Ciekawe wynalazki

Autor: Spider Redaktor: GONZO

Dodane: 10-04-2008 17:28 ()


Technologie wciąż prą do przodu. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawymi wynalazkami ostatnich czasów.

 

Myszka z modeliny

Firma Lite-On (znany skądinąd producent nagrywarek DVD) zaprezentowała koncepcję myszki, której kształt można dowolnie formować. Wykonana z nietoksycznej, lekkiej masy plastycznej myszka jest pokryta warstwą nylonu i poliuretanu, a jej kształt utrzymuje się po uformowaniu. Przyciski i dotykowy przełącznik przewijania można umieścić w dowolnym miejscu, ponieważ mają własne nadajniki radiowe.

Firma Lite-On podkreśla, że poza wysokim stopniem możliwości dostosowania do potrzeb użytkownika, możliwość (de)formowania myszki zachęca do zmieniania ułożenia dłoni, co może pomóc w zminimalizowaniu występowania zespołu cieśni nadgarstka (Carpal Tunnel Syndrome). Nowy wynalazek jest też przyjazny dla środowiska - baza urządzenia (zawierająca elektronikę, czujnik optyczny i baterie) jest wykonana z odzyskiwalnego w 100% plastiku PC/AMS. Niestety firma Lite-On nie podała, kiedy zamierza wprowadzić to cacko do sprzedaży...

 

Wodoodporność redefiniowana

Czy jest ktoś, kto nie uszkodził jakiegoś urządzenia elektronicznego przez zamoczenie? Co roku ponad milion (!) komórek kończy swój żywot w toalecie, drinku czy pralce... Wygląda jednak na to, że ten problem zostanie rozwiązany. Naukowcy z brytyjskiego Ministerstwa Obrony zapowiedzieli, że są gotowi do przekazania do masowej produkcji niewiarygodnej warstwy ochronnej, która do niedawna była zarezerwowana wyłącznie do zastosowań wojskowych. Warstwa, nazwana Ion-Mask, nie przepuszcza wody. Można ją przymocować do zewnętrznej powierzchni urządzenia lub do jego wewnętrznych elementów. Podobno trzech największych producentów telefonów komórkowych już prowadzi rozmowy z Anglikami w sprawie wykorzystania wynalazków w swoich produktach. Szczegółową prezentację wynalazku można zobaczyć na stronie http://www.p2ilabs.com.

 

Nokia Morph

Jednak wynalazkiem, który powoduje największy opad szczęki (przynajmniej jeśli chodzi o mnie) jest telefon komórkowy Nokia Morph. Wspólnie stworzona przez naukowców z uniwersytetu Cambridge oraz inżynierów fińskiego koncernu koncepcja oparta jest o wykorzystanie nanotechnologii. Jak sugeruje nazwa, telefon zmienia kształt. Może być zwykłą słuchawką, multimedialnym komputerem albo nawet bransoletką.

Całość jest wykonana z elastycznych i przezroczystych materiałów, które umożliwiają nawet samooczyszczanie oraz analizę otoczenia. Do telefonu dodany jest odłączany zestaw słuchawkowy. Oba urządzenia zasilane są energią słoneczną. Oczywiście na razie to czysta fantazja/sf, ale za 10-20 lat, kto wie...?

Samo zdjęcie projektu nie pokazuje wszystkich możliwości wynalazku - polecam obejrzenie filmiku, który prezentuje wszystkie jego zalety i funkcje.

 

(źródło: www.trustedreviews.com)


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...