„Świat Mitów: Tezeusz i Minotaur” - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 02-06-2023 20:59 ()


Nie od dziś wiadomo, że starożytna Hellada okresu heroicznego wręcz roiła się od krzepkich śmiałków niekiedy wręcz z zapamiętałością wyżynających rzadkie okazy nietypowej fauny. Należał do nich jeden z najważniejszych protagonistów mitów attyckich w osobie Tezeusza. Jemu bowiem przypisuje się okiełznanie szczególnie problematycznego maratońskiego byka oraz czeredy zbójów lubujących się w wyszukanym mordowaniu swoich ofiar. Jednak jako bezapelacyjne zwieńczenie dokonań wspomnianego na tym polu zwykło się uznawać ubicie przezeń skrywającego się w zaułkach labiryntu Minotaura.

Toteż nieprzypadkowo to właśnie ów humanoid o rogatym czerepie, ponoć owoc plugawego zadurzenia królowej Krety Pazyfae w byku podarowanym jej mężowi (tj. królowi Minosowi) przez samego Zeusa, znalazł dla siebie miejsce także w tytule niniejszego albumu. Ponadto ilustracja zdobiąca jego okładkę nie pozostawia cienia wątpliwości co do konfrontacyjnego charakteru „znajomości” obu wymienionych w tytule osobników. Zanim jednak doszło do wzięcia się rzeczonych za łby, wpierw przybliżone zostały całkiem zawiłe ścieżki życiowe Tezeusza, potomka rodu władającego argiwską Trojzeną, a jak się na pewnym etapie jego żywota okazało, także panującego w Atenach Egeusza. To właśnie podczas wędrówki do głównego ośrodka Attyki (tj. wspomnianych przed momentem Aten) śmiały młodzieniec zyskał okazję do sławy i chwały, rozprawiając się z grasującymi na przemierzanym przezeń szlaku bandytami. Niemniej życiowa próba czekać nań miała na znacznie bardziej odległej Krecie, wyspiarskim centrum tzw. talassokracji minojskiej, niepodzielnie panującej w basenie Morza Egejskiego.

Historia Tezeusza to niemal wzorcowy przykład heroicznego mitu z kręgu kultury helleńskiej. Mamy zatem zawarte w niej wszystkie dobrze znane wielbicielom mitycznych tradycji antyku elementy: dynastyczne niesnaski, zmagania o władzę, płomienne namiętności i z trudem skrywane seksualne perwersje. Dodajmy do tego hybrydalne monstrum, które także współcześnie chętnie „najmowane” jest do różnego typu bestiariuszy (by wspomnieć choćby uniwersum gry „World of Warcraft”), a otrzymamy mieszankę o potencjale do angażowania emocji również obecnego pokolenia odbiorców popkultury. Odpowiedzialny za realizację tego albumu zespół twórców (obok scenarzystki Clotilde Bruneau także m.in. rysownik Mauro de Luca) dołożył starań, by tradycję mityczną wizualnie ujmowaną już co najmniej od czasów świetności malarstwa czarnofigurowego, przystępnie i atrakcyjnie przedłożyć także współczesnemu czytelnikowi. Stąd dynamika licznych scen (w tym nie tylko konfrontacyjnych) oraz stosowne natężenie emocji towarzyszące rozwojowi fabuły. Rysownik wykazał się warsztatową fachowością, ujmując świat dawnej Hellady w stylistyce realistycznej. Toteż mnogość szczegółów rzeczywistości, w której dane było egzystować bohaterom tej opowieści, ujętych zostało z pełną pieczołowitością oraz w zgodzie ze współczesnym stanem wiedzy o momencie dziejowym, w którym hipotetycznie rozegrał się jej pierwowzór.

Nie będzie zatem zaskoczeniem stwierdzenie, że kolejna wizyta w „Świecie Mitów” w wymiarze poznawczym i stricte rozrywkowym satysfakcjonuje. Potwierdza fabularną nośność starożytnych tradycji, które pomimo trudnych do zliczenia burz dziejowych, zachowały się w pamięci kolejnych pokoleń. Cieszy zatem okoliczność, że przed nami kolejne odsłony tej wartościowej i profesjonalnie zrealizowanej inicjatywy twórczej.

 

„Świat Mitów: Tezeusz i Minotaur”

 • Tytuł oryginału: „Thésée et le Minotaure”
 • Pomysł i autorstwo (oraz tekst wieńczący album): Luc Ferry
 • Scenariusz: Clotilde Bruneau
 • Rysunki: Mauro de Luca
 • Kolory: Elvire de Cock
 • Ilustracja na okładce: Fred Vignaux
 • Tłumaczenie z języka francuskiego: Ernest Kacperski
 • Wydawca wersji oryginalnej: Glénat
 • Wydawca wersji polskiej: Story House Egmont
 • Data publikacji wersji oryginalnej: 2 listopada 2016 r.
 • Data publikacji wersji polskiej: 12 kwietnia 2023 r.
 • Oprawa: twarda
 • Format: 22,5 x 29 cm
 • Druk: kolor
 • Papier: kredowy
 • Liczba stron: 56
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus