„Batman. Detective Comics” tom 5: „Wojna Jokera” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 09-09-2021 22:43 ()


Piąty tom serii „Detective Comics” oferuje sporą porcję niezłych opowieści, ale nosi mylący tytuł. Owszem, można tu usłyszeć echa wojny wypowiedzianej przez Jokera Batmanowi, ale to tylko jedna część zawartości tego albumu. Drugą stanowi preludium do atrakcji, jakie Joker zafunduje Mrocznemu Rycerzowi. Danie główne, czyli tytułowa „Wojna Jokera” czeka nas dopiero w kolejnym tomie serii „Batman”.
 
Album w gruncie rzeczy składa się z dwóch odrębnych elementów. Pierwsza część to wspomnienia o nieżyjącym Alfredzie. Tak, wierny kamerdyner Batmana nie żyje i teraz nic nie jest już takie jak dawniej. W otwierającym albumie – chyba najsłabszym w tym zestawie – zeszycie „Batman: Pennyworth R.I.P.” batrodzina spotyka się, by trochę powspominać i oddać hołd temu niezwykłemu człowiekowi. Jak na toksyczną rodzinkę przystało, spotkanie zamienia się w festiwal wzajemnych oskarżeń i fochów. Później dostajemy „Detective Comics. Annual #3” zawierający opowieść rzucającą nieco światła na przeszłość Alfreda. W siedzibie Bruce’a Wayne’a pojawia się Marigold Sinclair – dawna współpracowniczka Alfreda,z czasów MI-6. Łączą siły, by dokończyć jedną ze spraw Alfreda. Tę, która doprowadziła go do rezygnacji ze służby. Wspominkową część zamyka – najlepsza z tej trylogii – opowieść zatytułowana „Tydzień”. Czytamy tu list, jaki napisał Alfred właśnie do Sinclair. Dawny agent Jej Królewskiej Mości opisuje swój zwyczajny tydzień na służbie u Bruce’a Wayne’a, a my oglądamy początki kariery Batmana. Zestawienie słów listu z tym, co widać na kadrach stanowi esencję poczucia humoru starego, dobrego kamerdynera.
 
Druga część albumu to już wprowadzenie do zapowiadanej w tytule wojny Jokera – składają się na nią historie pierwotnie opublikowane w zeszytach „Detective Comics”. Pięć pierwszych zawiera kolejne odcinki opowieści o tym, jak doszło do wojny Jokera (#1020-1024), natomiast szósty składa się z dwóch krótkich historyjek, których akcja toczy się już w trakcie tych wydarzeń (#1026). Batman jest na tropie zbrodni popełnionej przez Two-Face’a, ale tym razem sprawa jest niezwykle dziwna. Oto bowiem okazuje się, że ten rozdarty wewnętrznie złoczyńca ma za sobą całe rzesze zwolenników, a raczej wyznawców. Batman nie będzie miał łatwego zadania. Tym bardziej że Two-Face i jego akolici stanowią tak naprawdę tylko jeden z elementów niespodzianki, jaką Mrocznemu Rycerzowi szykuje Joker.
 
Ze względu na swoją konstrukcję piąty tom serii „Detective Comics” stanowi mozaikę, ale poszczególne opowieści czyta się naprawdę dobrze. Peter J. Tomasi, który odpowiada za większość scenariuszy w tym tomie, po raz kolejny udowadnia, że potrafi stworzyć wciągającą opowieść, nawet wtedy, gdy korzysta ze znanych schematów. Błyskotliwe dialogi oraz pomysłowe wykorzystanie znanych postaci to główne atuty jego scenariuszy. Tradycyjnie wiele dobrego można również powiedzieć o warstwie graficznej. Mroczne rysunki Brada Walkera w drugiej części tomu mogą się podobać. Mnóstwo czerni, dynamiczne kadrowanie, śmiałe kompozycje plansz i efektowna choreografia walk to mocne strony jego rysunków (nadal tylko nie mogę sam przed sobą rozstrzygnąć, czy wydłużona głowa Batmana w kształcie przypominającym nieco głowę Aliena jest ok, czy jednak nie). Klasę znów pokazał Eduardo Risso w krótkiej historyjce „Tydzień”. No i na pewno oko wielu fanów ucieszą okładki alternatywne poszczególnych zeszytów autorstwa Lee Bermejo umieszczone na końcu albumu.
 
„Detective Comics” pod dyrekcją Petera J. Tomasiego pozostaje serią dającą wiele frajdy podczas lektury. Nadal czuć tu klimat klasycznych opowieści o Batmanie. Tym razem autorzy oddają hołd nieżyjącemu Alfredowi (swoją drogą, ciekawe jak długo ten wierny kamerdyner Wayne’a pozostanie martwy) oraz zapowiadają kolejny wielkie wydarzenie. Niebawem sceną zawładnie Joker, by znów zasiać chaos na ulicach Gotham. Szczegóły tej awantury poznamy już niebawem, w kolejnym tomie serii „Batman”.

 

Tytuł: „Batman. Detective Comics. Tom 5. Wojna Jokera”

 • Tytuł oryginalny: „Batman: Detective Comics. Vol 5. The Joker War”
 • Scenariusz: Peter J. Tomasi, James Tynion IV
 • Rysunki: Brad Walker, Kenneth Rocafort, Eduardo Risso
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data polskiego wydania: 24.08.2021 r.
 • Wydawca oryginału: DC Comics
 • Objętość: 236 stron
 • Format 165x255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena okładkowa: 69,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus