„My już szczęśliwy, bo my już wolni” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 15-09-2022 23:58 ()


Jacek Michalski, człowiek-legenda polskiego komiksu, od jakiegoś czasu najlepiej odnajduje się przy tworzeniu komiksów związanych z II wojną światową. Jednakowo jego autorskie serie - „Tajemnice D.A.G. Fabrik Bromberg” - jak i albumy tworzone na zlecenie różnego rodzaju instytucji poruszają tę tematykę. Od wielu już lat gdzieś „w przestrzeni” wisi jeden nowy komiks pochodzącego z Bydgoszczy autora, jednak zanim do publikacji dojdzie, minie pewnie jeszcze sporo czasu więc fanom Michalskiego pozostaje sięgać po inne jego publikacje. Najnowsza praca jest tyleż specyficzna, że można ją przeczytać – w formie elektronicznej – za darmo. Komiks nosi tytuł „My już szczęśliwy, bo my już wolni”, a Jacek Michalski pracował nad nim (w roli rysownika) wraz z Maciejem Jasińskim, który odpowiadał za scenariusz. Warto też wspomnieć, że pozycja ta powstała na zlecenie Muzeum Historycznego w Przasnyszu, które to muzeum uzyskało na niego wynoszące 17,5 tys. zł. dofinansowanie w ramach programu Fundusz Patriotyczny z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Historia przedstawiona w komiksie nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 17 grudnia 1942 r., kiedy to okupujący Polskę Niemcy dokonali masakry ludności zarówno w Przasnyszu, jak i innych miastach północnego Mazowsza. Publikacja była jednym z elementów 80. rocznicy masakry dokonanej na członkach Armii Krajowej. Jacek Michalski wraz z Maciejem Jasińskim swoją publikacją nawiązali do tych brutalnych i tragicznych zdarzeń z przasnyskiego rynku. Biorąc pod uwagę rocznicę, jak i to, że każda tego typu publikacja doskonale sprawdza się w roli popularyzowania wiedzy z tego trudnego dla Polski okresu, to komiks jest ważny oraz potrzebny i należy się cieszyć, że medium często wcześniej ignorowane doczekało się takiej roli. Z drugiej jednak strony warto mieć na uwadze fakt, że jest to publikacja bardzo okrojona, niezbyt długa i miłośnicy lektury historii opowiadanych rysunkami mogą czuć pewien niedosyt. Jako całość nie jest bowiem przesadnie obszerna, a trzeba pamiętać, że komiks zajmuje jedynie jej połowę. Druga część to dodatki takie jak przybliżone sylwetki głównych bohaterów czy historie pamiątkowych pomników mieszczących się w miastach będących świadkami mordu na Polakach. Tym samym sam komiks zajmuje niewielką przestrzeń tego wydawnictwa.

Trochę szkoda, bo autorzy musieli się w sposób znaczący ograniczać, a i historia jest przez to mocno skrócona. W tej swojej skrótowości nadal daje się wyczuć rękę obydwu autorów, dla których zeszyt ten nie był pierwszą wspólną produkcją. I cóż, historia pełna jest emocji i dramatyzmu, Jasiński doskonale oddaje bezwzględność oprawców, to w jak tragicznej sytuacji znaleźli się Polacy pod butem nazistów, w końcu to, jaką postawa ci pierwsi się wykazali. Opowieść ta wybornie ukazuje też patriotycznego ducha i bezkompromisowe nastawienie członków AK, a także podkreśla, jak ważne dla nich były rzeczy takie jak rodzina czy ojczyzna. Dzięki temu niemalże namacalnie i fizycznie podczas lektury odczuwamy dumę z tych ludzi i wzruszamy się, gdy dane jest nam towarzyszyć im w ich ostatnich chwilach życia. Chwilach, w których do samego końca nie zapomnieli, że są ludźmi walczącymi o niepodległość Polski. Te emocje na pewno są najmocniejszym punktem komiksu, który przykrywa nawet wady spowodowane skrótowością fabularną. Warto, jednakże wspomnieć też, że Jacek Michalski po raz kolejny swoimi rysunkami potwierdził klasę i charakterystyczny dla niego sznyt rysunków. Specyficzne wykorzystanie drugich planów, obecna w dużej ilości gra cieni i operowanie czernią jako głównym kolorem. To wszystko składa się na obecną kreskę Michalskiego, którą fani jego twórczości znajdą w tej historii. Odkąd rysownik przerzucił się na cyfrowe tworzenie rysunków, jego komiksy przybrały taką formę i w takiej konwencji Michalski stara się tworzyć coraz lepiej.

Recenzowana publikacja to tytuł stworzony na zlecenie państwowej instytucji ze wszelkimi tego konsekwencjami i warto mieć tego świadomość. Dużo w nim patetyzmu, sama komiksowa narracja nie zajmuje wiele miejsca, jednakże z drugiej strony ma ona trafić też do tych, którzy na co dzień nie do końca z tego typu sztuką obcują. Ma to być hołd oddany poległym i w tym wypadku trudno się do czegoś przyczepić. W roli propagatora sprawdza się doskonale, szczególnie jeśli opisane wydarzenia są już nam znane i to głównie dla fanów historii II wojny światowej oraz miejscowej przasnyskiej ludności jest on stworzony.

 

Tytuł: My już szczęśliwy, bo my już wolni

  • Scenariusz: Maciej Jasiński
  • Rysunki: Jacek Michalski
  • Wydawca: Muzeum Historyczne w Przasznyszu 
  • Data publikacji: 18.07.2022 r.
  • Oprawa: miękka
  • Objętość: 32 strony
  • Format: 215x290 mm
  • ISBN: 978-83-964531-0-5
  • Cena: 0 zł

Dziękujemy Muzeum Historyczne w Przasznyszu za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus