„Usagi Yojimbo Saga” księga 3 - recenzja

Autor: Dawid Śmigielski Redaktor: Motyl

Dodane: 08-01-2020 22:46 ()


Miyamoto Usagi nadal wędruje ścieżkami Kraju Kwitnącej Wiśni, pomagając biednym i skrzywdzonym. Przeciwstawiając się ludzkiej podłości, głupocie i demonicznemu złu, a także ratując Japonię przed wojną domową, podejmując się heroicznej misji dostarczenia legendarnego miecza Pożeracza Traw do świątyni Atsuta, który w niepowołanych rękach może stać się niewyobrażalnym narzędziem zbrodni. Tym samym Stan Sakai kontynuuje wątki z poprzednich rozdziałów, wplątując długouchego ronina w najniebezpieczniejszą przygodę, jaką przyszło mu przeżyć, kładąc na szali jego los i towarzyszących mu kompanów, ale stawka jest ogromna – przyszłość ojczyzny. Sakai porzuca jednak rozmach znany z pierwszego „Ostrza Bogów” („Usagi Yojimbo Saga” księga 2), czyniąc historię bardziej kameralną, a jednocześnie dramatyczniejszą. Pełną zwrotów akcji, nieoczekiwanych sojuszy i krwawych pojedynków, trzymającą w napięciu do ostatniego kadru.

Udało się pochodzącemu z Japonii autorowi w sposób idealny połączyć w barwną drużynę niezwykłe osobowości występujące na łamach jego serii. Szlachetny Usagi, gburowaty łowca nagród Gen, Mnich Sanshobo, toczący od wielu lat życie chłopa Generał Ikeda i przywódczyni klanu Ninja Neko – Kashiru Chizu to mieszanka iście wybuchowa. Choć wszyscy mają ten sam cel, to prawie każde z nich chciałoby go zrealizować na swój własny sposób. Czy pozwolą sobie na wzajemne zaufanie? Na pewno nie mogą pozwolić sobie na komfort działania w pojedynkę, kiedy na każdym kroku czai się śmiertelne zagrożenie ze strony dwóch zwaśnionych klanów ninja gotowych na wszystko, aby zdobyć Pożeracza Traw. Nie wszyscy z tej wyprawy wyjdą cali i zdrowi…

Trzeci tom samurajskiej sagi oprócz najdłuższego, rozpisanego na prolog i sześć rozdziałów „Ostrza Bogów II” prezentuje wiele krótszych historii i miniatur, dzięki którym możemy lepiej poznać głównego bohatera oraz jego przyjaciół. W „Zabawnej historii, która wydarzyła się w drodze na turniej” jesteśmy świadkami pierwszego spotkania i pojedynku Usagiego z Tomoe Ame, późniejszej przybocznej i osobistej doradczyni Pana Noriyuki z klanu Geishu. W „Opowieści Kitsune” poznajemy smutną historię niełatwego życia zręcznej złodziejki i kuglarki… Sakai nie odsyła swoich bohaterów w niebyt. Przykłada wielką miarę do tego, aby każdy z nich stał się bliski czytelnikowi. Ma ogromny szacunek do wykreowanych przez siebie postaci, które zawsze dodają pisanym i rysowanym przez niego komiksom kolorytu i wagi.

To, co zachwyca najbardziej w twórczości Stana Sakai, to jego precyzja w planowaniu serii. Umiejętność wybiegania w daleką przyszłość poprzez niepozorne zawiązywanie wątków, które rozwijają się w najmniej oczekiwanym kierunku, szybko ucichają, aż w końcu pojawiają się znienacka, rozpętując kolejną burzę, stawiając Usagiego przed szeregiem skomplikowanych problemów do rozwiązania. Owszem, zdarza się, że zakończenie poszczególnych rozdziałów da się przewidzieć, jednak takich momentów jest w serii niewiele i ostatecznie w żaden sposób nie wpływają na jej negatywny odbiór.
Seria o szlachetnym króliku-roninie, choć w dużej mierze zwraca uwagę na problemy społeczne, neguje zło i niesie głębokie refleksje na temat otaczającego nas świata, jest również wspaniałą rozrywką. Sakai nie tylko moralizuje. Tworzy barwne, spektakularne przygody czerpiąc z opowieści grozy („Gospoda Pod Wzgórzem Księżycowego Cienia”, „Kumo”), z klasyki kina – „Straży przybocznej” Akiry Kurosawy („Pojedynek”) czy nawiązując do bajki o uczciwym drwalu („Usagi i kami ze studni”) urozmaicając tym samym samurajską opowieść. Za każdym razem, jak już się rzekło, pod płaszczykiem fascynujących zdarzeń kryje się drugie dno. Morał, przesłanie, modrość. W ten sposób seria doskonale się uzupełnia, dając nam wyważone w każdym aspekcie wielkie dzieło.

Również w sferze wizualnej, gdzie Sakai zachwyca dynamiką i choreografią walk, szczególnie w rewelacyjnej pod tym względem „Ucieczce” czy wypełnionym po brzegi pojedynkami w „Ostrzu Bogów II”. Na uwagę zasługuje stopniowanie napięcia w czterostronicowej nowelce „Tsuru” o poziomym układzie plansz, nawiązującym do niedzielnych pasków z przygodami „Fistaszków”. Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie na niesamowitą umiejętność oddania zmęczenia. Chyba żaden komiksowy autor nie potrafi w tak przekonujący sposób ukazać fizycznego i psychicznego wyczerpania bohaterów.

Jednym zdaniem: wszystko w tej sadze jest mistrzowskie.

 

Tytuł: „Usagi Yojimbo” księga 3

 • Scenariusz: Stan Sakai
 • Rysunki: Stan Sakai
 • Tłumaczenie: Jarosław Grzędowicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 21.07.2019 r. 
 • Druk: czaro-biały
 • Oprawa: miękka
 • Format: 145 x 205 mm
 • Stron: 616
 • ISBN: 9788328142596
 • Cena: 89,99 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksów do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus