„JLA. Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Wieża Babel” - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 13-04-2024 17:24 ()


Czasy niewinności superbohaterskiej konwencji przeminęły dawno temu. Nie ma zatem zaskoczenia, że aktywność przejawiana przez społeczność metaistot skupionych w Lidze Sprawiedliwości wiąże się z trudnymi decyzjami. Jedną z nich zdecydował się podjąć Batman, gromadząc szczególnie wrażliwe informacje. Trudno się zresztą temu dziwić; wszak wiedza to władza.

Nie da się ukryć, że w podjętych zadaniach przedstawiciele tej formacji raz za razem zmuszeni są wykazywać się sprawczością. Ze względu na skalę podejmowanych wyzwań błąd z ich strony mógłby okazać się druzgocący w wymiarze globalnym, a być może nawet całokształtu stworzenia (vide m.in. saga „Batman Death Metal”). Nic zatem dziwnego, że egzystowanie pod nieustanną presją nie pozostało bez wpływu na zapobiegliwość Obrońcy Gotham, który wedle opinii scenarzysty Marka Waida „(…) zawsze posiada plan awaryjny”. Przypadki przejmowania kontroli nad jego towarzyszkami i towarzyszami przez ich adwersarzy (by wspomnieć choćby Starro Zdobywcę) skłoniły go zatem do opracowania metod zaradzenia także takim właśnie sytuacjom. Co więcej, „konsultując” się jedynie z samym sobą…

Kłopot w tym, że problematyczne dane, mimo zabezpieczeń przewidzianych przez nie byle kogo, bo właśnie samego Batmana, znalazły się w niepowołanych rękach. Tym samym czołowi ziemscy herosi znaleźli się na łasce osób bardzo źle im życzących. Kryzys zaufania wobec najbardziej przenikliwego przedstawiciela Ligi Sprawiedliwości okaże się zatem nieunikniony. Zanim jednak Wonder Woman i reszta narażonych na niebezpieczeństwo będzie miała sposobność odnieść się do zapobiegliwości Mrocznego Rycerza, czeka ich arcytrudna przeprawa z ich własnymi słabościami.

„Wieża Babel” była już w Polsce prezentowana w ramach „Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics” (t. 13). W niniejszej edycji tę docenioną (a przez to wciąż chętnie czytaną) opowieść uzupełniono o kilka innych historii, rozpisanych na potrzeby miesięcznika „JLA” przez zawsze gotowego do twórczego czynu Marka Waida. Znać zatem tak charakterystyczną dla tego autora narracyjną żywiołowość, konceptualną śmiałość oraz dogłębną znajomość dziedzictwa uniwersum DC. Stąd sięgnięcie przezeń m.in. po „Bucka Rogersa” tej przestrzeni przedstawionej, tj. oczywiście Adama Strange’a, dla wielu jednej z personifikacji Srebrnej Ery wspomnianego uniwersum. Równocześnie Waid z powodzeniem odnalazł się w „gęstwinie” ówczesnych, dynamicznych zmian, zaistniałych w szeregach Ligi, uzupełnionych przez takie między innymi persony jak syn Darkseida w osobie Oriona oraz jak zwykle niesforny Plastic Man.

Nie będzie zatem zaskoczeniem stwierdzenie, że wraz z tym zbiorem otrzymujemy pierwszorzędnego, rozgrywanego na wiele sposobów, „akcyjniaka”. Do tego, jak przystało na renowatora mitologii „Szkarłatnych Sprinterów”, prowadzonego na tzw. wysokim biegu, przy równoczesnym pełnym panowaniu nad materią opowieści. Ponadto w swoich strukturach niniejsze opowieści ani trochę się nie zestarzały i z powodzeniem mogłyby się odnaleźć także we współczesnej ofercie. Nie inaczej sprawy mają się również w przypadku warstwy plastycznej, bo pomimo okazjonalnego utyskiwania co poniektórych na stylistykę prac Howarda Portera (to właśnie ów twórca narzucił plastyczny ton zawartym tu opowieściom) w swojej klasie pozostają one nadal efektowne. Trafnie przy tym ujmują rozbuchaną (w pozytywnym rozumieniu tego słowa) naturę scenariuszy Marka Waida, twórcy, dla którego pojęcie „zastój” najwyraźniej nie istnieje.

Stąd nawet jeśli tytułowa „Wieża Babel” jest już części ewentualnych odbiorców znana, to z pewnością warto po nią sięgnąć raz jeszcze. Nie tylko z tego względu, że w niniejszej edycji uzupełniono ją o dodatkowe historie, ale też dlatego, że do tak sprawnie zrealizowanych fabuł powraca się z prawdziwą przyjemnością.

 

Tytuł: „JLA. Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Wieża Babel”

 • Tytuł oryginału: „JLA: The Tower of Babel The Deluxe Edition”
 • Scenariusz i wstęp: Mark Waid, Devin Grayson, D. Curtis Johnson
 • Szkic: Howard Porter, Arnie Jorgensen, Mark Pajarillo, Pablo Raimondi, Steve Scott
 • Tusz: John Dell, Drew Geraci, Walden Wong, David Meikis, Doug Hazlewood, Claude St. Aubin, Mark Propest
 • Kolory: Pat Garrahy, John Kalisz, Tom McCraw
 • Posłowie: Kamil M. Śmiałkowski
 • Tłumaczenie z języka angielskiego: Marek Starosta
 • Konsultacja merytoryczna: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawca wersji oryginalnej: DC Comics
 • Wydawca wersji polskiej: Story House Egmont
 • Data publikacji wersji oryginalnej: 27 kwietnia 2021r.
 • Data publikacji wersji polskiej: 28 czerwca 2023 r.
 • Oprawa: twarda z obwolutą
 • Format: 185 x 285 mm
 • Druk: kolor
 • Papier: kredowy
 • Liczba stron: 280
 • Cena: 119,99 zł

Zawartość niniejszego wydania zbiorczego opublikowano pierwotnie w miesięczniku „JLA” nr 18-21 (maj-sierpień 1998), 32-33 (sierpień-wrzesień 1999), 43-46 (lipiec-październik 2000) oraz wydania specjalnego „JLA Secret Files” nr 3 (grudzień 2000).

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji

Galeria


comments powered by Disqus