Peter Ackroyd „Blake” - recenzja

Bieda za życia i sława po zgonie to typowy scenariusz przerabiany przez liczne grono bezkompromisowych artystów.

Nowa Rzeczowość

Okres istnienia Republiki Weimarskiej jest złożonym i trudnym do wytłumaczenia fenomenem. Z jednej strony to czas bezpośrednio poprzedzający powstanie jednego z najokrutniejszych totalitaryzmów w historii świata, czas w którym kolejne elementy państwowości Niemiec przestają działać, a kraj przeżywa lata politycznego i ekonomicznego chaosu.

Fotografia wernakularna w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku

John Szarkowski uważał fotografię za najbardziej anarchistyczną siłę w historii amerykańskiej sztuki wizualnej.[1] Jej rozwój w Stanach przebiegał zupełnie inaczej niż w Europie. Była powszechnie dostępnym medium, pozwalającym niemal każdej rodzinie na posiadanie własnego zdjęcia.

Bibliografia

Bibliografia do tekstu "Fotografia wernakularna w zbiorach Museum of Modern Art".

Max Ernst - narodziny w Kolonii

Max Ernst (1891-1976), wrażliwy mężczyzna studiujący filozofię i psychiatrię na uniwersytecie w Bonn, chłonący jak gąbka literaturę i sztukę (m.in. van Gogha, Seurata, Gauguina, Goyę, Kandinsky’ego, Matisse’a i Mackego), umiera 1 sierpnia 1914 roku, w chwili wysłania na front. Odrodził się, jak sam twierdził, dopiero 11 listopada 1918 r.

Dadaizm - narodziny ruchu Dada

Ustalenie dokładnej daty narodzin ruchu Dada jest dziś prawie niemożliwe. Tendencje, które legły u podstaw dadaizmu zaczęły się pojawiać w Europie już od 1909 r. (manifest futurystów), a znacznie nasiliły się w latach 1915-1916, siejąc burzę w różnych częściach globu.

Bibliografia

Bibliografia do artykułu "Dadaizm - narodziny ruchu Dada".

Elżbieta Jabłońska i He Chengyao "Próba rozmowy" - wystawa w Galerii Labirynt

30.06 (czwartek) o godz. 19.00 rozpocznie się wystawa dwóch artystek (Elżbieta Jabłońska, He Chengyao) zatytułowana "Próba rozmowy". Nie jest to pierwszy pierwszy eksperyment Galerii Labirynt o podobnym charakterze. Niemniej, warto zapoznać się z tym, co tym razem możemy otrzymać z takiej konfrontacji.

„City on Fire” - galeria zdjęć

W dniach 2-10 września 2009 roku, w kościele Św. Trójcy w Gdańsku, po raz pierwszy w Polsce została pokazana instalacja „City on Fire”. Projekt ten został zapoczątkowany w 2005 roku przez Thyre Hilden i Pio Diaza.

"Nikifor i Kashinath Chauhan - dwa oblicza prymitywizmu w sztuce" - fotorelacja

W Galerii Gardzienice w Lublinie można jeszcze oglądać wystawę prac Nikifora i jego hinduskiego odpowiednika, Kashinatha Chauhana. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi dziełami tych wybitnych prymitywistów.

Twórczość Zdzisława Beksińskiego

"Sceny w jakich są przedstawione tchną brutalnością, erotyzmem, ale również grozą i tajemniczością. Świat, który stworzył Beksiński jest nasycony destrukcją i przerażającymi wizjami, gdzie Bóg zdaje się nie istnieć."

Cirque du Soleil - cyrk nie z tego świata

Ze wszystkich przedstawień Cirque du Soleil dane mi było widzieć jedynie kilka, z których poniżej przybliżę przedstawienie zatytułowane "Varekai", które jest najbliższe nam - miłośnikom fantastyki.

Recenzja „Balladyny” w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Na konferencji prasowej przed premierą spektaklu padły dwa nazwiska znane wszystkim fantastom: Tolkien i Howard. Czy znalazło się miejsce dla fantastyki w lubelskiej interpretacji dramatu Słowackiego?

Wywiad z Wojciechem Siudmakiem

Serdecznie zapraszamy do przeczytania wywiadu ze światowej sławy artystą - Wojciechem Siudmakiem, autorem grafik do nowego wydania "Kronik Diuny", których dwa pierwsze tomy już ukazały się nakładem wydawnictwa Rebis, a następne pojawią się niebawem. Rozmowa odbyła się w Warszawie podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki.