„Podniebny Harry” tom 1: „Wakanda” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 10-09-2018 22:55 ()


Etienne Willem zaliczył niezwykle udany debiut na polskim rynku. Najpierw do sprzedaży trafił doceniony i chwalony Miecz Ardeńczyka, a lada dzień pojawi się jego kolejny komiks Podniebny Harry. Bez wątpienia jest to gratka dla wielbicieli klasycznych opowieści przygodowych oraz antropomorficznych bohaterów.

Akcja pierwszego tomu serii - Wakandy - rozgrywa się w Ameryce w latach trzydziestych ubiegłego stulecia, gdy światowe mocarstwo stara się podźwignąć z kryzysu gospodarczego. Jego skutki wciąż są odczuwalne i dotykają wielu sfer życia. Głównym bohaterem jest Harry Faulkner, były weteran z eskadry Lafayette, obecnie bezrobotny pilot. Na pierwszy plan wysuwają się również: jego dziewczyna – dziennikarka Betty, a także mechanik Lumpy. Na niebie Nowego Jorku ma dojść do niecodziennego zjawiska, a mianowicie uroczystego pokazu lotniczego Zeppelina o nazwie Wakanda. Ma to być wielki sukces burmistrza miasta, który otworzy latającym kolosom drogę ku Europie. Władzom marzy się bowiem połączenie transatlantyckie, a sterowce wydają się do tego idealną maszyną. Jednak podczas dziewiczego rejsu coś idzie nie tak, na pokład wdziera się grupka powietrznych piratów sabotujących lot. Harry musi ruszyć na ratunek Betty, która licząc na gorący materiał do gazety, znalazła się na pokładzie Wakandy. Dziarska małpka musi wspiąć się na wyżyny umiejętności, by dostać się do sterowca i wyciągnąć z opresji swoją dziewczynę.

Pierwszy tom serii sygnowanej nazwiskiem Etienne’a Willema to mariaż przygodowej fabuły z thrillerem, dynamiczną akcją oraz sporą dawką humoru. To dość klasyczna historia oparta na prostym schemacie, ale mająca swój niepowtarzalny urok. Ilustracje Willema zachwycają, autor nie tylko precyzyjne oddaje realia epoki, ale też kreśli interesujących bohaterów, którzy z miejsca zaskarbiają sobie sympatię czytelnika. Dorzucając do tego dynamiczne sekwencje powietrznych walk, szczegółowość świata przedstawionego oraz zawadiacki, brawurowy charakter Harry'ego, otrzymujemy sprawdzony przepis na hit. A niniejszy album oprócz solidnej fabuły może poszczycić się spektakularnymi rysunkami, antropomorficzne postaci wręcz ożywają na kartach komiksu. Akwarelowe pociągnięcia pędzlem nadają rysunkom odpowiedniej żywiołowości, pogłębiają wrażenia animacyjne, a także podkreślają dynamizm scen konfrontacyjnych. Bez wątpienia perypetie dzielnego pilota-kaskadera mają w sobie również potencjał na animowaną ekranizację.

Podniebny Harry to efektowne połączenie przygody, ekspresyjnych ilustracji oraz zajmujących postaci. Udany start serii, która - miejmy nadzieję - na dłużej zadomowi się na rodzimym rynku. Wakanda to tylko przedsmak emocji, gdyż przeszłość bohaterów jest na tyle bogata, że kolejne tomy serii zapowiadają się równie ekscytująco.

 

Tytuł: „Podniebny Harry” tom 1: „Wakanda”

 • Scenariusz: Étienne Willem
 • Rysunki: Étienne Willem
 • Przekład: Paweł Łapiński
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 19.09.2018 r. 
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 215x285
 • ISBN: 9788328135253
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus