„Kaczogród. Carl Barks” tom 9: „Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 05-10-2020 22:30 ()


W życiu czasem jest słońce, innym razem deszcz. Jednak czytując kolejne opowieści z Kaczogrodu… cóż, wszystko wydaje się skąpane w radosnych kolorach tęczy. Niezwykłe szczęście, że co jakiś czas serwuje nam się albumy wielkiego Dona Rosy, a także niezapomnianego Carla Barksa. Jakie atrakcje tym razem przygotowało dla nas wydawnictwo Egmont?

„Kaczogród. Carl Barks - Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948” to kolejny tom w serii, która zbiera prawdopodobnie najlepsze, najciekawsze, chronologicznie opracowane komiksy Carla Barksa. Twórcy o wyjątkowej intuicji, artystycznym zmyśle i talencie do kreślenia wyjątkowo szlachetnych baśni o antropomorficznych zwierzakach. Bo właśnie chyba do baśni najtrafniej byłoby można przyrównać dziedzictwo amerykańskiego scenarzysty i grafika.

Nie od dziś wiadomo przecież, że do inspiracji twórczością Barksa z dumą przyznaje się wielu komiksowych twórców – za swój wzorzec prawdziwego mistrza opowieści uważa go między innymi Jeff Smith, autor kultowego „Gnata”, natomiast nieodżałowany Will Eisner nazwał go „Andersenem komiksów”. W „Tajemnicy starego zamczyska” zapisano, jak zawsze zresztą, sytuacyjny i słowny humor, piekielnie szalone przygody, jak i uniwersalne wartości przyjaźni, miłości, rodzinnego ciepła.

Co jednak ciekawe, szczególnie godne uwagi są dwa pierwsze komiksy o Sknerusie, w tym po raz pierwszy po polsku legendarna opowieść o wizycie w zamku McKwaczów. I w tym miejscu warto poczynić drobną uwagę, bo ze starannie wyselekcjonowanych komiksów wydobyto tym razem perełki z dawniejszych lat. Ostatnio omawiany ósmy tom w kolekcji, czyli „Latający Holender”, pochodził z lat 1958-1959, natomiast „Tajemnica starego zamczyska” to okres datowany na końcówkę lat 40. Wyjątek od reguły sprawił, że możemy poznać prawdziwie legendarne historie, do których przez lata nawiązywali najwięksi twórcy.

Warto też wspomnieć o innych opowiastkach, choćby „Wielkiej niedźwiedzicy”, osobliwej świątecznej powiastce. Wydanie jest uzupełnione o krótsze historie z Donaldem w roli głównej, między innymi komiks z debiutem Gogusia – „Na zakłady nie ma rady”. Barwnie, nieco cudacznie, filozoficznie, ale przede wszystkim widowiskowo – w takim szlachetnym, tradycyjnym stylu, do którego przez lata przyzwyczaił nas Carl Barks.

 

Tytuł: KaczogródCarl Barks tom 9: Tajemnica starego zamczyska i inne historie z lat 1947-1948

  • Scenariusz: Carl Barks
  • Rysunki: Carl Barks
  • Przekład: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 16.09.2020 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Stron: 224
  • Format: 170x260
  • ISBN: 978-83-281-9862-3
  • Cena: 69,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus