Soundtrackowy Hall of Fame : The Blues Brothers

Autor: Maciej "Levir" Bandelak Redaktor: Levir

Dodane: 14-07-2006 18:30 ()


Blues Brothers

1. She Caught The Katy

2. Peter Gunn Theme

3. Gimme Some Lovin'

4. Shake A Tail Feather

5. Everybody Needs Somebody To Love

6. The Old Landmark

7. Think

8. Theme From Rawhide

9. Minnie The Moocher

10. Sweet Home Chicago

11. Jailhouse Rock

W 1980 roku reżyser John Landis nakręcił kultowy na całym świecie film o dwóch braciach, którzy chcąc zebrać 5 tys. dolarów na ratowanie domu dziecka reaktywują swoją starą kapelę celem dania wielkiego charytatywnego koncertu. Ta przezabawna komedia o wartkiej akcji szybko została okrzyknięta wielkim filmem, jednakże nie tylko dzięki świetnej reżyserii i niesamowitym kreacjom dwóch głównych bohaterów - Jake'a i Elwooda (granych przez świętej pamięci Johna Belushiego i Dana Aykroyda) lecz przede wszystkim dzięki muzyce. Trzeba bowiem dodać iż Blues Brothers jak najbardziej zasługuje na miano musicalu.

Pisząc o soundtracku do tego filmu trzeba do niego podejść w zupełnie odmienny sposób niż do większości tzw. score'ów (dla wyjaśnienia należy rozróżniać te dwa terminy "score" i "Ost", "Score" to instrumentalna partytura symfoniczna i jej zapis nutowy, natomiast "ost" to całość ścieżki dźwiękowej obejmująca zarówno utwory instrumentalne jak i piosenki śpiewane).

Ścieżka dżwiękowa do Blues Brothers to niemalże tylko i wyłącznie utwory śpiewane (z jednym wyjątkiem) a więc nie mamy tu do czynienia z typowym soundtrackiem obejmującym muzyczną ilustrację tego co się dzieje w filmie a zwykłe piosenki (które zresztą w tego typu filmie są głównym daniem).

Rodzynkiem jest tu drugi utwór umieszczony na płycie "Peter Gunn Theme", jest on niejako motywem przewodnim przewijającym się co jakiś czas (i to właśnie jest typowy przykład utworu z rodzaju "score"), niezaprzeczalnie utwór ten jest znakiem rozpoznawczym tego filmu (choć na dobrą sprawę cała reszta też :P). Pozostałe 10 utworów to piosenki śpiewane w filmie w większej części przez braci Blues (gościnnie śpiewają Aretha Franklin i Ray Charles - legendy światowego bluesa), wykonywane z niesamowitą werwą, któż bowiem nie zna takich tytułów jak : "Gimme Some Lovin" , "Shake a Tailfeather" czy chyba najbardziej rozpoznawalne "Everebody Needs Somebody to Love" - oczywiście wszystkie te utwory są coverami, zaaranżowanymi na potrzeby filmu.

Czy da się coś wykorzystać na potrzeby RPG?

W przeważającej części nie bardzo, ale przecież od takiego wykorzystywania są "score'y" a nie piosenki z musicalu. Jednakże na upartego można i skorzystać z tego OST-a. Przede wszystkim utwór "Peter Gunn Theme" można wykorzystać właściwie dowolnie choć polecam puścić go w momencie kiedy gracze mocno nad czymś knują (po prostu ten utwór to jedno wielkie knucie z przymrużeniem muzycznego ucha). Całą resztę utworów można wykorzystać na zasadzie zabaw z koncepcją (co to jest? posłuchajcie na konwentowych prelekcjach :P) bo nie ma nic bardziej szyderczego jak zapuszczenie "Everybody Needs Somebody to Love" podczas radosnej eksterminacji wrogów :)

Muzyka jako podkład filmowy/muzyka na albumie : 5/5

Muzyka jako podkład na sesję : 2/5


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...