Leki i szampony przeciwłupieżowe – jak działają, jak stosować?

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 07-02-2023 23:58 ()


Małe białe łuski na odzieży, sucha i swędząca skóra głowy – to najczęstsze objawy łupieżu. Jest to dolegliwość skórna, z którą łatwo można sobie poradzić. Aby jednak to zrobić, trzeba poznać przyczynę tego stanu oraz zastosować odpowiednie kosmetyki i leki na łupież. Podpowiadamy, jak dobrać szampon przeciwłupieżowy.

Co to jest łupież?

Najprościej mówiąc, łupież to dolegliwość skóry, w której staje się ona sucha i swędząca. Jest związany z nadmiernym rogowaceniem naskórka. Dolegliwość może dotykać osób w każdym wieku. Zdrapywany naskórek (czyli fragmenty łuski skóry i włosów) jest widoczny w postaci „sypiących się” białych drobinek.

Jest wiele przyczyn łupieżu. Zwykle dolegliwość ma związek z niewłaściwą pielęgnacją skóry głowy, zmianami hormonalnymi lub nieprawidłową dietą. Ale charakterystyczne białe łuski mogą pojawić się także wskutek stresu, stosowania niektórych leków, alergii lub infekcji skórnych. Przyczyn jest wiele, jednak aby skutecznie pozbyć się łupieżu, warto poznać powód w konkretnym przypadku.

Preparaty na łupież – jak radzić sobie z dolegliwością?

Jaki jest skuteczny sposób na łupież? Należy działać wielokierunkowo. Bo z jednej strony warto zdiagnozować przyczynę i starać się znaleźć rozwiązanie (zmiana diety, przywrócenie równowagi hormonalnej, zmiana sposobu pielęgnacji włosów i skóry głowy, wyleczenie pierwotnych przyczyn łupieżu itd.). A z drugiej strony leki i szampony na łupież mają niwelować objawy łupieżu i pomóc skórze w powrocie do równowagi.

Działając jednocześnie na przyczynę i objawy łupieżu, mamy szansę na skuteczną walkę z tą dolegliwością.

Szampon przeciwłupieżowy – jak działa?

Szampon na łupież jest zazwyczaj pierwszym sposobem, w jaki próbujemy poradzić sobie z tą dolegliwością. Szampony przeciwłupieżowe działają wielokierunkowo. Przede wszystkim usuwają łuski naskórka, pozostawiając skórę czystą i świeżą. Składniki kosmetyków na łupież mają za zadanie nawilżać, zmiękczać i uelastyczniać skórę głowy, aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu i rogowaceniu naskórka. W składzie preparatów przeciwłupieżowych warto szukać takich składników jak: wyciąg z aloesu, olejek jojoba, gliceryna, pantenol, witamina A i E.

Jeśli łupież ma podłoże grzybicze lub zapalne, warto sięgnąć po szampony lecznicze na łupież, które dodatkowo pomagają walczyć z przyczyną dolegliwości.

 

Składniki szamponów leczniczych i leków na łupież

Aby kompleksowo podejść do problemu, pomocne będzie stosowanie szamponów leczniczych, zawierających następujące substancje aktywne:

  • ketokonazol – ma właściwości przeciwgrzybicze i pomaga regenerować naskórek,
  • ichtiol – działa przeciwświądowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, dodatkowo hamuje rozwój drobnoustrojów na skórze głowy i wspomaga regenerację naskórka,
  • dwusiarczek selenu – łagodzi świąd i przeciwdziała rozwojowi grzybów; łagodzi podrażnienia i zmniejsza łuszczenie się skóry,
  • klimbazol – hamuje rozwój bakterii i grzybów; nawilża skórę głowy i działa przeciwzapalnie;
  • cyklopirox – hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów;
  • pirokton olaminy – ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, zmniejsza łojotok skóry.

Przy nadmiernym łuszczeniu się naskórka, warto sięgnąć po szampon keratolityczny, np. zawierający mocznik lub kwas salicylowy. Normalizują one proces złuszczania i przywracają naturalną równowagę skóry głowy.

Szampony przeciwłupieżowe stosuje się do ustąpienia objawów, a potem profilaktycznie 2-3 razy w tygodniu, aby utrzymać dobrą kondycję skóry głowy i zapobiec nawrotowi objawów. Zwróćmy uwagę, aby szampon z ketokonazolem stosować zgodnie z zaleceniami, bo zbyt długie używanie może prowadzić do przesuszenia skóry głowy.

Leki na łupież – jak wspomóc leczenie?

W niektórych przypadkach, zazwyczaj po konsultacji ze specjalistą dermatologiem, może być wskazane wdrożenie leków cytostatycznych. Ich rola polega na zmniejszeniu szybkości odnawiania się komórek naskórka, co redukuje nadmierne tempo proliferacji komórek. Warto jednak pamiętać, że leki cytostatyczne łagodzą objawy, a nie przyczyny łupieżu. Zazwyczaj po zakończeniu kuracji obserwuje się nawrót łupieżu.


comments powered by Disqus