Najlepsze filmy o kosmosie – czego się można z nich dowiedzieć?

Autor: TRUSTLUNA Redaktor: Redakcja

Dodane: 13-03-2024 21:59 ()


Kosmos to jeden z najbardziej uwielbianych tematów reżyserów filmowych. Nic dziwnego. Wszechświat fascynuje ludzi od zarania dziejów. Przynosi inspiracje, pobudza ciekawość. Interesuje również Ciebie? Oto czego możesz dowiedzieć się, oglądając filmy o kosmosie.

Temperatura panująca w kosmosie

Filmy o kosmosie to nie tylko propozycje science fiction, w których główny bohater musi uratować Ziemię przed zagładą na przykład meteorytem lecącym z kosmosu. To również reportaże oraz filmy dokumentalne przedstawiające jak wygląda przygotowywanie się astronautów do wyprawy na Księżyc, aż po rozważania ekspertów, czy kiedyś będzie możliwe zaludnienie obcych planet.

Z filmów o kosmosie możemy dowiedzieć się więcej, na temat temperatury tam panującej https://scroll.morele.net/technologia/temperatura-w-kosmosie-co-o-niej-wiemy/ Jaka jest najwyższa, a jaka najniższa? W jaki sposób naukowcy mierzą temperaturę w tak odległych od ziemi zakątkach i czy człowiek może przeżyć w próżni, a jeśli tak to jak długo? Na te oraz na inne pytania można znaleźć odpowiedź podczas oglądania filmów o kosmosie.

Po co są satelity w kosmosie?

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, poruszający się po niskiej orbicie okołoziemskiej, a także satelity Starlink – według Europejskiej Agencji Kosmicznej pod koniec 2022 roku wokół Ziemi krążyło ponad 10 000 satelitów. W filmach o kosmosie ich temat jest szczegółowo rozwinięty. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jakie są sztuczne satelity oraz poznać ich zastosowanie.

Wiele filmów sięga do korzeni, czyli początków podboju kosmosu, kiedy pierwszy sztuczny satelita, Sputnik 1, został wyniesiony na orbitę w 1957 roku przez ZSRR. Był to naprawdę ekscytujący moment nie tylko dla naukowców, ale również ludzi interesujących się galaktyką. Pomyślne wystrzelenie Sputnika zaszokowało cały świat, jednak euforia nie trwała długo, gdyż po 92 dniach krążenia wokół Ziemi maszyna uległa zniszczeniu.

Co trzeba zrobić, żeby zostać kosmonautą?

Młodzi ludzie oglądający filmy o kosmosie bardzo często marzą, żeby zostać astronautą. Z filmów o tematyce kosmicznej można dowiedzieć się, jak przygotować się do pobytu na orbicie. Pewnie nie raz widziałeś w filmach obraz astronauty, który musi przejść intensywny trening, dopiero wówczas może uczestniczyć w wielomiesięcznych lotach kosmicznych.

Rekruci większość czasu spędzają na symulowaniu misji, do których zostają przydzieleni. Ćwiczą nie tylko w bazach wojskowych i instytutach naukowych, ale również w terenie i muszą to robić w ciężkich kombinezonach kosmicznych. Pogłębiają również swoją wiedzę przez szkolenia z geologii i survivalu. Takie szkolenia trwają niekiedy po kilka lat i poprzedzone są wielomiesięczną nauką z zakresu fizyki, astronomii i geografii.

Filmy o kosmosie – czego jeszcze uczą?

Filmy o kosmosie bardzo często ukazują ludzi, którzy nie czuli strachu i byli skłonni do poświęceń, aby polecieć w lot orbitalny. Wymaga to wielu lat wyrzeczeń, także rodzinnych i przyjacielskich, co niekiedy odbija się na psychice astronautów.

Z seansów o kosmosie możemy dowiedzieć się także, jakie plany mają naukowcy na kolejne lata eksploracji wszechświata. Jakie badania są zaplanowane oraz co mają one na celu potwierdzić bądź obalić. Czy jesteś gotowy na tę niesamowitą porcję wiedzy?

Artykuł sponsorowany.


comments powered by Disqus