„Rozkwit i upadek Imperium Triganu” księga II - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 01-04-2024 20:21 ()


Pierwszy zbiór zapisu dziejów struktury politycznej, która odmieniła rzeczywistość planety Elekton oszałamiała skalą rozmachu przedsięwzięcia. Do tego zarówno w wymiarze fabularnym, jak i plastycznym. Stąd w stwierdzeniu, że pieczołowicie wykonane kompozycje autorstwa Dona Lawrence’a wręcz olśniewały, nie ma choćby odrobiny przesady. Jak zapewne nietrudno się domyślić, identycznie sprawy mają się również w zbiorze drugim.

Tytułowe imperium powstałe z inicjatywy jego władcy Trigo trwa bowiem dalej, a okazjonalnie również ekspanduje. Wspomniana planeta wciąż bowiem kryje obszary dotąd poddanym rzeczonego nieznane - by wspomnieć choćby mityczne miasto Dorane. Równocześnie nie brakuje zagrożeń spoza ojczystego globu Triganów, nie wyłączając wrażo usposobionych najeźdźców z innych światów. Ponadto dają o sobie znać tendencje odśrodkowe, wynikłe z ambicji niektórych etnosów współtworzących imperium oraz spiski w otoczeniu niekiedy aż nazbyt naiwnego monarchy.

Jak zatem widać Trigo i jego poddani borykają się z typowymi problemami charakterystycznymi dla syndromu znanego jako „przekleństwo imperium”. Komfort statusu suwerennego mocarstwa jest bowiem kosztowny i wymaga ciągłego czuwania nad biegiem spraw. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza że większość wyzwań objawia się bez uprzedzenia. Trigo i jego najbliżsi (w tym bystry i zaradny bratanek władcy w osobie Janno) zmuszeni są zatem permanentnie improwizować. Toteż także w przypadku tej opowieści po raz kolejny sprawdza się skądinąd znana reguła, w myśl której „(…) chleb władcy jest chlebem troski”.

Odpowiedzialny za scenariusz tego monumentalnego przedsięwzięcia Mike Butterworth zadbał, by zaproponowane przezeń fabuły okazały się stosownie zajmujące, a zarazem wartkie. Co z dzisiejszej perspektywy szczególnie istotne, nie straciły one nic ze swojej pierwotnej siły wyrazu. Jakby na przekór współczesnym tendencjom przyczynia się ku temu wszechwiedzący narrator, stały zabieg stylistyczny, którym wspomniany scenarzysta posługiwał się przy realizacji serii. W tym bowiem przypadku posmak retro to zdecydowanie walor, a nie mankament.

Mariaż stylistyki znanej z osadzonych w czasach antyku produkcji Hollywood doby lat 50. i 60. (vide m.in. „Kleopatra” i „Spartakus”) z fantastyką doby Złotej Ery ponownie przejawił się porywającą realizacją, od której trudno się oderwać. Świat kreowany zostaje uzupełniony o kolejne koncepty, nierzadko wykazujące znamiona inspiracji tzw. romansami planetarnymi (by wspomnieć dobrze już znane polskim czytelnikom cykle science fiction Edgara Rice’a Burroughsa). Buttorworth najwyraźniej nie dystansował się od dobrych wzorców, na czym „Rozkwit i upadek Imperium Trigonów” tylko zyskał.

Podźwignięcia kumulacji tych pomysłów mógł się podjąć artysta faktycznie wyjątkowy. Wybór do tej roli Dona Lawrence’a okazał się najlepszym z możliwych rozwiązań. Warsztatowa biegłość oraz wyraźna skłonność tego autora do wizualnej wystawności i monumentalizmu wprost urzeka. Mimo że zawarte tu prace rzeczonego powstały, zanim jeszcze zaistniał pomysł klasycznej już serii „Storm”, to jednak „Rozkwit i upadek…” w niczym nie ustępuje późniejszym dokonaniom Lawrence’a, które uczyniły go jednym z najlepiej rozpoznawanych twórców europejskiego komiksu. Można tylko pokusić się o przypuszczenie, że bogactwo realiów przedstawionych niniejszego zbioru przerosłoby budżetowe możliwości wielu spośród współczesnych wytwórni filmowych.

Możliwość podziwiania twórczych dokonań takich jak właśnie niniejsze jest nie do przecenienia. Dlatego bardzo cieszy, że w planach Wydawnictwa Kurc uwzględnione zostało kolejne wydanie zbiorcze tej niezmiennie fascynującej sagi.

 

Tytuł: „Rozkwit i upadek Imperium Triganu” księga II

 • Tytuł oryginału: „The Rise and Fall of the Trigan Empire vol.2”
 • Scenariusz: Mike Butterworth 
 • Ilustracje: Don Lawrence
 • Przedmowa: Chris Weston
 • Tłumaczenie z języka angielskiego: Robert Lipski
 • Liternictwo: Raraku.pl
 • Wydawca wersji oryginalnej: Rebellion Publishing
 • Wydawca wersji polskiej: Wydawnictwo Kurc
 • Data premiery wersji oryginalnej (w tej edycji): 19 stycznia 2021 r.
 • Data premiery wersji polskiej: 26 maja 2023 r.
 • Oprawa: twarda
 • Format: 210 x 295 mm
 • Druk: kolor
 • Papier: kredowy 
 • Liczba stron: 288
 • Cena: 150 zł

Zawartość niniejszego wydania zbiorczego opublikowano pierwotnie w magazynie „Look and Learn” nr 332-461 (24 maja 1968-14 listopada 1970) oraz „Ranger Books for Boys” (1 stycznia 1968).

Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus