Margaret Haddix "Dzieci Cienie: Wśród zdradzonych. Wśród notabli" - recenzja

Autor: Konrad "Kilm" Kowalski Redaktor: Kilm

Dodane: 25-03-2012 14:42 ()


Życie w szkolnych murach zawsze wydaje się bezpieczne. Jednak nie w tym świecie. Nina Indi zostaje pochwycona przez Policję Populacyjną i skazana na więzienie. Jest przekonana o pewnej śmierci, jednak gdzieś w głębi duszy skrywa nadzieję na wolność. W końcu ze strony rządu pojawia się alternatywa: może uzyskać wolność w zamian za zdradzenie współtowarzyszy z celi. Jaką decyzję podejmie Nina? Co okaże się ważniejsze, wolność czy los innych? Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za podjęcie decyzji, do końca nie wiadomo czy słusznych?

Luke Garner otrzymał szansę wydostania się z domu i rozpoczęcia życia w szkole pod przybranym nazwiskiem. Musiał stawić czoła wielu trudnościom, aby nikt nie dowiedział się o tym, kim jest naprawdę. Jednak to nie koniec kłopotów. Do szkoły przybywa młodszy brat Lee Granta, chłopca, którego imię i nazwisko przyjął nasz bohater. A wraz z nim przybywają problemy. Mimo, iż Luke stąpa po pewnym gruncie, wie dobrze, że znalazł się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Będzie musiał stawić czoła chłopcu, który dopiero stracił brata oraz swojej nowej rodzinie, której plany są aż nader zagadkowe. Czy Luke zdoła wyjść z opresji cało? Jakie niespodzianki przygotowała jego „rodzina zastępcza”? Kto okaże się stać po stronie bohatera?

Dwójka bohaterów będzie stać przed nie lada wyzwaniami. Każde pytanie znajdzie swoją odpowiedź,  a wątki, które wydawałoby się, że zostały już raz na zawsze zamknięte ponownie ożyją. Bezpieczeństwo trzecich dzieci jest pozorne, a zagrożenia można spodziewać się z każdej strony. Przed nami kolejna odsłona bestsellerowego cyklu Dzieci Cienie.

Wśród zdradzonych. Wśród notabli to dwie opowieści kontynuujące wydarzenia z poprzedniego tomu. Tym razem bohaterów czekają inne wyzwania, a każde z nich pełnić będzie adekwatną do sytuacji rolę. Fabuła zbudowana jest w logiczny, konsekwentny sposób. Nie odczuwa się przepaści pomiędzy opowieściami z poprzedniego tomu. Każda akcja ma swoją reakcję, a ta następuje w stosownym momencie. Rozterki młodych bohaterów to świat nieobcy zarówno młodzieży, jak i dorosłym. I choć rzecz dzieje się w alternatywnej przestrzeni, to niezależnie od wieku odnajdziemy tu niełatwe życiowe decyzje.

W porównaniu do poprzedniego tomu zwiększa się przestrzeń, po której wędrujemy. Nie jest to już jedno pomieszczenie, czy też szkoła, ale w sposób pośredni lub bezpośredni poznajemy życie poza wąskimi murami. Rzecz się ma podobnie z narracją, która mimo iż jest prowadzona w trzeciej osobie, pozwala patrzeć na świat oczami dziecka. Zabieg ten pomaga nam o wiele bardziej zrozumieć pewne zachowania, a także w sposób konsekwentny unaocznia skomplikowane zwłaszcza dla dorosłego czytelnika sytuacje, w jakich znajdują się dzieci cienie. Problematyka powieści to wielowarstwowa kopalnia metafor i aluzji, z której każdy czytelnik może odkrywać coś dla siebie. Poza warstwą fabularną znajdziemy tu nawiązania do warstw społecznych, prowadzenia politycznych gier, czy też zapoznamy się z realiami metod przesłuchań. I choć większość z nich przedstawiona jest w sposób stereotypowy, łatwo przyswajalny dla młodego czytelnika, to i tak nieco starsi będą mieli nie lada frajdę wyłapując i analizując poszczególne smaczki.

Pozycja podzielona została na dwie części, z czego każda z nich na rozdziały. Są one dość krótkie, dzięki czemu książkę czyta się zdecydowanie szybciej i można w każdej chwili przerwać czytanie w dowolnym momencie. Szata graficzna prezentuje się w sposób przykuwający oko, jednocześnie oddając nastrój powieści – została utrzymana w klimacie z poprzedniego tomu. Z kolei zabieg wydania dwóch tomów w jednym korzystnie wpływa na stan naszego portfela i miejmy nadzieję, że rzecz będzie się miała nie inaczej w przypadku kolejnych części.

Mimo, iż pozycja skierowana jest raczej do młodszych czytelników, zapewniam, że każdy kto poświęci czas na przeczytanie powieści, nie pożałuje ani chwili. Mnie kosztowało to nieprzespaną noc, ale było warto. Książka wciąga czytelnika z każdą stroną, a akcja pędzi niczym japoński pospieszny. Po każdym przeczytanym rozdziale aż chce się czytać następny, żeby zaspokoić ciekawość.

Kolejny tom poziomem językowym nie różni się od poprzedniego. Znów otrzymujemy dziecięcą antyutopię, która jawi się jako koszmar nie tylko młodszym. Dla tych, co lubią rozrywkę w postaci literatury młodzieżowej – obowiązkowa lektura. Margaret Peterson Haddix po raz kolejny pokazała, że kontynuacja wcale nie musi być gorsza od poprzedniczki, a wręcz powinna wyrabiać nam smak na kolejne części. A wierzcie mi, smak to nie byle jaki.

 

Tytuł: Dzieci Cienie: Wśród zdradzonych, Wśród notabli.

Tytuł oryginału: Shadow Children: Among the Betrayed, Among the Barons

Autor: Margaret Peterson Haddix

Cykl: Dzieci Cienie

Tom: 3, 4

Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska

Stron: 384

Format: 13,5x20,5 cm

Wydawca: Wydawnictwo Jaguar

Data wydania: 22 lutego 2012

ISBN: 978-83-7686-105-0

Cena: 35 zł

 

 

Powiązane artykuły:

Margaret Haddix "Dzieci Cienie: Wśród ukrytych. Wśród oszustów" - recenzja

Margaret Haddix "Wśród zdradzonych" - fragment

Wywiad z Margaret Haddix

"Dzieci Cienie" już niedługo w Polsce!

"Dzieci Cienie" - dwa tomy w jednym!

"Dzieci Cienie" - trailer

Konkurs "Dzieci Cienie"

Wyniki konkursu "Dzieci Cienie"

 

 

 


comments powered by Disqus