Święto TM-Semic po raz kolejny!

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 05-06-2018 08:49 ()


Zdawać się mogło, że dopiero co świętowaliśmy ćwierć wieku od zaistnienia wydawnictwa TM-Semic (urodzinowe świeczki zdmuchnięto podczas VII Lubelskich Spotkań Komiksowych 10 maja 2015 roku). Tymczasem dziś właśnie upływa 28 lat od chwili, gdy 5 czerwca 1990 roku ów wydawca dał znać o swoim istnieniu oraz ambicji zaprezentowania polskim czytelnikom „światowych bestselerów po polsku”. Właśnie wówczas koncept publikacji przedruków amerykańskich komiksów (w tym przede wszystkim superbohaterskich) nabierał przysłowiowych rumieńców.

Stąd już niebawem pierwsze tytuły oferowane przez przeszłe TM-Semic (wówczas funkcjonująca jako TM-Systemgruppen/Codem) – „The Amazing Spider-Man” i „The Punisher” - trafiły do ogólnokrajowej dystrybucji. W wymiarze komercyjnym przedsięwzięcie okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę i już niebawem wydawnictwo zaistniałe za sprawą dwóch Polaków zamieszkujących w Szwecji – Stanisława Dudzika i Waldemara Tevnella – poszerzyło swoją ofertę o kolejne komiksy – m.in. „Różową Panterę”, „Goliata”, „Supermana” i „Batmana”. Jak czas pokazał, był to początek aktywności zespołu redakcyjnego (notabene zorganizowanego w swoim zasadniczym trzonie wiosną 1991 roku), za którego sprawą polscy czytelnicy otrzymali setki często znakomitych tytułów, wśród których wciąż wspominane są m.in. takie jak „Daredevil: The Man Without Fear!”, „Ghost Rider 2099”, „Batman: Mroczny Rycerz Mrocznego Miasta” czy „X-Men: X-Tinction Agenda”. Nie ryzykując przesady, można śmiało rzec, że w wymiarze komiksowym ostatnia dekada XX wieku bezapelacyjnie należała do rzeczonego wydawcy.

W oczekiwaniu na rychle nadciągającą XXX rocznicę zawiązania się tej inicjatywy proponujemy lekturę wywiadów/wspomnień Waldemara Tevnella i Stanisława Dudzika oraz Marcina Rusteckiego i Arka Wróblewskiego.

Galeria


comments powered by Disqus