"Jak NIE zginie ludzkość" - fragment

"Jak NIE zginie ludzkość - prognozy naukowca i wizjonera" - tak brzmi tytuł najnowszej książki autorstwa Andrzeja Zimniaka, naukowca, pisarza literatury fantastycznej i publicysty. W skład tomu wchodzi 20 artykułów futurologicznych, dotyczących tak różnych tematów, jak uszlachetnienie genetyczne człowieka, epidemie wczoraj i jutro, nowe oblicze terroryzmu, wojny XXII wieku, cywilizacja rekonstrukcyjna czy możliwości ekspansji życia białkowego w przestrzeń pozaziemską. Książka ukaże się w kwietniu nakładem Agencji Solaris.

Zamki - architektura obronna w średniowieczu

Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu Merlina o zamkach.

Średniowieczni alchemicy

Zapraszam do zagłębienia się w hermetyczny świat średniowiecznych alchemików, opisany w artykule Marcina 'Indiany' Wacińskiego.

Most Einsteina-Rosena

     Most Einsteina-Rosena to hipotetyczny tunel łączący dwa różne miejsca w czasoprzestrzeni w taki sposób, że podróż przez niego mogłaby trwać o wiele krócej niż podróż pomiędzy tymi samymi punktami w normalnej przestrzeni.

Kosmologiczne zagadki, część 2

Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu o rozmiarach i kształcie wszechświata.

Kosmologiczne zagadki, część 1.

Kilka tygodni temu media obiegła wiadomość, że wszechświat może być starszy i większy o kilkanaście procent niż przypuszczano.

Samhain

Rok celtycki dzielił się na dwie części: letnią i zimową. Oprócz tego w Irlandii dzielono jeszcze te dwie połowy na dwie części. W rezultacie zmiany pór roku były wyznaczane przez cztery wielkie święta. Bz wątpienia najważniejsze było święto Samhain.

Legendy Irlandii (1)

Legendy Irlandii to niezbyt znane w Polsce opowieści. Zasługują one jednak na naszą uwagę, bo część z nich wywarła pewien wpływ na kulturę Europy, podobnie zresztą, jak i kultura tej pięknej wyspy.