Praca w kulturze — gdzie warto jej szukać, jakich zarobków oczekiwać

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 14-03-2024 10:21 ()


Praca w kulturze potrafi być bardzo satysfakcjonująca. Taka ścieżka zawodowa wiąże się z różnorodnością zadań, obracaniem się w inspirującym środowisku oraz możliwością rozwoju osobistego. Szukanie zatrudnienia w kulturze ma też swoje wady. Poznaj i je oraz dowiedz się, gdzie szukać najlepszych ofert pracy w tym sektorze.

Praca czeka w większych i mniejszych miejscowościach 

Działalność związana z kulturą, sztuką, rozrywką i rekreacją nie zapewnia zwykle wielu miejsc zatrudnienia. Jednak nawet w najmniejszych miastach z powodzeniem funkcjonują instytucje związane właśnie z tą branżą. Domy kultury, biblioteki, kina, galerie sztuki czy teatry to niejedyne miejsca, w których można znaleźć posadę dającą wiele satysfakcji. 

W całej Polsce organizowane są liczne festiwale i inne, cykliczne wydarzenia, które grupują wielu przedstawicieli zawodowego świata różnych form sztuki i kultury. Ofert zatrudnienia na pewno więcej jest w dużych miastach, ale, jak pokazują aktualne ogłoszenia z mniejszych miejscowości, w nich też można starać się o atrakcyjny wakat. Duże miasta oznaczają zwykle także większą konkurencję. 

Praca z pasją i bez nudy

Pracy w kulturze poszukują zwykle prawdziwi pasjonaci. Mowa nie tylko o artystach, ale również o osobach, które po prostu fascynuje taka działalność i chcą być blisko niej. Zatrudnienie w tym sektorze to sposób na wyrażenie własnej kreatywności. Sektor otwiera drogę do wielu korzyści. To środowisko, w którym można rozwijać się na wielu polach różnych projektów i inicjatyw. Poniekąd to również misja. 

Niektórzy pracownicy chcą krzewić kulturę w społeczeństwie. Taka praca daje realny wpływ na lokalne grupy i ich życie — na przykład na mieszkańców danego miasteczka. To szerzenie otwartości na różnorodność i zrozumienie odmiennych perspektyw. Ponadto praca w tej branży tworzy przestrzeń do eksperymentowania, innowacji oraz zdobywania cennych doświadczeń networkingowych, a nawet podróżniczych. I na pewno nie jest nudna!

Poszerzanie znajomości, organizowanie inspirujących projektów i zawiązywanie współpracy z podobnymi sobie zapaleńcami może przynosić ogromne pokłady satysfakcji ze swojego życia zawodowego, a to przecież ważne dla każdego pracownika. Kultura daje też bogate możliwości rozwoju kluczowych umiejętności. Pracownicy często są multi zadaniowi i uczą się, jak skutecznie zarządzać finansami, jak je pozyskiwać, jak robić dobry marketing, jak promować, angażować innych itp. 

Wiele zalet, ale i niepewność zatrudnienia 

Z drugiej strony szukając pracy w kulturze, warto rozważyć także potencjalne minusy, obrania właśnie takiej ścieżki kariery. Przede wszystkim praca w kulturze często nie daje cenionej stabilności zatrudnienia. Wiele stanowisk jest uzależnionych od organizacji i powodzenia różnych przedsięwzięć, jak na przykład festiwali czy innych wydarzeń. To natomiast zwykle sprawy generujące wiele niepewności, na które organizatorzy i pozostali pracownicy nie mają wpływu. Potencjalnie najbardziej stabilne stanowiska czekają w publicznych instytucjach, ale i tam wakaty są ograniczone.

Średnie stawki zarobków pracowników kultury

Chyba największą wadą poszukiwań pracy w kulturze są także stosunkowo niskie zarobki. Wiele różnorodnych zadań wynikających ze specyfiki branży przy jednoczesnych, marnych stawkach spowodowało, że już nie jedna osoba z pasją do pracy w tym sektorze, musiała z niej jednak zrezygnować. Nie oznacza to, że w kulturze, sztuce, rekreacji czy rozrywce nie da się znaleźć stanowiska z akceptowalnymi płacami, które pozwolą wieść życie na zadowalającym poziomie, a do tego czerpać z innych, licznych zalet tej branży. Niemniej aktualne średnie wynagrodzeń nie zachęcają do poszukiwań pracy w kulturze. 

Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wynika, że co drugi animator kultury zatrudniony w naszym kraju zarabia od 4 270 do 5 730 zł brutto miesięcznie. W zestawieniu najlepiej i najgorzej opłacanych branż w 2022 roku kultura i sztuka zajęły przedostatnie miejsce z medianą miesięcznych zarobków na poziomie 4 900 zł brutto. Natomiast z “Rocznika Kultury Polskiej 2023”, czyli najnowszej publikacji Narodowego Centrum Kultury wynika, że w gminnych instytucjach kultury zarabia się przeciętnie około 5,1 tys. z brutto miesięcznie, a w tych na szczeblu państwowym o około 1 700 zł więcej. 

Gdzie szukać ofert pracy w kulturze z mojego miasta?

Jeśli szukasz dobrze płatnej i rozwojowej pracy w kulturze lub zastanawiasz się, jak wyglądają perspektywy zatrudnienia w tej branży w Twoim mieście, zajrzyj na GoWork.pl. To portal, w którym znajdziesz atrakcyjne oferty pracy także z mniejszych miejscowości. Tu sprawdzisz ogłoszenia z Głogowa: https://www.gowork.pl/praca/glogow;l. Ogłoszenia z każdego innego krańca kraju czekają na odkrycie. Znajdź pracę z GoWork.pl i ciesz się udanym życiem zawodowym.


comments powered by Disqus