„Podniebny Harry” tom 2: „Hollywoodland” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 27-02-2019 23:00 ()


Przeżyłem nadejście kina dźwiękowego, dwa rozwody i prohibicję… Czego miałbym się jeszcze obawiać? - Douglas Fairbanks.

Troje przyjaciół - Harry Faulkner, były weteran I wojny światowej, dziennikarka Betty Laverne, a także mechanik Lumpy - musi na trochę zaszyć się w bezpiecznym miejscu, aby echa afery związanej z Wakandą ucichły. Gdzie lepiej szukać schronienia, jak nie w samym centrum  świata rozrywki, którym niewątpliwie jest przeżywające rozkwit amerykańskie kino. To właśnie w niesławnym Mieście Aniołów bezrobotny pilot znajduje intratną fuchę. Ekwilibrystyczne akrobacje, korkociągi w powietrzu, a nade wszystko roztrzaskany trójpłatowiec to znak rozpoznawczy Harry’ego. Kiedy Lumpy drży w obawie, że jego kompan zostanie zdemaskowany, ten beztrosko poczyna sobie na planie filmowym i w nocnych klubach artystycznego półświatka.

Jednak to nie dorabianie jako wzięty kaskader wydaje się najciekawszym zajęciem Harry’ego. Wielki świat filmu, zakrapiane imprezki z odrobiną adrenaliny – wszak to czas prohibicji, piękne kobiety i gangsterskie porachunki. Faulkner na przekór ostrzeżeniom swoich towarzyszy, nieco przypadkowo, daje się ponieść emocjom. Kto bowiem oparłby się zjawiskowej Clarze Palmer? A sprytna gwiazdeczka dużego ekranu widzi w Harrym osobę niezamieszaną w lokalne układziki. Dla niej jest on postacią spoza kręgu gangsterskich zależności. Jej życie zależy bowiem od pewnej taśmy filmowej, która nie tylko może naprowadzić federalnych na grubszą intrygę, ale zagrozić stabilności Ameryki w tych trudnych czasach kryzysu.

Nie można odmówić Willemowi kapitalnego wręcz rozrysowania świata X Muzy, który znany jest nam bliżej jako Hollywood. Autor Miecza Ardeńczyka uczynił to z niezwykłym pietyzmem, poczynając od nakreślenia soczystej intrygi zmierzającej do secesji Południa, wplątując głównego bohatera w romans będący pożywką dla brukowców, a jednocześnie nie zapominając o dynamicznej, niekiedy zwariowanej akcji. Harry na planie filmowym jest niczym wulkan energii, co stanowi również reperkusję jego poprzednich przygód. Ponadto bryluje w powietrzu, a akrobacje z jego udziałem mrożą krew w żyłach. Nie brakuje też akcentów czysto filmowych jak pojawienie się Douglasa Fairbanksa. Fabuła naszpikowana jest delikatnymi aluzjami do raczkującego dźwiękowego kina, które przebojem zaczęło podbijać serca Amerykanów w latach trzydziestych poprzedniego stulecia.

Hollywoodland to doskonałe połączenie kryminału, awanturniczej przygody, romansu w świetle fleszy, a także niespodziewanych zgonów. Étienne Willem nieustannie czaruje swoimi niezwykle szczegółowymi ilustracjami wprowadzającymi czytelnika w międzywojenny świat kina. Wyraziści antropomorficzni bohaterowie oraz humorystyczne dialogi dopełniają reszty. Przy drugim tomie Podniebnego Harry’ego nie sposób się nudzić, a to jeszcze nie koniec jego kłopotów. Kontynuacja zapowiada się niemniej ekscytująco.  

 

Tytuł: „Podniebny Harry” tom 2: „Hollywoodland”

 • Scenariusz: Étienne Willem
 • Rysunki: Étienne Willem
 • Przekład: Paweł Łapiński
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 20.02.2019 r. 
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 215x285
 • ISBN: 9788328135253
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus