„Deadpool” tom 8: „Axis” - recenzja

Autor: Piotr Żniwiarz Redaktor: Motyl

Dodane: 26-02-2018 08:50 ()


Zadyma z nową inkarnacją Red Skulla, opisana na kartach historii Avengers i X-Men – Axis, odwróciła do góry nogami sytuację w komiksowym Marvelu. Bohaterowie poczuli się nad wyraz pewnie, opowiadając się po stronie zła, natomiast złoczyńcy nagle zboczyli z drogi występku, by zasilić siły dobra. Nie każdemu przyszło to z łatwością, stać się nagle obrońcą uciśnionych, ale w obliczu skrywanych w podświadomości bohaterów pragnień i żądz, ktoś musi stawić czoło odmienionym Avengers.

Pasażerem do ogarniętej walką Genoshy, gdzie rozpętało się piekło zarówno dla herosów, jak i czarnych charakterów, był również Deadpool. On także uległ zaklęciu inwersji i z brutalnego zabijaki, który z radością dziurawi lub szatkuje swoich przeciwników, zmienił się w pacyfistę. Tak oto narodził się Zenpool, chociaż widać, że dawne alter ego Wade’a Wilsona nie daje za wygraną.

Axis, czyli główne wydarzenie odpowiadające za galimatias w marvelowskim światku nie należy do historii zbyt udanych, aczkolwiek jego reperkusje w mniejszym lub większym stopniu mogą okazać się interesującymi eksperymentami. Jakie oddziaływanie ma to na przygody Deadpoola. Ano najemnik z nawijką… tfu pacyfista i wegetarianin praktykujący Zen nadal potrafi zdzielić po mordzie pomniejszych złodziejaszków, jednak jego nowa filozofia życiowa mocno koliduje z dotychczasowym wizerunkiem. Dość szybko powoduje to narastające napięcie w małżeńskim pożyciu, relacjach z kumplami, w końcu doprowadza do konfrontacji z pewną pokojowo nastawioną grupą mutantów, która ewidentnie zasmakowała w czynieniu zła. Jednak to nie wszystko, bo kiedy dawny kompan Deadpoola jest w potrzebie, nowo narodzony heros rusza z odsieczą, by dać… się posiekać.

Odwrócenie ról w przypadku przygód Deadpoola silnie oddziałuje na jego dotychczasowe życie, co autorzy podkreślają i czynią z tego podłoże do wielu celnych żartów. Nawyki i mocne strony Wade’a stają się teraz jego słabością, a tak przynajmniej widzą to jego najbliżsi. Relacje z żoną, z innymi bandziorami, którzy zboczyli na ścieżkę światła, są osłodą tego albumu. Szczęśliwe naczelne wydarzenie jest tu potraktowane jedynie jako impuls do zmiany postawy postaci, co należy uznać za trafne posunięcie. W oderwaniu od zawieruchy związanej z Axis Deadpool ma masę swoich problemów. Można do nich zaliczyć niewyrównane porachunki z Draculą, który przywdziewa zbroję spider-zabójcy z demobilu (jest przy tym niewyczerpanym źródłem abstrakcyjnego humoru) czy też chęć pomocy koreańskim X-Men, co natomiast gwarantuje wysoki poziom rozwałki.

Między sprośnym i niewybrednym humorem oraz nawiązaniami do innych komiksów Marvela twórcy starają się nadać opowieści nieco dramatycznego wymiaru, jeżeli w przypadku żartownisia Deadpoola można o czymś takim w ogóle mówić. Obojętnie czy bohaterem jest Wade przywdziewający swój tradycyjny czerwony kostium, czy biały uniform Zenpoola, to stara się pomóc, chronić swoich bliskich (czyni to oczywiście w osobliwy sposób), co jest nie tyle jego misją, ile niewielką namiastką szczęścia, spełnienia. Czy aby jednak na pewno?  

 

Tytuł: „Deadpooltom 8: „Axis

 • Scenariusz: Brian Posehn, Gerry Duggan
 • Rysunki: Scott Koblish, Mike Hawthorne
 • Tłumaczenie: Oskar Rogowski
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Data publikacji: 21.02.2018 r.
 • Liczba stron: 132
 • Format: 16,5x23,5 cm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji. 

Galeria


comments powered by Disqus