„Batman” tom 2: „Wojna Jokera” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 24-03-2022 23:54 ()


Wojna Jokera została już zapowiedziana w  piątym tom serii „Detective Comics”. Odwieczny wróg Batmana znów powrócił i ma zamiar – jak zwykle – narozrabiać. Tym razem jednak działa naprawdę z ogromnym rozmachem. Praktycznie udało mu się zdobyć władzę w Gotham City. Po wrogim przejęciu Wayne Enterprises Książę Zbrodni ma do dyspozycji technologię oraz pieniądze. Punchline – aktualna dziewczyna Jokera – kieruje jego gangiem prosto z siedziby firmy. Harlan Graves, czyli Underbroker jako radca prawny nowego zarządu zarzuca ratusz kolejnymi pozwami, które mają storpedować ewentualną reakcję władz. Joker nie zapomina również o urabianiu opinii publicznej – media nieustannie donoszą o defraudacjach Bruce’a Wayne’a, który jest oskarżany o nielegalne wspomaganie… Batmana. Krótko mówiąc, w mieście panuje ogromne zamieszanie. W tym chaosie Joker realizuje kolejne etapy swojego upiornego planu, w którym najwyraźniej bardzo ważną rolę ma odegrać wykupienie… wszystkich kin w mieście.

W komiksie wiele się dzieje – jak dla mnie zdecydowanie zbyt wiele. Album „Batman. Wojna Jokera” zawiera nie tylko sześć zeszytów serii „Batman”, ale także pojedyncze zeszyty pozostałych serii o przygodach batrodziny – „Batgirl”, Nightwing” oraz „Catwoman”. To nie wszystko! Znajdziemy tu również „Detective Comics”, „Harley Qiunn” czy „Red Hood”. Ewidentnie bowiem ten event miał wpływ na zdarzenia w całym uniwersum. Te dodatkowe wątki sprawiają jednak, że opowieść staje się zdecydowanie przegadana i nadmiernie skomplikowana narracyjnie. Co trochę kłóci się z samą fabułą, która sprowadzona do podstaw, jest jednak schematyczna. Oto bowiem kolejny atak Jokera, który chce zniszczyć nie tylko Batmana, ale także jego pomocników. W gruncie rzeczy wszystko to już było i scenarzyści serwują nam doskonale znane historie. Symbolicznym, choć może niezamierzonym, odzwierciedleniem tej wtórności jest kinowy plan Jokera, w którym kluczowe znaczenie ma… pewien bardzo stary film.

Ta różnorodność znalazła również odzwierciedlenie w warstwie wizualnej – w końcu nad każdą z wymienionych wyżej serii pracuje inny zespół artystyczny. Główny wątek opowieści narysował Jorge Jimenez, który odpowiada za rysunki w serii „Batman”. Jego prace są chyba najmroczniejsze i najbliższe stylistyce realistycznej. Rysunki Robbiego Rodrigueza w serii „Batgirl” są już utrzymane w konwencji bardziej cartoonowej. Riley Rossmo stawia z kolei na upiorny surrealizm, co w zasadzie dość dobrze pasuje do serii „Harley Quinn”. Na uwagę zasługują również intrygująco mroczne i mające w sobie coś staroświeckiego rysunki Guillema Marcha. Podobać również mogą się drobiazgowe i pełne detali plansze stworzone przez Jamesa Stokoe. Bez wątpienia album daje wgląd w stylistykę różnych serii osadzonych w uniwersum Batmana i jako taki jest bardzo interesujący.

Niestety jako całość ten komiks zadowoli zapewne jedynie czytelników pasjonujących się wszystkimi zawiłościami uniwersum Batmana. Osoby, które nie są na bieżąco, zostaną przytłoczone nadmiarem zdarzeń i postaci. Owszem, nie można odmówić scenarzystom umiejętności operowania tym bogactwem. Jest tu kilka wątków, które mogą przykuć uwagę. Na przykład postawa i działania Harley Quinn, która znajduje się tu w szczególnie trudnym położeniu, zostały rozpisane w bardzo ciekawy sposób. O ile ona jest tu na swój sposób wiarygodna i przekonująca, o tyle sam Batman ze swoim kodeksem honorowym nieprzystającym ani trochę do działań Jokera niezmiennie irytuje, a chwilami staje się wręcz groteskowy. Szczególnie w obliczu nadmiaru przemocy, którą ten komiks wręcz ocieka. No, ale komiksowe i kinowe interpretacje przygód Mrocznego Rycerza zmierzają w tym właśnie kierunku od dłuższego już czasu. Tak czy inaczej, jedynym uzasadnieniem podejścia Batmana do sposobu rozprawiania się ze złoczyńcami są względy marketingowe – wiadomo przecież, że nie może pozabijać wszystkich swoich wrogów, bo musi mieć z kim walczyć w kolejnych setkach zeszytów…

 

Tytuł:Batman” tom 2: „Wojna Jokera”

  • oryginału: „Batman Vol.The Joker War Saga”
  • Scenariusz: James Tynion IV i inni
  • Rysunki: Jorge Jiménez, Tomeu Morey i inni
  • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
  • Wydawca: Egmont
  • Data polskiego wydania: 27.10.2021 r. 
  • Wydawca oryginału: DC Comics
  • Objętość: 360 strony
  • Format 165x255 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • ISBN: 978-83-281-5240-3
  • Cena okładkowa: 89,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus