„Armada” tom 3 - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 08-07-2022 23:50 ()


Relacje Navis z Radą Armady stają się coraz bardziej skomplikowane. Dziewczyna uświadamia sobie, że działalność instytucji, dla której pracuje, daleka jest od ideału. Już wcześniej, gdy pomagała generałowi Rib’Wundowi w ucieczce z więzienia, odkryła jej ciemne karty, ale wygląda na to, że to był wierzchołek góry lodowej.

Tym razem wszystko zaczyna się od niezwykle niebezpiecznej misji, podczas której Navis musi przeniknąć w szeregi wroga („Pułapka”). Dostaje się mianowicie do grupy przestępczej kierowanej przez Kehre-Dizzo. Ta niebezpieczna ekstremistka przygotowuje kolejną akcję skierowaną przeciwko Radzie i Navis musi jej zapobiec. Powiedzieć, że wszystko idzie w tej akcji niezgodnie z planem, to nic nie powiedzieć. Konsekwencje działań Navis tym razem okazują się naprawdę poważne. W kolejnej opowieści obserwujemy aresztowanie jedynej przedstawicielki rodzaju ludzkiego w Armadzie („Odzyskane wspomnienia”). Dziewczynie udaje się jednak mimo wszystko zrealizować jeszcze jedno zadanie. Tym razem związane jest ono z Heiligiem – postacią, od której Navis rozpoczęła – w dość niefortunny sposób – swoją przygodę z Armadą.

„Niestały świat” to pierwsza historia, w której Navis występuje w innym charakterze. Nie jest już agentką rady. Po procesie straciła wszystkie przywileje i musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Mecenas Ehmte-Ciss-Ron, który był jej adwokatem, wysyła ją na planetę bardzo przypominającą feudalną Japonię. Toczy się tu brutalna walka pomiędzy zwolennikami Cesarza oraz tradycjonalistami. Ze względu na obecność bardzo rzadkiej i cennej skały oraz strategiczne miejsce Ribehn – bo tak nazywa się planeta – jest bardzo ważna dla Rady. Dlatego Armada angażuje się w ten spór po stronie Cesarza, który stanowi gwarancję kontrolowania planety. Album zamyka opowieść „Wolna strefa”. Obserwujemy, jak Navis po raz kolejny chce pokrzyżować plany Rady. Tym razem chodzi o ujęcie płatnego zabójcy, który ma zabić generała Rib-Wunda. Tak się składa, że jest nim jednocześnie jeden z byłych podwładnych Kehre-Dizzo (tej ekstremistki z pierwszego albumy w tomie). Navis ma jednak wobec niego swoje plany. Chce mianowicie skłonić go do wyjawienia prawdy o akcji, która doprowadziła ją do obecnego stanu.

Trzeci tom świetnej serii science fiction „Armada” zawiera kolejne cztery opowieści o przygodach odważnej i przebojowej Navis. Jean-David Morvan oraz Philippe Buchet w przemyślany sposób rozwijają wykreowany przez siebie świat. Obserwujemy mianowicie dorastanie głównej bohaterki. I nie chodzi o to, że staje się ona coraz starsza, lecz o jej wiedzę o świecie, w którym przyszło jej żyć. Okazuje, że Rada Armady prowadzi działania, których dziewczyna w żaden sposób nie może zaakceptować. Co gorsza, okazuje się również, że i ona ma swoje na sumieniu. Navis coraz krytyczniej ocenia swoje wcześniejsze, samolubne i pochopne postępowanie. Staje się coraz bardziej zgorzkniała i rozczarowana tym, czego udaje się jej dowiedzieć. Scenarzysta w intrygujący sposób ukazuje jej przemianę, osadzając ją na tle kolejnych ekscytujących przygód. Ten główny motyw, wokół którego zbudowana jest narracja, sprawia, że lektura kolejnych odsłon tej serii jest fascynująca. Duża w tym również zasługa rysownika. Buchet przedstawia kolejne światy w olśniewający sposób. Jego rysunki są niewiarygodnie precyzyjne i dynamiczne zarazem. 

„Armada” jest serią, w której efektowne przygody zostają umiejętnie wkomponowane w narrację dorastaniu i przemianach głównej bohaterki i jej towarzyszy. W albumach zawartych w trzecim tomie wydania zbiorczego powracają także postacie, które poznaliśmy wcześniej. Morvan i Buchet również i ich nie oszczędzają. Każda z postaci żyje i zmienia się w tej serii. Zmienia się także ich postrzeganie przez główną bohaterkę oraz – w konsekwencji – przez czytelnika. Oczywiście taką postacią jest generał Rib-Wund, ale nie tylko. Bez wątpienia najbardziej poruszającym wątkiem tego albumu jest ponowne pojawienie się Heiliga, który do tej pory przecież jawił się jako postać negatywna, a teraz został ukazany w zupełnie innym świetle. Bez wątpienia autorzy komiksu szykują nam jeszcze niejedną taką niespodziankę. I chociażby dlatego warto śledzić dalsze losy Navis. 

 

Tytuł: „Armada” tom 3

 • Scenariusz: Jean-David Morvan
 • Rysunki: Philippe Buchet
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data polskiego wydania: 29.06.2022 r. 
 • Wydawca oryginału: Delcourt
 • Objętość: 196 stron
 • Format: 225 x 290 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • ISBN: 978-83-281-5048-5
 • Cena: 99,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus