„Stranger Things” tom 3: „Prosto w ogień” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 09-09-2020 22:49 ()


„Prosto w ogień” stanowi kontynuację zdarzeń opisanych w „Szóstce”. Jak pamiętamy, z instytutu udało się uciec tylko Ricky’emu oraz Marcy. Druga z bliźniaczek ciężko ranna po eksperymencie musiała zostać, natomiast Francine, czyli Szóstka, zginęła, umożliwiając ucieczkę swoim przyjaciołom. Teraz, kilka lat po tych zdarzeniach, Marcy i Ricky nadal cały czas szukają informacji o projekcie, w którym brali udział. Spotykamy ich w roku 1985 w Bostonie. Trafiają na ślad grupy odpowiedzialnej za dość dziwne przestępstwa. Ricky podejrzewa, że mogą to być inni uciekinierzy z laboratorium w Hawkins. Bohaterowie mają szczęście i znajdują młodzieżowy gang, faktycznie dowodzony przez dziewczynę o imieniu Kali. W laboratorium Brennera była znana jako Ósemka. Warto przypomnieć, że poznaliśmy ją również w serialu, gdzie przez jakiś czas działała wspólnie z Jedenastką. To spotkanie przyniesie Marcy szokującą informację. Otóż jej siostra, którą uważała za zmarłą, jednak żyje! Teraz dziewczyna ma tylko jeden cel – za wszelką cenę chce odnaleźć bliźniaczkę.

Jody Houser znów tworzy całkiem udaną i interesującą opowieść o dalszych losach uciekinierów z Hawkins. Motorem napędowym tej historii są relacje Ricky’ego i Marcy. Widzimy zdeterminowanego chłopaka, który szuka zemsty i robi wszystko, by śmierć Francine nie poszła na marne. Marcy natomiast rozpaczliwie próbuje wrócić do normalności. Chce się zadomowić, znaleźć przyjaciółki i żyć jak zwykła nastolatka. Jednak w momencie, gdy dowiaduje się o tym, że jej siostra żyje, wszystko się zmienia. Od tego momentu nie liczy się dla niej nic poza odnalezieniem Jamie. Oczywiście całemu przedsięwzięciu dodatkowego smaczku nadaje to, że poszukiwana dziewczyna obdarzona jest niezwykle niebezpieczną dla innych i dla niej samej mocą.

Za warstwę graficzną tym razem odpowiada dwóch rysowników. W głównej czterozeszytowej serii rysunki stworzył Ryan Kelly, natomiast ostatni, bonusowy zeszyt narysował Ibrahim Moustafa, który przede wszystkim skoncentrował się na oddaniu podobieństwa bohaterów do postaci z serialu. Ta będąca raczej swoistym podsumowaniem serialu historyjka, w której Steve i Nancy próbują jakoś pocieszyć Mike’a rozpamiętującego zniknięcie Jedenastki, została wydana przez Dark Horse z okazji Dnia Darmowego Komiksu w roku 2019. Tradycyjnie już bardzo interesująco prezentują się okładki poszczególnych zeszytów – tym razem narysował je Viktor Kalvachev. Na końcu albumu znalazło się jeszcze miejsce na kilka wariantowych okładek poszczególnych zeszytów stworzonych przez różnych artystów.

Trzeci tom serii „Stranger Things” stanowiący kontynuację opowieści o uciekinierach z laboratorium doktora Brennera nie zawodzi oczekiwań rozbudzonych poprzednim albumem. Wszystko tym razem kręci się wokół poszukiwań Jamie. Jej siostra Marcy oraz towarzyszący jej Ricky tworzą interesującą parę bohaterów. Ich skrajnie odmienne motywacje napędzają całą historię. Jody Houser koncentruje się na innym aspekcie uniwersum, dzięki czemu jej historia może zainteresować fanów serialu, ale jest również zrozumiała dla wszystkich, którzy jeszcze nie odwiedzali Hawkins. Opowieść o nastolatkach skrzywdzonych przez bezdusznego doktora Brennera stanowi ważne rozwinięcie głównej linii narracyjnej. Nie ma tu może zaskakujących zdarzeń ani oryginalnych rozwiązań fabularnych, ale za to dostajemy, podobnie jak w poprzednim tomie, solidną i sprawnie napisaną opowieść z bohaterami, z którymi naprawdę można się utożsamiać. Pomimo posiadania wyjątkowych mocy są oni bowiem zwykłymi nastolatkami, pragnącymi odnaleźć się jakoś we wrogim świecie.

 

Tytuł:Stranger Things” tom 3: „Prosto w ogień”

 • Tytuł oryginału: „Stranger Things. Volume 3: Into the Fire”
 • Scenariusz: Jody Houser
 • Rysunki: Ryan Kelly
 • Tłumaczenie: Donata Olejnik
 • Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
 • Data polskiego wydania: 14.08.2020 r.
 • Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
 • Data wydania oryginału: 2019 r.
 • Objętość: 112 stron
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: czarno-biały
 • Cena okładkowa: 49,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus