Jubileusz 25 lat TM-Semic!

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 05-06-2015 09:47 ()


Dokładnie ćwierć wieku temu, 5 czerwca 1990 r., czytelnicy harcerskiej gazety „Świat Młodych” natrafili na elektryzująco brzmiącą reklamą: „Światowe komiksy w tłumaczeniu polskim! Pierwsze numery już w czerwcu!”.

Miesiące poprzedzające ten dzień obfitowały w niespotykany wcześniej wysyp komiksów, wśród których znalazły się przedruki takich serii jak „Hugo”, „Smerfy”, „Conan” i oczywiście „Thorgal”. Wciąż jednak brakowało komiksów superbohaterskich, dotąd polskim czytelnikom niemal nieznanych (pomijając nielegalną edycję „Superman: 50 lat” z 1989 r.). Dla osób choćby pobieżnie zaznajomionych z ofertą anglosaskiego rynku komiksowego wydawało się oczywiste, że raczej prędzej niż później doczekamy się wejścia na rynek wydawnictwa oferującego polskie wersje tytułów DC i Marvela.

 

Wiele wskazywało, że ambicje podjęcia się tej roli przejawia wydawnictwo AS Editor, jako że wczesną wiosną wspomnianego roku zaprezentowało ono polską wersję jednego z epizodów serii „The Savage Sword of Conan” (oryginalnie publikowanej przez Marvela). Niebawem do dystrybucji trafił również pierwszy odcinek mini-serii „Elektra” z udziałem Daredevila. Jak się jednak okazało rola ta przypadła spółce Semic TM-System Codem, zawiązanej przez przebywających w Szwecji Stanisława Dudzika i Waldemara Tevnella. To właśnie wspomniana inicjatywa ewoluowała w wydawnictwo TM-Semic, które na niemal całe lata dziewięćdziesiąte minionego wieku zdominowało polski rynek komiksu. Obrosło ono również swoistą, nostalgiczną legendą, a najlepiej rozpoznawalne osobowości wydawnictwa – redaktor naczelny Marcin Rustecki oraz Arek Wróblewski (łącznik z czytelnikami) – zyskały wśród czytelników status idoli.

 

Fundamentalna rola TM-Semic w popularyzacji komiksu superbohaterskiego na polskim gruncie nie podlega dyskusji. Można śmiało rzec, że to właśnie nostalgia za owym wydawnictwem walnie przyczyniła się do przychylnego odbioru Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, a w konsekwencji renesansu zainteresowania komiksem superbohaterskim, którego obecnie jesteśmy świadkami.

 

Korzystając z tej wyjątkowej okazji zapraszamy do lektury tekstu przybliżającego historię wydawnictwa. Tekst zamieszczono pierwotnie na łamach szesnastego numeru „Zeszytów Komiksowych”. Zainteresowanych znacznie bardziej szczegółową prezentacją niezapomnianego wydawnictwa zachęcamy do zapoznania się z książką Łukasza Kowalczuka „TM-Semic: Największe komiksowe wydawnictwo w Polsce lat dziewięćdziesiątych”.

 


comments powered by Disqus