie i przezwyciężając kolejnych przeciwników, zdobywa wielką sławę...

Immediate Music - "Epicon" (recenzja)

Muzyka jaką słyszymy siedząc w kinie i oglądając zwiastuny filmów coraz częściej przestaje być ciekawostką a zaczyna być traktowana jako odrębny gatunek mieszczący się w pojęciu muzyki filmowej. Sprawia to, że przestaje ona być czysto promocyjnym produktem a staje się komercyjnym wydaniem - co za tym idzie obliczonym oczywiście na zysk ale także i na dotarcie do większego audytorium. Taki album niedawno zaprezentowała nam firma Immediate Music.

Recenzja płyty "These Wings Without Feathers"

Płyta magiczna. Swobodnie łączy współczesne nurty z muzyką dawną. Warta polecenia szczególnie tym, którzy lubią synkretyczne eksperymenty.

Soundtrackowy Hall of Fame : The Blues Brothers

"Soundtrackowy Hall of Fame" to cykl artykułów, w którym przedstawiam najlepsze (moim zdaniem) ścieżki dźwiękowe, jakie do tej pory stworzyli kompozytorzy muzyki filmowej.

Soundtrackowy Hall of Fame : "1492 - Conquest of Paradise"

"Soundtrackowy Hall of Fame", to cykl artykułów, w którym przedstawiam najlepsze (moim zdaniem) ścieżki dźwiękowe jakie do tej pory stworzyli kompozytorzy muzyki filmowej.