„Świat Mitów: Jazon i złote runo” - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 15-06-2024 23:57 ()


Misje z gatunku niewykonalnych to specjalność herosów bez względu na czas, przestrzeń i strefę cywilizacyjną. Przekonać się o tym było można także w poszczególnych odsłonach serii „Świat Mitów” – m.in. „Gilgameszu” i „Heraklesie”. Takiej właśnie misji podjął się kolejny śmiałek z kręgu kultury helleńskiej w osobie Jazona.

Jemu bowiem przyszło wyruszyć ku usytuowanej na wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego Kolchidy, krainy słynącej ze złotego runa. Dodajmy, że pilnie strzeżonego przez miejscowego władcę Ajetesa. Jazon ma jednak osobisty powód, by podjąć się tego zadania. Stawką bowiem jest honor jego pozbawionych monarszego statusu rodziców, a co za tym idzie także jego królewska ojcowizna. Jest on dziedzicem tronu w tesalskim Jolkos, podstępem przejętym przez Peliasa, przyrodniego stryja Jazona. Chciałoby się zatem rzec: nic nowego pod helleńskim słońcem. Intrygi, podstępy i konieczność zmagania się ze zmiennymi humorami boskich lokatorów Olimpu – oto wyzwania, które nie omijają również Jazona. Na jego jednak szczęście w swoich bolączkach i problemach nie jest on sam. Może bowiem liczyć na skrzykniętych do wspomnianego zadania praktyków „misji niewykonalnych” – by wspomnieć m.in. równie znanego z tej serii Tezeusza, a także stale skłonnych do bitki bliźniaków Kastora i Polluksa. Najważniejszym jednak jego atutem okaże się przychylność przedstawicielek płci pięknej. Fortunnie dla Jazona nie tylko śmiertelniczek.

Przybliżona w niniejszym albumie wyprawa po złote runo okaże się rzecz jasna stosownie wymagająca i nawet opieka na ogół niezbyt skorej ku takim łaskawościom Hery nie zwolni uczestników tego przedsięwzięcia przed koniecznością potwierdzania ich statusu jako rzutkich herosów. Stąd wyzwań takich jak m.in. agresywni giganci oraz hipnotyzujące swoim śpiewem syreny nie zabraknie. Wprawiona w scenopisarskim fachu Clotilde Bruneau (notabene dobrze już znana czytelnikom tej serii) zadbała, by sposobności do wykazania się heroizmem okazały się stosownie dynamizującymi rozwój fabuły zwrotami akcji. Wartkość opowieści - swoistego prototypu wydarzeń angażujących liczne zastępy osobowości DC, Marvela czy Valianta - zostaje zatem zapewniona. Jest tu, o co i z kim kruszyć przysłowiowe kopie, a wzmiankowana wyżej rola tzw. czynnika kobiecego zostaje odpowiednio uwypuklona.

O fachowości i profesjonalizmie można śmiało pisać również w kontekście wizualnej strony tego projektu. Alexandre Jubran nie podążył bowiem ścieżką łatwizny licznych, aktywnych współcześnie twórców. Znać to po sposobie akcentowania struktur materii, ich pogłębionego niuansowania za pomocą drobnych kresek (tzw. siankowania), zamiast co często ma miejsce, kontentowania się jedynie wyraziście nakreślonym konturem, wypełnianym następnie cyfrową kolorystyką. Rzeczony plastyk zadbał również o przekonujące plenery i wnętrza obiektów architektonicznych oraz ogólnie o skrupulatnie odtworzone rekwizytorium z epoki. W finale nie zabrakło rzecz jasna rozbudowanej refleksji pomysłodawcy serii, tj. Luca Ferry.

Wyprawa argonautów na niegościnne wody Morza Czarnego to jedna z bardziej udanych realizacji z dotychczas zaprezentowanych polskiemu czytelnikowi w ramach „Świata Mitów”. Wszak skalą epickości równać się ona może „Iliadzie” oraz wyczynom Gilgamesza i Enkidu. Przy czym już teraz można się pokusić o przypuszczenie, że także losy protagonisty kolejnego, zapowiedzianego już albumu tej serii – zmyślnego i dobrotliwego zarazem Prometeusza – okażą się w porównywalnym stopniu emocjonujące.

 

Tytuł: „Świat Mitów: Jazon i złote runo”

 • Tytuł oryginału: „Jason et la toison d’or – tome 1: Premierés armes”, „Jason et la toison d’or – tome 2: Le Voyage de l’Argo”, „Jason et la toison d’or – tome 3: Les maléfices de Médée”
 • Pomysł i autorstwo (oraz tekst wieńczący album): Luc Ferry
 • Scenariusz: Clotilde Bruneau
 • Kierownictwo artystyczne: Didier Poli
 • Rysunki: Alexandre Jubran
 • Kolory: Scarlett Smulkowski
 • Ilustracja na okładce: Fred Vignaux
 • Tłumaczenie z języka francuskiego: Marek Puszczewicz
 • Wydawca wersji oryginalnej: Glénat
 • Wydawca wersji polskiej: Story House Egmont
 • Data publikacji wersji oryginalnej: 2 listopada 2016, 30 maja 2018, 3 kwietnia 2019 r.
 • Data publikacji wersji polskiej: 15 maja 2024 r.
 • Oprawa: twarda
 • Format: 225 x 290 mm
 • Druk: kolor
 • Papier: kredowy
 • Liczba stron: 168
 • Cena: 99,99 zł

Zawartość niniejszego wydania zbiorczego zawarto pierwotnie w albumach „Pierwsze kroki” (2 listopada 2016), „Podróż Argo” (30 maja 2018) i „Czary Medei” (3 kwietnia 2019).

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus